Rozhovor - Lidovec Hošek: Důchodovému systému pomůžou odpisy na daních za větší počet dětí

Praha - Důchodovému systému by podle lidovců pomohla rodinná politika, kdy by se rodičům, kteří mají více dětí, snižovaly daně až do nulového nebo záporného zdanění, manželé by pak měli motivaci, vychovat více potomků. Řekl to náměstek ministra práce a sociálních věcí a člen KDU-ČSL Marián Hošek.

Přidejte svůj názor

REP.: Co by se mělo po volbách provést pro lepší sociální a ekonomické podmínky (mladých) rodin?

M.H.: Tvrdíme, že se na rodinu nemáme dívat jen ve chvíli, kdy už je sociálním případem, ale už ve chvíli kdy chceme, aby ta která rodina měla děti. Takže jí máme podporovat ve všech formách a ne jen, pokud je sociálním případem. Například rodina, která je středně příjmová a pořídí si třetí dítě, se oproti jiné středně příjmové rodině, která si třetí dítě nepořídí, dostane do nevýhodné pozice.

REP.: Takže tím myslíte neřešit situaci rodin až v době, kdy se stanou sociálním případem a nějakým způsobem tomu předcházet?

M.H.: Jedna věc je, aby nebylo pozdě. Ale my nevidíme rodinu jako primárně sociální problém, ale jako politiku, která do budoucna přináší ekonomické přínosy. Podívejme se na důchodový systém, všichni straší, že se dostaneme s důchodovým systémem do potíží. Nejde o to, že bychom do důchodového systému odváděli málo peněz, ale rodí se málo dětí, kteří jsou později plátci důchodového systému. Takže hlavním důvodem krachu důchodového systému není nedostatek peněz, ale nedostatek plátců.

REP.: Chcete tedy motivovat obyvatelstvo a rodiny, aby si pořizovali více dětí?

M.H.: Chceme motivovat, aby všechny skupiny obyvatel rodily děti, protože jsou to děti, kdo v současnosti a do budoucna přinášejí ekonomickou prosperitu.

REP.: Jakými prostředky to chcete udělat, zvýšit dávky na děti?

M.H.: Dávka to není to podstatné, proč by ten člověk, který si pořídí více dětí, měl platit daně a zároveň dostávat dávky. Řešit to můžeme tím, že mu snížíme daně, což už se dnes děje. Velká část podpory rodiny je v současnosti ve formě odpisů na dítě. A toto chceme posílit, aby člověk, který má děti si snížil daně, nemusel je vůbec odvádět, nebo dokonce se mu vyplácela takzvaná negativní daň. To znamená, že co již nemůže odvést na daních, tak mu stát vyplatí.

REP.: Jaká je podle Vás největší výhoda tohoto systému oproti vyplácení dávek?

M.H.: Nejde to žádným administrativním procesem, není na to potřeba žádná speciální agenda, zkrátka to vyřídí finanční úřad. Je to administrativně nenáročné, přímé a podpora rodin. Naše představa posílení odpisů na děti by se týkala druhého a především třetího dítěte.

REP.: Chápu to tedy tak, že chcete posílit odpisy u pracovně aktivních obyvatel, ale dávky pro neaktivní lidi zvyšovat nechcete?

M.H.: Chceme posílit pouze daňové odpisy. To je obrana, aby to nebylo zneužíváno. Dávka totiž může být také propita, zneužita a k rodině se vůbec nedostane. Ale když si člověk vydělá a může si to odepsat, tak je tam alespoň předpoklad, že pracuje. Samotné dávky se zvyšovat nebudou.

REP.: Vy si tedy myslíte, že to přispěje k většímu počtu dětí u všech příjmových skupin obyvatelstva?

M.H.: To máme ověřené, i rodiny středně příjmové, které nedostávají přídavky na děti, při nákladech na studium a výchovu svých potomků, by pak nemuseli váhat pořídit si další děti. Řeknou si, ano tady máme nějaké výhody a vyrovnají se jim šance. Protože ti, co rodiny nemají, jsou na tom ve finále lépe, než ti, kteří vychovali větší počet dětí. Nemusejí zůstávat doma, nejspíše matka, a starat se o děti, mají pak vyšší příjmy a tím i vyšší důchod.

REP.: Jak to tedy hodláte koncipovat, od kterého dítěte chcete zvýšit odpisy na daních?

M.H.: Od druhého dítěte. A takzvané záporné daně vám stát podle naší představy vyplatí do počtu pěti dětí.

REP.: A když jsme se bavili o vztahu dětí k důchodovému systému, jak si tedy představujete jeho formu respektive nějakou reformu důchodového systému?

M.H.: Chceme udělat dva prvky. Aby ti, co vychovají děti, aby platili jenom dětmi. To znamená, že by se jim snižovaly platby na důchody. Když totiž vychováte například tři děti, tak abyste v podstatě neplatil do sociálního systému. Druhá skupina lidí, kteří děti nemají, by si platila penězi. Oba tyto prvky by se tedy vyrovnaly a nebyli by znevýhodněni ti, co vychovali mnoho potomků.

REP.: A kde na ty odpisy na daních za děti chcete především v době hospodářské krize vzít?

M.H.: Na námi navrhované daňové vyrovnání by se snížily odpisy v daňovém přiznání, dnes jsou asi 24 tisíc na dospělého a 11 tisíc na dítě. O něco bychom tedy snížili ty odpisy na dospělého, třeba na 22 tisíc. Tím se ale dostáváme od důchodového systému zpět k daňovému. Tyto daňové odpisy by šly z daní z příjmu. Tím by se vyrovnalo šest až devět miliardy, které by náš návrh odpisů do důchodového systému stál.

Témata: důchody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama