Německá ekonomika ožívá, pocítí to i Česko

Praha - Nečekaný hospodářský růst ve Francii a Německu ve druhém čtvrtletí táhne ode dna ekonomiku celé Evropské unie. Zlepšení se dá očekávat i v českém průmyslu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Německo, které je klíčovým trhem pro tuzemské podniky, hlásí růst o 0,3 procentního bodu, stejně překvapivý výsledek vykázala Francie. Výkon německého hospodářství povzbudila spotřeba domácností, vládní výdaje a investice do stavebnictví.

„Jednoznačně jsme na začátku obratu k lepšímu. Recese skončila. České firmy mohou očekávat nový příliv zakázek,“ říká David Marek z Patria Finance. Experti budou opravovat i prognózy o množství lidí, kteří ztratí práci. Míra nezaměstnanosti podle Marka v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodně nepřekročí obávaných deset procent. A to přesto, že v Česku se za druhé čtvrtletí očekává ještě propad. Statistický úřad zveřejní údaje dnes.

Analytiky překvapila nejen čísla z Německa a Francie. Větší zpomalení původně prorokovali ekonomice Evropské unie i eurozóně. Hrubý domácí produkt unie ve druhém čtvrtletí klesl mezi čtvrtletími o 0,3 procentního bodu, v eurozóně o 0,1 procentního bodu. „Recese skončila, a skončila dřív, než jsme si všichni mysleli,“ říká také Andreas Rees, analytik UniCredit.

I přes momentální nadšení ale ekonomové nabádají k opatrnosti. Například včera vydaná měsíční zpráva Evropské centrální banky označuje aktuální rizika za stále vysoká. Experti z ní vyvozují, že předpovědi bude nutné dále korigovat. „Současná situace je v dané chvíli horší, než jsme se obávali, ale zlepšuje se rychleji, než jsme doufali,“ shrnul atmosféru ze zprávy ECB Spiegel Online.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama