AČCKA: Podhodnocené ceny zájezdů Tomi Tour naznačovaly, že společnost nemůže obstát

PRAHA - Krach cestovní kanceláře Tomi Tour byl nevyhnutelný, společnost postavila své podnikání na podnákladových cenách zájezdů. To je podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamury důvod krachu jedné z největších cestovních kanceláří v České republice.

Přidejte svůj názor

"Hlavní důvod krachu Tomi Tour je zcela jasný, měla to špatně spočítané. Oslovit klienty nízkou nabídkou za podnákladové ceny, je naprosto scestné," řekl Okamura. Asociace odhadovala, že Tomi Tour ukončí činnost nejpozději v srpnu.

Na možný krach cestovní kanceláře ukazovalo dlouhodobě několik indicií. "Kromě nízkých cen zájezdů to byly také písemné stížnosti provizních prodejců, že jim Tomi Tour neplatí," řekl Okamura. Dalším varovným příznakem finančních problémů společnosti byl prodej zimních zájezdů před letní sezónou. "Z toho bylo jasné, že mají problémy s cash flow," řekl Okamura. Vše se potvrdilo ve chvíli, kdy se cestovní kancelář snažila najít strategického partnera.

"Klientům Tomi Tour se omlouvám, vzhledem k tomu, že žijeme v právním státu, nemohla naše asociace na problémy cestovní kanceláře upozornit již dříve, vystavovali bychom se žalobě," vysvětlil Okamura. Podle něj je v současné době v České republice 950 cestovních kanceláří, což je oproti loňskému roku nárůst o 40 procent. Zdali může podobný osud jako Tomi Tour v této sezóně potkat i další cestovní kanceláře ale AČCKA odhadnout nedokáže. "Máme zde pár indicií na to, že se některé kanceláře pohybují v problémech. Nechci ale předjímat, firmy se mohou vzmoci třeba díky novým akvizicím a podobně," uzavřel Okamura.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka je trh přesycen. Cestovní kanceláře v letošní sazóně nabízejí zhruba 650 tisíc zájezdů, podle loňských statistik si Češi ale koupili 506 tisíc zájezdů. "Je jasné, že prodej 650 tisíc zájezdů nebude reálný. Očekávám proto, že řada cestovních kanceláří letos zkrachuje," míní Beránek.

Tomi Tour ukončila svoji činnost v pátek. V zahraničí zůstalo zhruba 3 000 jejích klientů. O jejich návrat by se měly společně se slovenskou Union pojišťovnou postarat České aerolinie. Ty již během sobotní noci dopravily z dovolené zpět domů zhruba 300 lidí.

Problémy cestovní kanceláře Tomi Tour se objevily již minulou neděli, když hotel v Egyptě, kam její klienti přijeli, je odmítl ubytovat.

Tomi Tour je již třetí cestovní kanceláří, která od začátku roku oznámila ukončení činnosti. V polovině června zkrachovala liberecká cestovní kancelář Balkan Travel, o měsíc později ji následovala ostravská Retur.

Témata: Tomi Tour
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama