Stamilionový tunel do Českých drah

Praha - Jedním z nejtemnějších tunelů na naší železnici jsou marketingové výdaje Českých drah, které loni za reklamu utratily skoro půl miliardy korun. Řada zakázek je přitom natolik neprůhledná, že se jich nyní dráhy samy rychle zbavují.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Celá třetina z loňského balíku peněz za reklamu zamířila do několika společností napojených na kontroverzního podnikatele Michala Voráčka, který má s vedením drah dlouhodobě nadstandardní vztahy. Tentokrát dráhy u jeho vydavatelství Grand Princ koupily miliony letáků a reklamu za 130 milionů. "Ta částka je absolutně neadekvátní. Je velmi těžké ubránit se podezření, že se jedná o jeden velký penězovod, který má tahat peníze ze státní firmy na velmi pochybné účely," řekl novinám Zdeněk Žák, bývalý předseda dozorčí rady českých drah.

Spojení Voráčka s Českými drahami se stalo terčem pozornosti už před dvěma lety, kdy získal poloviční podíl v jejich firmě Railreklam za pouhých 15 milionů korun. Tržní cena přitom byla odhadována až na 100 milionů, uvádí Lidové noviny.

Zakázky pro Voráčka pocházejí už z let 2004 a 2005, kdy se ve funkci šéfa drah vystřídali Petr Kousal a Josef Bazala. Na ně v minulém roce ve funkci navázal současný ředitel Petr Žaluda. Ani ten nekalé praktiky přímo nepřiznává, spolupráce s vydavatelstvím Grand Princ je mu však očividně nepohodlná. Už letos dráhy podle Lidových novin srazí objem zakázek na polovinu a další vazby chtějí zpřetrhat s tím, jak budou postupně končit dříve uzavřené smlouvy.

Bezpečnostní informační služba už loni upozornila na to, že právě skrze marketingové kampaně se pumpují peníze z blíže neupřesněných státních podniků. "Činnost tohoto druhu představuje jednu z typických možností pro netransparentní vyvádění financí, v tomto případě prostřednictvím spřízněných PR agentur. Efektivitu takových kampaní lze jen obtížně zhodnotit a zpětně kontrolovat," citují Lidové noviny varování tajné služby.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama