ČSSD chce snížit ceny elektřiny až o 30 procent

Praha - Snížení cen elektřiny o 20 až 30 procent, co nejrychlejší zahájení stavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, prodloužení životnosti Dukovan a energetická soběstačnost České republiky jsou klíčovými body energetické koncepce ČSSD. Strana o tom informovala v úterý.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) chce zároveň prosazovat, aby státní energetická koncepce měla formu zákona a tak byla odolnější vůči politickým tlakům.

ČSSD chce co nejrychleji aktualizovat Státní energetickou koncepce s tím, že ta by měla mít propříště podobu zákona, aby méně podléhala politickým tlakům při sestavování vlády po volbách. Podle sociální demokracie by měla mít klíčovou roli jaderná energetika. "Odborníci sdružení v tzv. Pačesově komisi jasně potvrdili důležitost jádra pro českou energetiku a správné zacílení sociálně demokratické koncepce z roku 2004. Energie z jádra je levná a navíc nevytváří žádné emise skleníkových plynů," uvedla ČSSD ve své tiskové zprávě.

Podle ČSSD by výstavba dvou bloků jaderné elektrárny Temelín a modernizace Dukovan představovala velký impuls pro českou ekonomiku zasaženou krizí. "Energie z jádra je levná a cenu bude dolů tlačit i celkově vyšší nabídka na trhu. Cílem je snížit ceny elektřiny o 20 až 30 procent," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté také navrhují zvážit možnost zrušení energetické burzy. Podle ČSSD je potřeba změnit systém pro vytváření ceny z ročního cyklu na čtvrtletní, aby koncová cena mohla více kopírovat trh a nedocházelo k velkému nepoměru v neprospěch spotřebitelů. "Mezní alternativou je rovněž úplné zrušení energetické burzy. Vedle úplného zrušení budeme zvažovat severský model, kde energetická burza obchoduje s mnohem větším množstvím obchodníků z více zemí," uvedla ČSSD v tiskové zprávě.

Kromě toho sociální demokracie požaduje urychlené zajištění možnosti alternativních dodávek plynu, a to jak posílením přepravní infrastruktury, tak podporou LNG terminálů v přímořských členských zemích.

Sociální demokraté chtějí také podporovat energii z obnovitelných zdrojů, například výstavbu bioplynových stanic a větrných elektráren. Alternativní zdroje energií sice podle ČSSD nemohou být základními kamenem celostátní energetické koncepce, ale mohou prý hrát důležitou roli v některých lokalitách. ČSSD chce také navýšit objem prostředků na výzkum a vývoj nových technologií, které povedou ke zvýšení energetické úspornosti, snižování emisí skleníkových plynů i cen energií. Jak velký objem finančních prostředků by do tohoto výzkumu chtěla strana prosadit, však neuvedla.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je snížení cen elektřiny o 20 až 30 procent pěkná věc, nicméně cesta, jak toho dosáhnout, není tak jednoduchá, jak ČSSD naznačuje. „Rozhodně nelze tvrdit, že urychlená dostavba nových bloků jaderných elektráren povede k takovému snížení cen,“ řekl Mediafaxu Hatlapatka. „Jednak se stavba nových bloků nijak extrémně urychlit nedá, to znamená, že v příštích letech by na ceny elektřiny takové rozhodnutí nemělo žádný vliv,“ dodal.

Podle analytika se také v příštích letech bude dále měnit poměr nabídky a poptávky v neprospěch nižších cen a nové bloky tak mohou spíše pouze zabránit razantnějšímu zvyšování cen elektřiny v Evropě. „Obecně s větším spoléháním se na jádro lze souhlasit, příliš jiných alternativ se pro střední Evropu nenabízí,“ dodal analytik. Burza, na níž se elektřina obchoduje, za růst cen z poslední doby podle něj nemůže a jejím zrušením se nic nevyřeší.

„Celkově prohlášení vnímám spíše jako předvolební tah než regulérní energetickou koncepci,“ uzavřel Hatlapatka

Témata: Energetika | ČSSD | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama