Počet exekucí letos vrostl o 60 procent

Praha - Prudký nárůst počtu soudních exekucí zaznamenaly v letošním roce české exekutorské úřady. Projevuje se tak větší důraz věřitelů na vymáhání pohledávek.

Přidejte svůj názor

Exekutorský úřad v Přerově, jeden z největších v Česku, vykonal v prvním pololetí už víc než 1600 exekucí. To je o 60 procent víc než za stejné období loňského roku. Jestliže za celý rok 2008 vymáhali přerovští exekutoři pohledávky ve 22 200 případech, letos celkový počet případů odhadují na víc než 32 tisíc. „Na rapidním růstu počtu exekucí se podílí už i ekonomická recese, ale podle našich zkušeností s trváním celého exekučního procesu jde zatím jen o okrajový vliv. Musíme si totiž uvědomit, že exekuce je až tím posledním krokem k získání peněz od dlužníka,“ řekl listu přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána.

Přerovský exekutorský úřad vymáhá dluhy pro své klienty nejen na Moravě, ale zhruba ze třetiny i v Čechách. „Vzhledem k tomu, že své služby hodně inzeruje, jeho působnost je hodně široká,“ řekla Právu prezidentka exekutorské komory a soudní exekutorka v Praze 4 Jana Tvrdková. „Informace o nárůstu počtu nařízených exekucí ale máme i z ostatních regionů, a to i od oprávněných institucí, tedy například od bank nebo od soudů. Netroufám si odhadnout, kolik exekučních titulů letos přibude, ale ve srovnání s loňskem bude nárůst v řádu stovek tisíc,“ tipuje prezidentka komory. Loni exekutoři provedli na 600 tisíc exekucí.

K nárůstu vedou podle Vrány kromě ekonomického poklesu i další důvody. „Tím prvním je, že občané přistupují k půjčkám stále velice nezodpovědně. Zhruba 25 procent ze všech dlužníků, u kterých vymáháme pohledávky, má na sebe exekuci nařízenou opakovaně. Druhým důvodem je větší snaha věřitelů řešit v nejisté době své pohledávky,“ doplnil Vrána.

Zadlužení českých domácností se přitom nadále zvyšuje. Jejich dluhy u bank a dalších finančních institucí letos v červnu narostly o dalších 10,24 miliardy korun. Celkové zadlužení domácností tak podle informací České národní banky (ČNB) dosáhlo již 933,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň upozorňuje, že v letošním a zejména v příštím roce poroste dál nezaměstnanost. Bankéři přesto tvrdí, že zadlužení českých domácností zatím nepřesáhlo kritickou hranici. Češi totiž v průměru dluží zhruba polovinu toho, co celkem vydělají, píše Právo.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama