Recese končí, růst nebude

Praha - Zelených výhonků, jak v poslední době přezdívají ekonomové trochu příznivějším zprávám o stavu ekonomiky, opět přibylo. Velká sklizeň však nebude, protože špatné zprávy ze světové i české ekonomiky se množí stejným tempem jako ty lepší.

Přidejte svůj názor

Scénář je nyní následující: recese zřejmě ustává, ale na růst si globální ekonomika může počkat i několik let.

Nejočekávanější zprávou byl údaj o stavu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Výsledek je opět schizofrenní: meziroční propad byl „jen“ jednoprocentní, zatímco trh čekal pokles 1,5 procenta.

Statistici ovšem zrevidovali pokles za první čtvrtletí, který se místo dosud udávaných 5,5 procenta zhoršil na 6,4 procenta. Velký optimismus se tedy na trzích nekonal. Podobné je to i s českou ekonomikou. Průmysl za červen výrazně zpomalil meziroční pokles na 12 procent, když trh čekal sedmnáctiprocentní propad. Kvůli zlepšování situace v průmyslu, které mají na svědomí hlavně masivní státní dotace do ekonomiky, už i čeští analytici odhadují, že statisticky se domácí ekonomika dostala z recese už ve druhém čtvrtletí. I zde však bude oživování bolestné.

„Byť se zdá, že máme nejhorší za sebou, příští rok a druhá polovina letošního roku budou ještě hodně nepříjemné,“ říká hlavní analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík a dodává, že recese se nyní přesouvá z exportního průmyslu do domácích oblastí. Poroste totiž nezaměstnanost, která srazí kupní sílu, a tím sníží maloobchodní tržby. Mertlík proto čeká u malých podniků a živnostníků vlnu bankrotů.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama