Recese končí, růst nebude

Praha - Zelených výhonků, jak v poslední době přezdívají ekonomové trochu příznivějším zprávám o stavu ekonomiky, opět přibylo. Velká sklizeň však nebude, protože špatné zprávy ze světové i české ekonomiky se množí stejným tempem jako ty lepší.

Přidejte svůj názor

Scénář je nyní následující: recese zřejmě ustává, ale na růst si globální ekonomika může počkat i několik let.

Nejočekávanější zprávou byl údaj o stavu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Výsledek je opět schizofrenní: meziroční propad byl „jen“ jednoprocentní, zatímco trh čekal pokles 1,5 procenta.

Statistici ovšem zrevidovali pokles za první čtvrtletí, který se místo dosud udávaných 5,5 procenta zhoršil na 6,4 procenta. Velký optimismus se tedy na trzích nekonal. Podobné je to i s českou ekonomikou. Průmysl za červen výrazně zpomalil meziroční pokles na 12 procent, když trh čekal sedmnáctiprocentní propad. Kvůli zlepšování situace v průmyslu, které mají na svědomí hlavně masivní státní dotace do ekonomiky, už i čeští analytici odhadují, že statisticky se domácí ekonomika dostala z recese už ve druhém čtvrtletí. I zde však bude oživování bolestné.

„Byť se zdá, že máme nejhorší za sebou, příští rok a druhá polovina letošního roku budou ještě hodně nepříjemné,“ říká hlavní analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík a dodává, že recese se nyní přesouvá z exportního průmyslu do domácích oblastí. Poroste totiž nezaměstnanost, která srazí kupní sílu, a tím sníží maloobchodní tržby. Mertlík proto čeká u malých podniků a živnostníků vlnu bankrotů.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama