Sklárna ve Skalici bude zavřená do konce dubna

Skalice u České Lípy - Německý výrobce skleněných čoček do světel u aut Doctor Optik (dříve Optik Bohemia) od čtvrtka na měsíc a půl uzavře svůj závod ve Skalici u České Lípy. Agentuře Mediafax to v úterý řekl Milan Šubrt, regionální předseda Asociace samostatných odborů.

Přidejte svůj názor

„Odstávka potrvá do 30. dubna. Do práce by lidé měli znovu jít v pondělí 4. května,“ uvedl.

Zaměstnanci budou doma se 60 procenty mzdy. „Lepší podmínky nešlo vyjednat. Další lidé by zcela přišli o práci,“ popsal Šubrt. Na začátku prosince minulého roku ve firmě pracovalo zhruba 210 lidí, nyní jich je 82.

Podle Šubrta by ale zaměstnanci mohli získat více peněz, pokud se podaří v brzké době spustit projekt ministerstva práce a sociálních věcí na vzdělávání pracovníků. „Projekt je přínosný jak pro zaměstnance, tak i firmy“ ocenil odborář. Projekt má pomoci firmám, které nyní nemají dostatek práce. Jeho smyslem je, aby firmy nemusely nechávat doma zaměstnance se 60 procenty mzdy. Místo toho je budou moci, při splnění několika podmínek, poslat do vzdělávacích kurzů. Stát přitom bude platit nejen školení, ale bude se podílet i na mzdě a odvodech. Projekt zřejmě začne od 1. dubna.

Doctor Optik není jedinou firmou ve sklářském a bižuterním průmyslu, která má nyní v Libereckém kraji problémy. Výrobu za poslední rok ukončil nejen novoborský Crystalex s více než 1 740 zaměstnanci, ale i několik desítek menších firem. Během roku v regionu z 200 podniků zanikla třetina. Ještě v roce 2007 zaměstnávaly na 10 tisíc lidí, na konci loňského roku jich bylo 6,5 tisíce. A jejich počet zřejmě bude nadále klesat. Problémy má kupříkladu také největší výrobce skla s patentovanou červenou lazurou, firma Egermann. Vedení společnosti chce své pracovníky na dva měsíce propustit a znovu zaměstnat od června.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama