Miliardu na zásobník chce RWE a Komárek

PRAHA - O peníze, které Evropská unie poskytne Česku na modernizaci plynových zásobníků, požádaly hned dvě firmy – RWE Transgas a Moravské naftové doly (MND), které patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Čtvrtečnímu vydání deníku E15 to potvrdili mluvčí obou firem.

Přidejte svůj názor

Uzávěrka žádostí o finanční podporu ve výši 35 milionů eur byla v polovině července.

Zatímco zpočátku se podle dostupných informací počítalo spíše s projekty RWE Transgas, do boje o necelou miliardu korun z protikrizového balíčku EU se rozhodla vstoupit i Komárkova společnost, podle níž by bylo vhodné posílit konkurenční prostředí v Česku. „RWE Transgas má zatím dominantní postavení ve skladování zemního plynu,“ řekl mluvčí MND Dan Plovajko.

Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský na druhé straně zdůrazňuje, že tato firma je připravena se o evropskou dotaci rozdělit s dalšími zájemci.

Nyní půjde o to, zda obě firmy vstoupí ostře do vzájemného souboje, nebo se třeba s přispěním ministerstva průmyslu pokusí o předběžnou dohodu o rozdělení peněz. Taková dohoda ale zatím vypadá dost nejistě. RWE Transgas žádá o finance na rozšíření dvou zásobníků – v Tvrdonicích na jižní Moravě a v Třanovicích na severní Moravě.

MND by zase chtěly z evropských peněz podpořit zvyšování skladovací kapacity zásobníku v jihomoravských Uhřicích.

Konečný verdikt o přidělení peněz musí udělat Evropská komise, české ministerstvo však podle Chalupského fakticky má poradní hlas – může Bruselu poskytnout informace a doporučení. Ředitel odboru plynárenství na ministerstvu Jan Zaplatílek ovšem namítá, že je to záležitost firem. „Stát jim těžko může říkat, aby postupovaly tak či onak,“ řekl Zaplatílek.

Témata: plyn
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama