Ministerstvo se chystá zvýšit poplatky ve stavebním řízení

Praha - Ministerstvo se chystá zvýšit poplatky ve stavebním řízení. S navýšením správních poplatků počítá připravovaná novela zákona o správních poplatcích, o které v úterý informoval Martin Ayrer z ministerstva pro místní rozvoj.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"S ohledem na rostoucí náklady v souvislosti se zvýšením náročnosti územního a stavebního řízení je nutné provést valorizaci správních poplatků. Současný stav se ukázal jako dlouhodobě neúnosný. Dosavadní výše poplatků se pohybovala v rozmezí od tří set do tří tisíc korun, vzhledem k nárůstu agendy pro stavení úřady ale tyto sazby dnešním nákladům neodpovídají," zdůvodnil Ayrer, proč se poplatky budou zvyšovat.

Novela zákona počítá s tím, že vydání rozhodnutí o umístění stavby a o změně vlivu stavby na území u ostatních staveb by žadatele přišlo na 10 tisíc korun, o polovinu méně zaplatí ten, kdo místo tohoto rozhodnutí uzavře veřejnoprávní smlouvu. Za rozhodnutí o prodloužení doby platnosti územního rozhodnutí by se nově platila tisícovka, s vydáním písemného souhlasu s ohlášením staveb by byl spojen dvoutisícový poplatek a stavitel, který bude žádat o povolení výjimky z obecných požadavků na výstavbu, vytáhne z peněženky tisíc korun.

Norma požaduje také jednotný postup při výběru poplatků za vydání společného rozhodnutí.

Změny v zákoně konzultovali ministerští odborníci společně se svými kolegy z ministerstva financí, představiteli krajských úřadů, Svazu měst a obcí České republiky a dalšími profesními organizacemi. Konečná podoba novely by měla být známa letos v říjnu, kdy by také měla být předána k projednání vládě.

Témata: Stavebnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama