ČEZ obchází veřejné tendry

Praha - Mnohamiliardová výběrová řízení společnosti ČEZ na obnovu uhelných elektráren vzbuzují pochybnosti. Firma je totiž z větší části nezveřejňuje, přestože je to její povinnost.

Přidejte svůj názor

ČEZ obchází veřejné tendry - anotační foto

Zadává je přes svou dceřinou společnost Škoda Praha Invest. Ta již provádí výběr neveřejně. Zakázky tím ztrácejí na průhlednosti. Na to si podle informací deníku E15 stěžuje řada dodavatelů, z obav o svůj byznys však nechtějí zveřejnit jména.

Povinnost zveřejňovat zakázky na příslušných webových stránkách ukládá společnosti ČEZ zákon o zadávání veřejných zakázek. Firma však tvrdí, že v případě tendrů na obnovu elektráren zákon neporušuje.

„ČEZ při zadání takovéto zakázky využívá institut přidružené osoby, která tyto zakázky zadává. Například Škoda Praha Invest pro zakázky na obnovu zdrojů. Tyto zakázky se v souladu se zákonem nezveřejňují na informačním systému veřejných zakázek,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

S tím ale někteří právníci nesouhlasí. „I když zákon o veřejných zakázkách používá jinou terminologii, nelze výše uvedeným způsobem obcházet zákon. To by pak vedlo k tomu, že každý veřejný zadavatel by vyhlašoval, respektive nevyhlašoval, veřejné zakázky přes své dceřiné společnosti,“ upozorňuje specialista na obchodní právo Pavel Fabian z advokátní kanceláře Fabian & Partners.

Škoda Praha Invest spolu s ČEZ podle informací E15 používají při výběru vhodných dodavatelů databázi prověřených firem, do které není jednoduché se dostat. O vyhlašovaných tendrech se pak dozví jen úzká skupina společností.

Pochybnosti o výsledcích některých tendrů vyjadřuje i část zaměstnanců ČEZ. Podle nich Škoda Praha ne vždy vybírá technologicky nejvhodnější řešení. Předsedou dozorčí rady Škody Praha Invest, přes kterou nyní protéká drtivá část ze sto miliard určených na modernizaci uhelných elektráren, je vlivný lobbista Vladimír Johanes.

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ČEZ obchází veřejné tendry

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body - anotační foto

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body

23.03.2017 15:34 Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu.…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama