Recese končí, růst nebude

Praha - Zelených výhonků, jak v poslední době přezdívají ekonomové trochu příznivějším zprávám o stavu ekonomiky, opět přibylo. Velká sklizeň však nebude, protože špatné zprávy ze světové i české ekonomiky se množí stejným tempem jako ty lepší.

Přidejte svůj názor

Scénář je nyní následující: recese zřejmě ustává, ale na růst si globální ekonomika může počkat i několik let.

Nejočekávanější zprávou byl údaj o stavu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Výsledek je opět schizofrenní: meziroční propad byl „jen“ jednoprocentní, zatímco trh čekal pokles 1,5 procenta.

Statistici ovšem zrevidovali pokles za první čtvrtletí, který se místo dosud udávaných 5,5 procenta zhoršil na 6,4 procenta. Velký optimismus se tedy na trzích nekonal. Podobné je to i s českou ekonomikou. Průmysl za červen výrazně zpomalil meziroční pokles na 12 procent, když trh čekal sedmnáctiprocentní propad. Kvůli zlepšování situace v průmyslu, které mají na svědomí hlavně masivní státní dotace do ekonomiky, už i čeští analytici odhadují, že statisticky se domácí ekonomika dostala z recese už ve druhém čtvrtletí. I zde však bude oživování bolestné.

„Byť se zdá, že máme nejhorší za sebou, příští rok a druhá polovina letošního roku budou ještě hodně nepříjemné,“ říká hlavní analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík a dodává, že recese se nyní přesouvá z exportního průmyslu do domácích oblastí. Poroste totiž nezaměstnanost, která srazí kupní sílu, a tím sníží maloobchodní tržby. Mertlík proto čeká u malých podniků a živnostníků vlnu bankrotů.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama