Sklárna ve Skalici bude zavřená do konce dubna

Skalice u České Lípy - Německý výrobce skleněných čoček do světel u aut Doctor Optik (dříve Optik Bohemia) od čtvrtka na měsíc a půl uzavře svůj závod ve Skalici u České Lípy. Agentuře Mediafax to v úterý řekl Milan Šubrt, regionální předseda Asociace samostatných odborů.

Přidejte svůj názor

„Odstávka potrvá do 30. dubna. Do práce by lidé měli znovu jít v pondělí 4. května,“ uvedl.

Zaměstnanci budou doma se 60 procenty mzdy. „Lepší podmínky nešlo vyjednat. Další lidé by zcela přišli o práci,“ popsal Šubrt. Na začátku prosince minulého roku ve firmě pracovalo zhruba 210 lidí, nyní jich je 82.

Podle Šubrta by ale zaměstnanci mohli získat více peněz, pokud se podaří v brzké době spustit projekt ministerstva práce a sociálních věcí na vzdělávání pracovníků. „Projekt je přínosný jak pro zaměstnance, tak i firmy“ ocenil odborář. Projekt má pomoci firmám, které nyní nemají dostatek práce. Jeho smyslem je, aby firmy nemusely nechávat doma zaměstnance se 60 procenty mzdy. Místo toho je budou moci, při splnění několika podmínek, poslat do vzdělávacích kurzů. Stát přitom bude platit nejen školení, ale bude se podílet i na mzdě a odvodech. Projekt zřejmě začne od 1. dubna.

Doctor Optik není jedinou firmou ve sklářském a bižuterním průmyslu, která má nyní v Libereckém kraji problémy. Výrobu za poslední rok ukončil nejen novoborský Crystalex s více než 1 740 zaměstnanci, ale i několik desítek menších firem. Během roku v regionu z 200 podniků zanikla třetina. Ještě v roce 2007 zaměstnávaly na 10 tisíc lidí, na konci loňského roku jich bylo 6,5 tisíce. A jejich počet zřejmě bude nadále klesat. Problémy má kupříkladu také největší výrobce skla s patentovanou červenou lazurou, firma Egermann. Vedení společnosti chce své pracovníky na dva měsíce propustit a znovu zaměstnat od června.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama