Počet exekucí letos vrostl o 60 procent

Praha - Prudký nárůst počtu soudních exekucí zaznamenaly v letošním roce české exekutorské úřady. Projevuje se tak větší důraz věřitelů na vymáhání pohledávek.

Přidejte svůj názor

Exekutorský úřad v Přerově, jeden z největších v Česku, vykonal v prvním pololetí už víc než 1600 exekucí. To je o 60 procent víc než za stejné období loňského roku. Jestliže za celý rok 2008 vymáhali přerovští exekutoři pohledávky ve 22 200 případech, letos celkový počet případů odhadují na víc než 32 tisíc. „Na rapidním růstu počtu exekucí se podílí už i ekonomická recese, ale podle našich zkušeností s trváním celého exekučního procesu jde zatím jen o okrajový vliv. Musíme si totiž uvědomit, že exekuce je až tím posledním krokem k získání peněz od dlužníka,“ řekl listu přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána.

Přerovský exekutorský úřad vymáhá dluhy pro své klienty nejen na Moravě, ale zhruba ze třetiny i v Čechách. „Vzhledem k tomu, že své služby hodně inzeruje, jeho působnost je hodně široká,“ řekla Právu prezidentka exekutorské komory a soudní exekutorka v Praze 4 Jana Tvrdková. „Informace o nárůstu počtu nařízených exekucí ale máme i z ostatních regionů, a to i od oprávněných institucí, tedy například od bank nebo od soudů. Netroufám si odhadnout, kolik exekučních titulů letos přibude, ale ve srovnání s loňskem bude nárůst v řádu stovek tisíc,“ tipuje prezidentka komory. Loni exekutoři provedli na 600 tisíc exekucí.

K nárůstu vedou podle Vrány kromě ekonomického poklesu i další důvody. „Tím prvním je, že občané přistupují k půjčkám stále velice nezodpovědně. Zhruba 25 procent ze všech dlužníků, u kterých vymáháme pohledávky, má na sebe exekuci nařízenou opakovaně. Druhým důvodem je větší snaha věřitelů řešit v nejisté době své pohledávky,“ doplnil Vrána.

Zadlužení českých domácností se přitom nadále zvyšuje. Jejich dluhy u bank a dalších finančních institucí letos v červnu narostly o dalších 10,24 miliardy korun. Celkové zadlužení domácností tak podle informací České národní banky (ČNB) dosáhlo již 933,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň upozorňuje, že v letošním a zejména v příštím roce poroste dál nezaměstnanost. Bankéři přesto tvrdí, že zadlužení českých domácností zatím nepřesáhlo kritickou hranici. Češi totiž v průměru dluží zhruba polovinu toho, co celkem vydělají, píše Právo.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama