Stát se pustil do boje se "švarcsystémem"

Praha - Stát chce zabránit současnému triku tuzemských firem, které zaměstnance propustí a vezmou ho zpět na dohodu o provedení práce. Zatímco podnik za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, "zaměstnanec" navíc bere podporu.

Přidejte svůj názor

"Zvažujeme právní úpravu dohod o provedení práce, aby nemohlo docházet k jejich zneužívání," řekla novinám vrchní ředitelka ministerstva práce a sociálních věcí Marie Bílková. Na setkání zástupců státu, odborářů a zástupců podniků, které proběhlo minulý týden, padaly návrhy, že by dohody měly podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění nebo by se měly úplně zrušit. Samotné ministerstvo práce a sociálních věcí je však v tomto ohledu opatrné: "Dohody pomáhají flexibilitě pracovních vztahů, po které se stále volá. Budeme muset tuto problematiku vážit na lékárnických vahách," řekla Bílková.

Odboráři, podle kterých může stát přijít zneužíváním dohod o 3,5 miliardy ročně, preferují variantu placení pojištění. "Dohody by se staly méně atraktivní. I zaměstnanci by pochopili, že když je firma propustí a přijme je zpět na dohodu, nebude to pro ně příliš výhodné," cituje list předsedu odborového svazu Kovo Josef Středula, podle kterého zneužívá v současnosti systém dohod v tuzemsku přes deset tisíc lidí.

Oslovení odborníci však považují případné zavedení placení pojistného z dohod za nesmyslné. "Dohody ztratí jednu ze svých základních výhod a podniky tak přijdou o možnost získání rychle dostupné a levné pracovní síly," domnívá se daňová poradkyně a auditorka Ivana Pilařová. Obává se, že opatření způsobí spíše pravý opak toho, co stát požaduje - firmy budou lidi zaměstnávat na černo či dojde k renesanci varianty švarcsystému v podobě zaměstnávání na živnostenský list, píší Hospodářské noviny.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama