Ministerstvo zemědělství chce opět spolufinancovat školní mléko

PRAHA - Částkou 60 milionů korun hodlá ve školním roce 2009/2010 podpořit Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) program školní mléko umožňující dodávky dotovaného mléka a mlékárenských výrobků do základních škol. Návrhem MZe se bude na pondělním jednání zabývat Vláda ČR.

Přidejte svůj názor

Jakub Šebesta, ministr zemědělství

Podle důvodové zprávy MZe existuje program školní mléko v ČR s drobnými obměnami od roku 1999 a celosvětově je do něj zapojeno asi 80 zemí. V rámci EU jej využívá 20 členských států. Cílem programu je podpora zdravých stravovacích návyků. „Z řady pozitivních dopadů na zdraví je třeba vyzdvihnout úlohu mléka v prevenci osteoporózy,“ uvádí ministerstvo. To v minulosti potvrdila celá řada tuzemských lékařů. Podle ministerstva má ale program důležitou roli také pro sociálně slabší skupinu obyvatel, u nichž je do programu zapojeno až 100 procent dětí. Dotované mlékárenské výrobky jsou totiž oproti tržním cenám v obchodech o několik korun levnější.

V uplynulém školním roce předchozí Topolánkova vláda spolufinancování programu z národních zdrojů zrušila. Mlékárenské výrobky ve školách tak byly dotovány pouze z EU, a to částkou zhruba 20 milionů korun. Díky tomu se podle MZe dodávky mléčných výrobků do škol meziročně snížily o 56,9 procenta. „Ve školním roce 2007/2008 bylo do programu zapojeno více než 2 600 škol, z uvedeného počtu škol již v průběhu měsíce září 2008 odstoupilo asi 30 procent škol a dále se snižoval jak počet žáků, tak počet škol v programu školního mléka,“ uvádí ministerstvo.

Dotace na program školní mléko bude vyplácet Státní zemědělský a intervenční fond. Celková částka spolu s prostředky z EU by měla pro budoucí školní rok činit 80 milionů korun.

Témata: školní mléko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama