Janota: Pokud přijmeme některá opatření, můžeme dosáhnout schodku 160 miliard korun

PRAHA - Pokud Česká republika přijme některá tvrdá opatření, například zvýšení sazby DPH, může v příštím roce stlačit schodek státního rozpočtu na 160 miliard korun, v opačném případě to může být až 230 mld. Kč. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil ministr financí Eduard Janota.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota, ministr financí

„Ta druhá varianta znamená maďarskou cestu. Pokud nepřijmeme opatření ke krácení výdajů a zároveň zvyšování příjmů, můžeme se dostat k deficitu, který dosáhne sedm až osm procent HDP,“ varoval ministr. Zároveň uvedl na pravou míru údaj, který se v médiích objevil v sobotu. Podle něj by měl schodek v příštím roce dosáhnout výše 260 miliard korun. „Ale to jsem nikomu neřekl. Uvedl jsem pouze, že pokud přijmeme určitá opatření, můžeme se dostat někam ke 160 miliardám.“

Nejrevolučnějším krokem, který Janota navrhuje, je zřejmě zvýšení sazeb DPH. Dolní sazba by se měla zvýšit z 9 procent na 11, horní z 19 na 20 procent. „Ale nejde jen o zvyšování daní, musí dojít zároveň ke snížení některých výdajů,“ upozornil. Podle něj by se státní výdaje mohly snížit až o 40 miliard korun, z toho 30-37 miliard se týká mandatorních výdajů. „A prosadit takové opatření bude velmi konfliktní,“ uvědomuje si Janota. Navrhovaná opatření by podle něj měla platit do roku 2012.

Deficit ve výši 160 miliard korun by představoval přibližně pět procent HDP. „Oproti stavu, kdy by se tato opatření neuskutečnila, by se inflace zvýšila zhruba o procentní bod, nezaměstnanost o 0,4 procentního bodu,“ prozradil Janota.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a člen NERV, takovou reakci považuje v krátkodobém horizontu za adekvátní. „Za ideální bych považoval tříprocentní hranici, ale kvůli strukturálním problémům je to v současné době nereálné. Pokud by to bylo pět procent, tak rok, možná dva, by se to dalo akceptovat. Stejně tak si myslím, že si můžeme dovolit zvýšení sazby DPH,“ míní Rusnok. „Rozhodně je lepší zvýšit sazby teď v souhrnu o tři procentní body, než za několik let radikálně třeba o deset,“ je přesvědčen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama