Janota: HDP letos poklesne o 4,3 procenta

PRAHA - Česká ekonomika letos propadne o 4,3 procenta, příští rok si polepší o 0,3 procenta, deníku MF Dnes sdělil předběžný odhad ministr financí Eduard Janota. Oficiální informaci zveřejní Ministerstvo financí (MF) České republiky ve středu ve 14:00.

Přidejte svůj názor

371

Je to výrazně horší prognóza než ta poslední z konce dubna. Podle ní měl hrubý domácí produktu (HDP) letos klesnout o 2,3 procenta, v roce 2010 pak mělo dojít k 0,8procentnímu nárůstu.

Ještě loni v červenci přitom tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že v roce 2009 by měla česká ekonomika růst tempem 4,8 procenta. V říjnu tento odhad MF revidovalo na 3,7 %, letos v lednu na 1,4 %. Stále se mělo tedy jednat o růst, i když Kalousek už tehdy s oblibou tvrdil, že předpovídat počasí je v současné době mnohem jednodušší.

Podle poslední prognózy České národní banky (ČNB) ze 7. května by měl HDP letos klesnout o 2,4 procenta, v příštím roce bychom se pak měli dočkat 1,4procentního růstu. Nejnovější odhad ČNB zveřejní ve čtvrtek 6. srpna po svém měnově-politickém zasedání.

V prvním čtvrtletí letošního roku klesl HDP české ekonomiky meziročně i mezikvartálně o 3,4 procenta. Negativně se projevilo snížení ekonomického výkonu zejména zpracovatelského průmyslu, což souviselo se značným poklesem poptávky po investičním a exportním zboží, výdaje na konečnou spotřebu naopak vzrostly. Za celý loňský rok si česká ekonomika polepšila o 3,1 procenta. Předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek 14. srpna, oficiální údaj vydá v úterý 8. září.

Témata: Janota, Eduard
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama