Stát se pustil do boje se "švarcsystémem"

Praha - Stát chce zabránit současnému triku tuzemských firem, které zaměstnance propustí a vezmou ho zpět na dohodu o provedení práce. Zatímco podnik za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, "zaměstnanec" navíc bere podporu.

Přidejte svůj názor

"Zvažujeme právní úpravu dohod o provedení práce, aby nemohlo docházet k jejich zneužívání," řekla novinám vrchní ředitelka ministerstva práce a sociálních věcí Marie Bílková. Na setkání zástupců státu, odborářů a zástupců podniků, které proběhlo minulý týden, padaly návrhy, že by dohody měly podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění nebo by se měly úplně zrušit. Samotné ministerstvo práce a sociálních věcí je však v tomto ohledu opatrné: "Dohody pomáhají flexibilitě pracovních vztahů, po které se stále volá. Budeme muset tuto problematiku vážit na lékárnických vahách," řekla Bílková.

Odboráři, podle kterých může stát přijít zneužíváním dohod o 3,5 miliardy ročně, preferují variantu placení pojištění. "Dohody by se staly méně atraktivní. I zaměstnanci by pochopili, že když je firma propustí a přijme je zpět na dohodu, nebude to pro ně příliš výhodné," cituje list předsedu odborového svazu Kovo Josef Středula, podle kterého zneužívá v současnosti systém dohod v tuzemsku přes deset tisíc lidí.

Oslovení odborníci však považují případné zavedení placení pojistného z dohod za nesmyslné. "Dohody ztratí jednu ze svých základních výhod a podniky tak přijdou o možnost získání rychle dostupné a levné pracovní síly," domnívá se daňová poradkyně a auditorka Ivana Pilařová. Obává se, že opatření způsobí spíše pravý opak toho, co stát požaduje - firmy budou lidi zaměstnávat na černo či dojde k renesanci varianty švarcsystému v podobě zaměstnávání na živnostenský list, píší Hospodářské noviny.

Témata: Ekonomika
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Stát se pustil do boje se "švarcsystémem"

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama