Ministerstvo se chystá zvýšit poplatky ve stavebním řízení

Praha - Ministerstvo se chystá zvýšit poplatky ve stavebním řízení. S navýšením správních poplatků počítá připravovaná novela zákona o správních poplatcích, o které v úterý informoval Martin Ayrer z ministerstva pro místní rozvoj.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"S ohledem na rostoucí náklady v souvislosti se zvýšením náročnosti územního a stavebního řízení je nutné provést valorizaci správních poplatků. Současný stav se ukázal jako dlouhodobě neúnosný. Dosavadní výše poplatků se pohybovala v rozmezí od tří set do tří tisíc korun, vzhledem k nárůstu agendy pro stavení úřady ale tyto sazby dnešním nákladům neodpovídají," zdůvodnil Ayrer, proč se poplatky budou zvyšovat.

Novela zákona počítá s tím, že vydání rozhodnutí o umístění stavby a o změně vlivu stavby na území u ostatních staveb by žadatele přišlo na 10 tisíc korun, o polovinu méně zaplatí ten, kdo místo tohoto rozhodnutí uzavře veřejnoprávní smlouvu. Za rozhodnutí o prodloužení doby platnosti územního rozhodnutí by se nově platila tisícovka, s vydáním písemného souhlasu s ohlášením staveb by byl spojen dvoutisícový poplatek a stavitel, který bude žádat o povolení výjimky z obecných požadavků na výstavbu, vytáhne z peněženky tisíc korun.

Norma požaduje také jednotný postup při výběru poplatků za vydání společného rozhodnutí.

Změny v zákoně konzultovali ministerští odborníci společně se svými kolegy z ministerstva financí, představiteli krajských úřadů, Svazu měst a obcí České republiky a dalšími profesními organizacemi. Konečná podoba novely by měla být známa letos v říjnu, kdy by také měla být předána k projednání vládě.

Témata: Stavebnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama