ČEZ obchází veřejné tendry

Praha - Mnohamiliardová výběrová řízení společnosti ČEZ na obnovu uhelných elektráren vzbuzují pochybnosti. Firma je totiž z větší části nezveřejňuje, přestože je to její povinnost.

Přidejte svůj názor

371

Zadává je přes svou dceřinou společnost Škoda Praha Invest. Ta již provádí výběr neveřejně. Zakázky tím ztrácejí na průhlednosti. Na to si podle informací deníku E15 stěžuje řada dodavatelů, z obav o svůj byznys však nechtějí zveřejnit jména.

Povinnost zveřejňovat zakázky na příslušných webových stránkách ukládá společnosti ČEZ zákon o zadávání veřejných zakázek. Firma však tvrdí, že v případě tendrů na obnovu elektráren zákon neporušuje.

„ČEZ při zadání takovéto zakázky využívá institut přidružené osoby, která tyto zakázky zadává. Například Škoda Praha Invest pro zakázky na obnovu zdrojů. Tyto zakázky se v souladu se zákonem nezveřejňují na informačním systému veřejných zakázek,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

S tím ale někteří právníci nesouhlasí. „I když zákon o veřejných zakázkách používá jinou terminologii, nelze výše uvedeným způsobem obcházet zákon. To by pak vedlo k tomu, že každý veřejný zadavatel by vyhlašoval, respektive nevyhlašoval, veřejné zakázky přes své dceřiné společnosti,“ upozorňuje specialista na obchodní právo Pavel Fabian z advokátní kanceláře Fabian & Partners.

Škoda Praha Invest spolu s ČEZ podle informací E15 používají při výběru vhodných dodavatelů databázi prověřených firem, do které není jednoduché se dostat. O vyhlašovaných tendrech se pak dozví jen úzká skupina společností.

Pochybnosti o výsledcích některých tendrů vyjadřuje i část zaměstnanců ČEZ. Podle nich Škoda Praha ne vždy vybírá technologicky nejvhodnější řešení. Předsedou dozorčí rady Škody Praha Invest, přes kterou nyní protéká drtivá část ze sto miliard určených na modernizaci uhelných elektráren, je vlivný lobbista Vladimír Johanes.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama