Rozhovor s Jiřím Paroubkem na téma: Proč do Česka netečou peníze z EU

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro agenturu Mediafax upozornil, že Česko není schopno efektivně čerpat prostředky z evropských fondů, protože nemá zkušené úředníky, kteří by hladký proces čerpání zajistili. Na vině je podle Paroubka vláda ODS, která se odborníků na evropské fondy zbavila.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Red.: Vláda ČSSD na předstupních programech, i v rámci programovacího období 2004 – 2006 ukázala, že lze čerpat z evropských peněz velmi efektivně a rychle. Čerpání v rámci programovacího období 2007 – 2013 ovšem započalo s velkým zpožděním a navíc je vyčerpáno jen minimum prostředků, které byly pro Česko k dispozici. Kde spatřujete chybu?

J.P.: Největší problém je podle mě v lidech. Za vlády ČSSD byli na ministerstvech úředníci a nestranní odborníci, kteří měli velké zkušenosti již s čerpáním prostředků z předvstupních fondů. Vláda ODS však tyto odborníky vyházela, ponechala je jen na několika málo ministerstvech, a ti lidé, kteří byli vyhozeni, samozřejmě našli své pěkné zaměstnání v soukromém sektoru, protože dnes si každý váží člověka, který takové zkušenosti má. Ve státní správě se to pak projevilo tím, že zmizeli kvalifikovaní pracovníci.

Red.: Jak hodlá ČSSD v tomto směru zjednat nápravu?

J.P.: Chceme si udělat analýzu s doporučeními od auditora, jak zlepšit a zjednodušit čerpání evropských fondů. Změny by se měly týkat také restrukturalizace a přehodnocení priorit. Velká část prostředků se dá čerpat například na dopravní infrastrukturu, výstavbu dálnic a silnic první třídy, což by sloužilo celé společnosti. Taktéž věda, výzkum a vzdělávání jsou oblasti, kam chceme evropské peníze orientovat. Samozřejmě chceme ke spolupráci pozvat ty odborníky, kteří byli vyhozeni. Vím ale, že je to velký idealismus, protože v soukromém sektoru mají lepší podmínky.

Red.: Vláda Mirka Topolánka vyplatila v letech 2007 – 2008 pouze 17,6 miliard z celkových 233 miliard korun, které byly pro toto období určeny. Dá se nějakým způsobem dohonit ztráta, která vznikla?

J.P.: Musíme se o to pokusit. Musíme se pokusit z těch 900 miliard korun vyčerpat co nejvíc.

Red.: Pro nastartování hospodářství je důležitá podpora malých a středních podniků. Jaký plán podpory má připravený ČSSD pro ně?

J.P.: V rámci restrukturalizace se uvolní zdroje i tímto směrem. Malé a střední podniky jsou nesmírně důležité z mnoha hledisek, kromě jiného je tam velký potenciál pro vytváření nových pracovních míst.

Red.: Rovněž malé obce si stěžují, že nedosáhnou na evropské peníze, protože nemají na kofinancování. Jaké kroky hodláte podniknout v této oblasti?

J.P.: Chceme především snížit podíl prostředků na kofinancování z 15 na 10 procent. Pokud to nebude stačit, připravíme další opatření, aby také obce mohly o evropské peníze žádat.

Témata: Paroubek, Jiří | fondy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama