Počet exekucí letos vrostl o 60 procent

Praha - Prudký nárůst počtu soudních exekucí zaznamenaly v letošním roce české exekutorské úřady. Projevuje se tak větší důraz věřitelů na vymáhání pohledávek.

Přidejte svůj názor

Exekutorský úřad v Přerově, jeden z největších v Česku, vykonal v prvním pololetí už víc než 1600 exekucí. To je o 60 procent víc než za stejné období loňského roku. Jestliže za celý rok 2008 vymáhali přerovští exekutoři pohledávky ve 22 200 případech, letos celkový počet případů odhadují na víc než 32 tisíc. „Na rapidním růstu počtu exekucí se podílí už i ekonomická recese, ale podle našich zkušeností s trváním celého exekučního procesu jde zatím jen o okrajový vliv. Musíme si totiž uvědomit, že exekuce je až tím posledním krokem k získání peněz od dlužníka,“ řekl listu přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána.

Přerovský exekutorský úřad vymáhá dluhy pro své klienty nejen na Moravě, ale zhruba ze třetiny i v Čechách. „Vzhledem k tomu, že své služby hodně inzeruje, jeho působnost je hodně široká,“ řekla Právu prezidentka exekutorské komory a soudní exekutorka v Praze 4 Jana Tvrdková. „Informace o nárůstu počtu nařízených exekucí ale máme i z ostatních regionů, a to i od oprávněných institucí, tedy například od bank nebo od soudů. Netroufám si odhadnout, kolik exekučních titulů letos přibude, ale ve srovnání s loňskem bude nárůst v řádu stovek tisíc,“ tipuje prezidentka komory. Loni exekutoři provedli na 600 tisíc exekucí.

K nárůstu vedou podle Vrány kromě ekonomického poklesu i další důvody. „Tím prvním je, že občané přistupují k půjčkám stále velice nezodpovědně. Zhruba 25 procent ze všech dlužníků, u kterých vymáháme pohledávky, má na sebe exekuci nařízenou opakovaně. Druhým důvodem je větší snaha věřitelů řešit v nejisté době své pohledávky,“ doplnil Vrána.

Zadlužení českých domácností se přitom nadále zvyšuje. Jejich dluhy u bank a dalších finančních institucí letos v červnu narostly o dalších 10,24 miliardy korun. Celkové zadlužení domácností tak podle informací České národní banky (ČNB) dosáhlo již 933,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň upozorňuje, že v letošním a zejména v příštím roce poroste dál nezaměstnanost. Bankéři přesto tvrdí, že zadlužení českých domácností zatím nepřesáhlo kritickou hranici. Češi totiž v průměru dluží zhruba polovinu toho, co celkem vydělají, píše Právo.

Témata: Exekuce
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Počet exekucí letos vrostl o 60 procent

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama