Rekordní propad české ekonomiky, ministerstvo předpokládá -4,3 %

PRAHA - Česká ekonomika v letošním roce propadne o 4,3 procenta, v příštím roce by mělo přijít mírné posílení o 0,3 procenta, míra inflace by měla v letošním roce dosáhnout 1,1 procenta. Tak zní ve středu zveřejněná predikce Ministerstva financí (MF) České republiky.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí

„V důsledku krize na finančních trzích se mnohé světové ekonomiky nacházejí v recesi. V České republice, díky značné orientaci na vývoz, a tím pádem i vysoké citlivosti na vývoj v zahraničí, nastala recese ve 4. čtvrtletí 2008,“ píše se ve zprávě MF. Rizika odhadu zůstávají podle MF i nadále vychýlena směrem dolů.

V horizontu predikce by tahounem dynamiky HDP měly zůstat výdaje na konečnou spotřebu. Ty by měly být podpořeny výraznou dezinflací v letošním roce. „Míru inflace pro rok 2009 odhadujeme okolo 1,1 procenta, což reflektuje oslabení nákladových tlaků. Stejný nárůst indexu spotřebitelských cen očekáváme i v roce 2010. Inflace se tak v roce 2010 vrátí do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB, byť bude velmi blízko jeho spodnímu okraji,“ upřesnil mluvčí MF Ondřej Jakob.

Rizika pro růst výdajů domácností jsou podle názoru MF koncentrována na trhu práce, na němž se již výrazně projevují důsledky recese. „I přes očekávané preference odborů, tedy upřednostnění zachování pracovních míst před nárůstem mezd, by mělo docházet ke zvyšování míry nezaměstnanosti ze 4,4 procenta v roce 2008 na 6,8 procenta v roce 2009 až na 8,5 procenta o rok později. Oproti roku 2008 poroste v tomto a příštím roce objem mezd a platů výrazně pomaleji, a to o 1,0 procenta,“ předpokládá MF.

Deficit běžného účtu platební bilance na HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni. V roce 2008 dosáhl podle předběžných údajů deficit vládního sektoru úrovně 1,5 % HDP. „Pro rok 2009 očekáváme prohloubení deficitu až na 5,5 % HDP, a to především kvůli působení automatických stabilizátorů a přijímání protikrizových opatření.“

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama