Praha zbytečně vyhazuje desítky milionů korun

Praha - Pražská radnice vydává desítky milionů korun na bezvýsledné projekty.

Přidejte svůj názor

Například třicet milionů utratila za projekt mýtného, které podle českých zákonů nemůže v Praze vzrůst. Téměř devadesát milionů pak stála bezdrátová internetová síť, která neslouží zdarma Pražanům, protože to rovněž zákony nedovolují. Zhruba sedmdesát milionů pak stály přípravy na olympiádu, kterou hlavní město letos definitivně odpískalo.

Alarmující je, že o některých mamutích projektech nemají detailní přehled ani pražští zastupitelé. Konec konců ani nemohou mít, radnice je svěřuje firmám, v nichž má v lepším případě jen spoluúčast. Největším příkladem je projekt čipových karet OpenCard. Ty slouží jako tramvajenka a karta na parkování. Projekt zpravuje Pražské centrum kartových služeb. Jeho provozovatelem je firma Haguess, kterou magistrát vybral v roce 2006.

Od té doby do projektu nateklo 733 milionů korun. Letos je připravena injekce dalších více než 450 milionů z rozpočtů dopravního podniku a hlavního města. Provedeným auditem se však zjistilo, že každá karta stála město v přepočtu zhruba dva tisíce korun. " Jestliže audit prokáže, že šlo o chyby konkrétních osob, bude nutné přistoupit i k personálním změnám na radnici, " prohlásil šéf finančního výboru Petr Hulinský ( ČSSD ).

Spolupráce magistrátu s externími firmami tak podle šéfa české Transparency International Davida Ondráčky znesnadňuje kontrolu výdajů, přitom řadu projektů by podle jeho názoru mohlo město řídit vlastními silami.

Témata: Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama