EU brzdí dotace pro Česko

Praha - Pravomoc Evropské komise schvalovat velké projekty v členských zemích blokuje Česku přísun téměř dvaceti miliard korun. Tolik činí částka, kterou republika požaduje na důležité dopravní a ekologické stavby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Komise obdržela celkem devět záměrů. Všechny stále posuzují pracovníci jejího aparátu,“ sdělila Konstantina Avraamová, asistentka mluvčího komise pro regionální politiku. Celková hodnota těchto projektů přesahuje 46 miliard korun, více než polovina půjde z českých zdrojů.

Podle informací z Bruselu jde o čtyři železniční trati, jeden dálniční úsek, dvě vodní díla, chemickou úpravnu a opatření na Chebsku. Nejstarší žádost o evropský příspěvek má datum 2007, třikrát se psalo na komisi v roce 2008. Zbytek je z letoška. Dvě úpravy na dráze už měly být dokonce hotovy. „Jsou to zásadní záměry v oblasti vodohospodářské infrastruktury, nebo v případě Diama Mydlovary o projekt sanace staré ekologické zátěže,“ vysvětluje důležitost neschválených plánů Tomáš Fajfr z odboru fondů ministerstva životního prostředí.

Všech devět záměrů si však počká na přiznání dotace minimálně ještě celý srpen, kdy má komise dovolenou. „Žádosti se vyřizují do tří měsíců, ale při dotazu komise se lhůta přerušuje a proces se může značně protáhnout,“ uvedla Veronika Ondráčková, zástupkyně ředitele odboru Národního fondu na ministerstvu financí. V kauze dálnice D8 přerušila EU schvalovací proces už dvakrát, příslušný dopis z Prahy dorazil do Bruselu na začátku února.

Témata: EU | dotace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama