ČSSD chce snížit ceny elektřiny až o 30 procent

Praha - Snížení cen elektřiny o 20 až 30 procent, co nejrychlejší zahájení stavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, prodloužení životnosti Dukovan a energetická soběstačnost České republiky jsou klíčovými body energetické koncepce ČSSD. Strana o tom informovala v úterý.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) chce zároveň prosazovat, aby státní energetická koncepce měla formu zákona a tak byla odolnější vůči politickým tlakům.

ČSSD chce co nejrychleji aktualizovat Státní energetickou koncepce s tím, že ta by měla mít propříště podobu zákona, aby méně podléhala politickým tlakům při sestavování vlády po volbách. Podle sociální demokracie by měla mít klíčovou roli jaderná energetika. "Odborníci sdružení v tzv. Pačesově komisi jasně potvrdili důležitost jádra pro českou energetiku a správné zacílení sociálně demokratické koncepce z roku 2004. Energie z jádra je levná a navíc nevytváří žádné emise skleníkových plynů," uvedla ČSSD ve své tiskové zprávě.

Podle ČSSD by výstavba dvou bloků jaderné elektrárny Temelín a modernizace Dukovan představovala velký impuls pro českou ekonomiku zasaženou krizí. "Energie z jádra je levná a cenu bude dolů tlačit i celkově vyšší nabídka na trhu. Cílem je snížit ceny elektřiny o 20 až 30 procent," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté také navrhují zvážit možnost zrušení energetické burzy. Podle ČSSD je potřeba změnit systém pro vytváření ceny z ročního cyklu na čtvrtletní, aby koncová cena mohla více kopírovat trh a nedocházelo k velkému nepoměru v neprospěch spotřebitelů. "Mezní alternativou je rovněž úplné zrušení energetické burzy. Vedle úplného zrušení budeme zvažovat severský model, kde energetická burza obchoduje s mnohem větším množstvím obchodníků z více zemí," uvedla ČSSD v tiskové zprávě.

Kromě toho sociální demokracie požaduje urychlené zajištění možnosti alternativních dodávek plynu, a to jak posílením přepravní infrastruktury, tak podporou LNG terminálů v přímořských členských zemích.

Sociální demokraté chtějí také podporovat energii z obnovitelných zdrojů, například výstavbu bioplynových stanic a větrných elektráren. Alternativní zdroje energií sice podle ČSSD nemohou být základními kamenem celostátní energetické koncepce, ale mohou prý hrát důležitou roli v některých lokalitách. ČSSD chce také navýšit objem prostředků na výzkum a vývoj nových technologií, které povedou ke zvýšení energetické úspornosti, snižování emisí skleníkových plynů i cen energií. Jak velký objem finančních prostředků by do tohoto výzkumu chtěla strana prosadit, však neuvedla.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je snížení cen elektřiny o 20 až 30 procent pěkná věc, nicméně cesta, jak toho dosáhnout, není tak jednoduchá, jak ČSSD naznačuje. „Rozhodně nelze tvrdit, že urychlená dostavba nových bloků jaderných elektráren povede k takovému snížení cen,“ řekl Mediafaxu Hatlapatka. „Jednak se stavba nových bloků nijak extrémně urychlit nedá, to znamená, že v příštích letech by na ceny elektřiny takové rozhodnutí nemělo žádný vliv,“ dodal.

Podle analytika se také v příštích letech bude dále měnit poměr nabídky a poptávky v neprospěch nižších cen a nové bloky tak mohou spíše pouze zabránit razantnějšímu zvyšování cen elektřiny v Evropě. „Obecně s větším spoléháním se na jádro lze souhlasit, příliš jiných alternativ se pro střední Evropu nenabízí,“ dodal analytik. Burza, na níž se elektřina obchoduje, za růst cen z poslední doby podle něj nemůže a jejím zrušením se nic nevyřeší.

„Celkově prohlášení vnímám spíše jako předvolební tah než regulérní energetickou koncepci,“ uzavřel Hatlapatka

Témata: Energetika | ČSSD | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama