EU brzdí dotace pro Česko

Praha - Pravomoc Evropské komise schvalovat velké projekty v členských zemích blokuje Česku přísun téměř dvaceti miliard korun. Tolik činí částka, kterou republika požaduje na důležité dopravní a ekologické stavby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Komise obdržela celkem devět záměrů. Všechny stále posuzují pracovníci jejího aparátu,“ sdělila Konstantina Avraamová, asistentka mluvčího komise pro regionální politiku. Celková hodnota těchto projektů přesahuje 46 miliard korun, více než polovina půjde z českých zdrojů.

Podle informací z Bruselu jde o čtyři železniční trati, jeden dálniční úsek, dvě vodní díla, chemickou úpravnu a opatření na Chebsku. Nejstarší žádost o evropský příspěvek má datum 2007, třikrát se psalo na komisi v roce 2008. Zbytek je z letoška. Dvě úpravy na dráze už měly být dokonce hotovy. „Jsou to zásadní záměry v oblasti vodohospodářské infrastruktury, nebo v případě Diama Mydlovary o projekt sanace staré ekologické zátěže,“ vysvětluje důležitost neschválených plánů Tomáš Fajfr z odboru fondů ministerstva životního prostředí.

Všech devět záměrů si však počká na přiznání dotace minimálně ještě celý srpen, kdy má komise dovolenou. „Žádosti se vyřizují do tří měsíců, ale při dotazu komise se lhůta přerušuje a proces se může značně protáhnout,“ uvedla Veronika Ondráčková, zástupkyně ředitele odboru Národního fondu na ministerstvu financí. V kauze dálnice D8 přerušila EU schvalovací proces už dvakrát, příslušný dopis z Prahy dorazil do Bruselu na začátku února.

Témata: EU | dotace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama