ČEZ obchází veřejné tendry

Praha - Mnohamiliardová výběrová řízení společnosti ČEZ na obnovu uhelných elektráren vzbuzují pochybnosti. Firma je totiž z větší části nezveřejňuje, přestože je to její povinnost.

Přidejte svůj názor

371

Zadává je přes svou dceřinou společnost Škoda Praha Invest. Ta již provádí výběr neveřejně. Zakázky tím ztrácejí na průhlednosti. Na to si podle informací deníku E15 stěžuje řada dodavatelů, z obav o svůj byznys však nechtějí zveřejnit jména.

Povinnost zveřejňovat zakázky na příslušných webových stránkách ukládá společnosti ČEZ zákon o zadávání veřejných zakázek. Firma však tvrdí, že v případě tendrů na obnovu elektráren zákon neporušuje.

„ČEZ při zadání takovéto zakázky využívá institut přidružené osoby, která tyto zakázky zadává. Například Škoda Praha Invest pro zakázky na obnovu zdrojů. Tyto zakázky se v souladu se zákonem nezveřejňují na informačním systému veřejných zakázek,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

S tím ale někteří právníci nesouhlasí. „I když zákon o veřejných zakázkách používá jinou terminologii, nelze výše uvedeným způsobem obcházet zákon. To by pak vedlo k tomu, že každý veřejný zadavatel by vyhlašoval, respektive nevyhlašoval, veřejné zakázky přes své dceřiné společnosti,“ upozorňuje specialista na obchodní právo Pavel Fabian z advokátní kanceláře Fabian & Partners.

Škoda Praha Invest spolu s ČEZ podle informací E15 používají při výběru vhodných dodavatelů databázi prověřených firem, do které není jednoduché se dostat. O vyhlašovaných tendrech se pak dozví jen úzká skupina společností.

Pochybnosti o výsledcích některých tendrů vyjadřuje i část zaměstnanců ČEZ. Podle nich Škoda Praha ne vždy vybírá technologicky nejvhodnější řešení. Předsedou dozorčí rady Škody Praha Invest, přes kterou nyní protéká drtivá část ze sto miliard určených na modernizaci uhelných elektráren, je vlivný lobbista Vladimír Johanes.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu, Topolánek…

24.07.2017 16:48 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama