Rekordní propad české ekonomiky, ministerstvo předpokládá -4,3 %

PRAHA - Česká ekonomika v letošním roce propadne o 4,3 procenta, v příštím roce by mělo přijít mírné posílení o 0,3 procenta, míra inflace by měla v letošním roce dosáhnout 1,1 procenta. Tak zní ve středu zveřejněná predikce Ministerstva financí (MF) České republiky.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí

„V důsledku krize na finančních trzích se mnohé světové ekonomiky nacházejí v recesi. V České republice, díky značné orientaci na vývoz, a tím pádem i vysoké citlivosti na vývoj v zahraničí, nastala recese ve 4. čtvrtletí 2008,“ píše se ve zprávě MF. Rizika odhadu zůstávají podle MF i nadále vychýlena směrem dolů.

V horizontu predikce by tahounem dynamiky HDP měly zůstat výdaje na konečnou spotřebu. Ty by měly být podpořeny výraznou dezinflací v letošním roce. „Míru inflace pro rok 2009 odhadujeme okolo 1,1 procenta, což reflektuje oslabení nákladových tlaků. Stejný nárůst indexu spotřebitelských cen očekáváme i v roce 2010. Inflace se tak v roce 2010 vrátí do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB, byť bude velmi blízko jeho spodnímu okraji,“ upřesnil mluvčí MF Ondřej Jakob.

Rizika pro růst výdajů domácností jsou podle názoru MF koncentrována na trhu práce, na němž se již výrazně projevují důsledky recese. „I přes očekávané preference odborů, tedy upřednostnění zachování pracovních míst před nárůstem mezd, by mělo docházet ke zvyšování míry nezaměstnanosti ze 4,4 procenta v roce 2008 na 6,8 procenta v roce 2009 až na 8,5 procenta o rok později. Oproti roku 2008 poroste v tomto a příštím roce objem mezd a platů výrazně pomaleji, a to o 1,0 procenta,“ předpokládá MF.

Deficit běžného účtu platební bilance na HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni. V roce 2008 dosáhl podle předběžných údajů deficit vládního sektoru úrovně 1,5 % HDP. „Pro rok 2009 očekáváme prohloubení deficitu až na 5,5 % HDP, a to především kvůli působení automatických stabilizátorů a přijímání protikrizových opatření.“

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama