Německá ekonomika ožívá, pocítí to i Česko

Praha - Nečekaný hospodářský růst ve Francii a Německu ve druhém čtvrtletí táhne ode dna ekonomiku celé Evropské unie. Zlepšení se dá očekávat i v českém průmyslu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Německo, které je klíčovým trhem pro tuzemské podniky, hlásí růst o 0,3 procentního bodu, stejně překvapivý výsledek vykázala Francie. Výkon německého hospodářství povzbudila spotřeba domácností, vládní výdaje a investice do stavebnictví.

„Jednoznačně jsme na začátku obratu k lepšímu. Recese skončila. České firmy mohou očekávat nový příliv zakázek,“ říká David Marek z Patria Finance. Experti budou opravovat i prognózy o množství lidí, kteří ztratí práci. Míra nezaměstnanosti podle Marka v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodně nepřekročí obávaných deset procent. A to přesto, že v Česku se za druhé čtvrtletí očekává ještě propad. Statistický úřad zveřejní údaje dnes.

Analytiky překvapila nejen čísla z Německa a Francie. Větší zpomalení původně prorokovali ekonomice Evropské unie i eurozóně. Hrubý domácí produkt unie ve druhém čtvrtletí klesl mezi čtvrtletími o 0,3 procentního bodu, v eurozóně o 0,1 procentního bodu. „Recese skončila, a skončila dřív, než jsme si všichni mysleli,“ říká také Andreas Rees, analytik UniCredit.

I přes momentální nadšení ale ekonomové nabádají k opatrnosti. Například včera vydaná měsíční zpráva Evropské centrální banky označuje aktuální rizika za stále vysoká. Experti z ní vyvozují, že předpovědi bude nutné dále korigovat. „Současná situace je v dané chvíli horší, než jsme se obávali, ale zlepšuje se rychleji, než jsme doufali,“ shrnul atmosféru ze zprávy ECB Spiegel Online.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama