Ministerstvo zemědělství chce opět spolufinancovat školní mléko

PRAHA - Částkou 60 milionů korun hodlá ve školním roce 2009/2010 podpořit Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) program školní mléko umožňující dodávky dotovaného mléka a mlékárenských výrobků do základních škol. Návrhem MZe se bude na pondělním jednání zabývat Vláda ČR.

Přidejte svůj názor

Jakub Šebesta, ministr zemědělství

Podle důvodové zprávy MZe existuje program školní mléko v ČR s drobnými obměnami od roku 1999 a celosvětově je do něj zapojeno asi 80 zemí. V rámci EU jej využívá 20 členských států. Cílem programu je podpora zdravých stravovacích návyků. „Z řady pozitivních dopadů na zdraví je třeba vyzdvihnout úlohu mléka v prevenci osteoporózy,“ uvádí ministerstvo. To v minulosti potvrdila celá řada tuzemských lékařů. Podle ministerstva má ale program důležitou roli také pro sociálně slabší skupinu obyvatel, u nichž je do programu zapojeno až 100 procent dětí. Dotované mlékárenské výrobky jsou totiž oproti tržním cenám v obchodech o několik korun levnější.

V uplynulém školním roce předchozí Topolánkova vláda spolufinancování programu z národních zdrojů zrušila. Mlékárenské výrobky ve školách tak byly dotovány pouze z EU, a to částkou zhruba 20 milionů korun. Díky tomu se podle MZe dodávky mléčných výrobků do škol meziročně snížily o 56,9 procenta. „Ve školním roce 2007/2008 bylo do programu zapojeno více než 2 600 škol, z uvedeného počtu škol již v průběhu měsíce září 2008 odstoupilo asi 30 procent škol a dále se snižoval jak počet žáků, tak počet škol v programu školního mléka,“ uvádí ministerstvo.

Dotace na program školní mléko bude vyplácet Státní zemědělský a intervenční fond. Celková částka spolu s prostředky z EU by měla pro budoucí školní rok činit 80 milionů korun.

Témata: školní mléko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama