Janota: Schodek rozpočtu na rok 2010 bude přes 250 miliard

Praha - Pokud se nepodaří prosadit změny v zákonech, které vládě navrhne ministerstvo financí, schodek rozpočtu na rok 2010 dosáhne asi 7 procent HDP, to odpovídá zhruba 256 miliardám korun.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí

Potvrdil to ministr financí Eduard Janota s tím, že jde o "velmi špatné číslo na úrovni ekonomiky Maďarska". "Je třeba přijmout zásadní legislativní opatření, která umožní snížit na jedné straně výdaje rozpočtu, a to velmi výrazně a na druhé straně i zvýšit příjmy rozpočtu, protože bez změn obou stran rozpočtové bilance se ta situace zásadně nedá řešit," řekl Janota.

"Jedna varianta rozpočtu bude vycházet z reálných předpokladů a možností, a ta se zcela určitě bude pohybovat nad hranicí 200 miliard. Toto bude podle mého názoru patrně oficiální návrh rozpočtu, protože my nemůžeme postupovat jinak, musíme chtít platnou legislativu," vysvětlil Janota.

Chce ale předložit i druhou variantu rozpočtu, v níž počítá s legislativními změnami.

"Pokud by změny na příjmové a zejména výdajové straně schválila Poslanecká sněmovna a Senát, deficit rozpočtu by se dal srazit na rozumnou míru, někde okolo 5 procent deficitu veřejných rozpočtů HDP. Pakliže bychom pasivně přijímali stávající stav, tak se pohybujeme někde až v úrovni 7 procent. A to je velmi špatné číslo, a s tím se něco musí dělat," upřesnil Janota.

Ministr navrhuje úspory prakticky ve všech kapitolách mandatorních výdajů, které tvoří 80 procent státního rozpočtu: "To teď nechci avizovat dopředu. Ale týká se to celé škály mandatorních výdajů. Prošli jsme velmi podrobně všechny mandatorní výdaje a popsali jsme možnosti, kde by se dalo a za jakých podmínek ušetřit výdaje rozpočtu."

Ministerstvo uvažuje mimo o odkladu daňového zvýhodnění podniků z 20 na 19 procent a o zvýšení stropu pro pojistné na sociální zabezpečení: "Jedna z úvah je zvýšení stropu ze čtyřnásobku na šestinásobek, to znamená, že rozpočet bude inkasovat řádově v jednotkách miliard více prostředků... Jsou tam i jiné možnosti zvýšení daňových příjmů, ať už se to týká daně z nemovitosti, nebo jsou tam propočteny úvahy, co by se stalo, kdyby se zvedla spotřební daň," upřesnil ministr.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama