Německá ekonomika ožívá, pocítí to i Česko

Praha - Nečekaný hospodářský růst ve Francii a Německu ve druhém čtvrtletí táhne ode dna ekonomiku celé Evropské unie. Zlepšení se dá očekávat i v českém průmyslu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Německo, které je klíčovým trhem pro tuzemské podniky, hlásí růst o 0,3 procentního bodu, stejně překvapivý výsledek vykázala Francie. Výkon německého hospodářství povzbudila spotřeba domácností, vládní výdaje a investice do stavebnictví.

„Jednoznačně jsme na začátku obratu k lepšímu. Recese skončila. České firmy mohou očekávat nový příliv zakázek,“ říká David Marek z Patria Finance. Experti budou opravovat i prognózy o množství lidí, kteří ztratí práci. Míra nezaměstnanosti podle Marka v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodně nepřekročí obávaných deset procent. A to přesto, že v Česku se za druhé čtvrtletí očekává ještě propad. Statistický úřad zveřejní údaje dnes.

Analytiky překvapila nejen čísla z Německa a Francie. Větší zpomalení původně prorokovali ekonomice Evropské unie i eurozóně. Hrubý domácí produkt unie ve druhém čtvrtletí klesl mezi čtvrtletími o 0,3 procentního bodu, v eurozóně o 0,1 procentního bodu. „Recese skončila, a skončila dřív, než jsme si všichni mysleli,“ říká také Andreas Rees, analytik UniCredit.

I přes momentální nadšení ale ekonomové nabádají k opatrnosti. Například včera vydaná měsíční zpráva Evropské centrální banky označuje aktuální rizika za stále vysoká. Experti z ní vyvozují, že předpovědi bude nutné dále korigovat. „Současná situace je v dané chvíli horší, než jsme se obávali, ale zlepšuje se rychleji, než jsme doufali,“ shrnul atmosféru ze zprávy ECB Spiegel Online.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama