Banky: Česko je venku z recese

Praha - Zatímco státní instituce zhoršují odhady ekonomické krize, bankovní analytici mají jasno: už teď je Česko s největší pravděpodobností z recese venku a nejhorší propad je dávno za námi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Už v letošním druhém čtvrtletí totiž v porovnání s předchozím kvartálem vykáže česká ekonomika mírný růst. Recese se přitom dle definice počítá právě jako mezikvartální pokles, takže současný růst ji zvrátí.

Analytik Komerční banky Jiří Škop říká, že českou ekonomiku podporuje šrotovné, které zavedla polovina Evropy. „To pomáhá zvýšení exportu automobilů od února více než o pět miliard korun měsíčně,“ říká. Šrotovné nebude mít ale podle něj dlouhodobý efekt, už v dalších čtvrtletích ve statistikách moc fungovat nebude. „Pak by ale mělo dojít k trvalejšímu oživení v zahraničí a také k pozitivním efektům z rozpočtových stimulů,“ dodává. Rozpočtové stimuly však podle něj vzhledem ke svému rozsahu fungují spíše jako zábrana proti propadu než přímo pobídka růstu.

Podle analytiků má nejvýraznější vliv na současný růst stav zásob podniků. „Na začátku roku čekaly podniky velký pokles, došlo k velkému útlumu výroby, takže firmy vyvážely výrobky ze svých skladů,“ říká Patrik Rožmberský z UniCredit Bank. Právě pokles zásob podniků způsobil letos v prvním čtvrtletí velký propad HDP. „Už se však začaly výrobky do skladů doplňovat, což bude mít na HDP pozitivní vliv,“ dodal. Jan Bureš z Poštovní spořitelny uvedl, že české firmy budou profitovat také z toho, že zásoby už začali doplňovat němečtí výrobci.

Také hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil považuje za tahouna současného růstu vývoj skladových zásob. „Meziročně průmysl vykazuje stále velké propady, meziměsíčně ale ne,“ dodal s tím, že zatímco začátkem roku propadla průmyslová výroba meziročně o pětinu, za rok bude propad jen 13 procent.

Samozřejmě není definitivně vyhráno – hrubý domácí produkt totiž poroste právě jen v porovnání s předchozím čtvrtletím. V porovnání s výkonností ekonomiky v loňském roce opět statistiky vykážou propad – podle průměru odhadů Bloomberg se HDP v druhém čtvrtletí meziročně propadne o 3,8 procenta. „Spotřeba domácností spíše bude zatím klesat, nezaměstnanost bude stoupat, stejně jako počet insolvencí,“ říká Navrátil. Analytici ale soudí, že na dno si česká ekonomika sáhla začátkem letošního roku a nyní hospodářství čeká pomalá změna k lepšímu. Škop dodává, že Česko se ale už nemůže těšit na velké růsty jako v předchozích čtyřech letech – především investice celkově klesnou.

Témata: krize | česko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama