Rozhovor s Jiřím Paroubkem na téma: Proč do Česka netečou peníze z EU

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro agenturu Mediafax upozornil, že Česko není schopno efektivně čerpat prostředky z evropských fondů, protože nemá zkušené úředníky, kteří by hladký proces čerpání zajistili. Na vině je podle Paroubka vláda ODS, která se odborníků na evropské fondy zbavila.

Přidejte svůj názor

Rozhovor s Jiřím Paroubkem na téma: Proč do Česka netečou peníze z EU - anotační foto

Red.: Vláda ČSSD na předstupních programech, i v rámci programovacího období 2004 – 2006 ukázala, že lze čerpat z evropských peněz velmi efektivně a rychle. Čerpání v rámci programovacího období 2007 – 2013 ovšem započalo s velkým zpožděním a navíc je vyčerpáno jen minimum prostředků, které byly pro Česko k dispozici. Kde spatřujete chybu?

J.P.: Největší problém je podle mě v lidech. Za vlády ČSSD byli na ministerstvech úředníci a nestranní odborníci, kteří měli velké zkušenosti již s čerpáním prostředků z předvstupních fondů. Vláda ODS však tyto odborníky vyházela, ponechala je jen na několika málo ministerstvech, a ti lidé, kteří byli vyhozeni, samozřejmě našli své pěkné zaměstnání v soukromém sektoru, protože dnes si každý váží člověka, který takové zkušenosti má. Ve státní správě se to pak projevilo tím, že zmizeli kvalifikovaní pracovníci.

Red.: Jak hodlá ČSSD v tomto směru zjednat nápravu?

J.P.: Chceme si udělat analýzu s doporučeními od auditora, jak zlepšit a zjednodušit čerpání evropských fondů. Změny by se měly týkat také restrukturalizace a přehodnocení priorit. Velká část prostředků se dá čerpat například na dopravní infrastrukturu, výstavbu dálnic a silnic první třídy, což by sloužilo celé společnosti. Taktéž věda, výzkum a vzdělávání jsou oblasti, kam chceme evropské peníze orientovat. Samozřejmě chceme ke spolupráci pozvat ty odborníky, kteří byli vyhozeni. Vím ale, že je to velký idealismus, protože v soukromém sektoru mají lepší podmínky.

Red.: Vláda Mirka Topolánka vyplatila v letech 2007 – 2008 pouze 17,6 miliard z celkových 233 miliard korun, které byly pro toto období určeny. Dá se nějakým způsobem dohonit ztráta, která vznikla?

J.P.: Musíme se o to pokusit. Musíme se pokusit z těch 900 miliard korun vyčerpat co nejvíc.

Red.: Pro nastartování hospodářství je důležitá podpora malých a středních podniků. Jaký plán podpory má připravený ČSSD pro ně?

J.P.: V rámci restrukturalizace se uvolní zdroje i tímto směrem. Malé a střední podniky jsou nesmírně důležité z mnoha hledisek, kromě jiného je tam velký potenciál pro vytváření nových pracovních míst.

Red.: Rovněž malé obce si stěžují, že nedosáhnou na evropské peníze, protože nemají na kofinancování. Jaké kroky hodláte podniknout v této oblasti?

J.P.: Chceme především snížit podíl prostředků na kofinancování z 15 na 10 procent. Pokud to nebude stačit, připravíme další opatření, aby také obce mohly o evropské peníze žádat.

Témata: Paroubek, Jiří | fondy
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor s Jiřím Paroubkem na téma: Proč do Česka netečou peníze z EU

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek - anotační foto

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek

26.03.2017 18:47 Berlín - Řada německých firem se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s listem…

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele - anotační foto

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele

26.03.2017 18:11 Aktualizováno Teherán - Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a …

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více - anotační foto

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více

26.03.2017 15:27 Praha - Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty…

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál - anotační foto

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál

25.03.2017 17:08 Londýn - Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama