Stát se pustil do boje se "švarcsystémem"

Praha - Stát chce zabránit současnému triku tuzemských firem, které zaměstnance propustí a vezmou ho zpět na dohodu o provedení práce. Zatímco podnik za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, "zaměstnanec" navíc bere podporu.

Přidejte svůj názor

"Zvažujeme právní úpravu dohod o provedení práce, aby nemohlo docházet k jejich zneužívání," řekla novinám vrchní ředitelka ministerstva práce a sociálních věcí Marie Bílková. Na setkání zástupců státu, odborářů a zástupců podniků, které proběhlo minulý týden, padaly návrhy, že by dohody měly podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění nebo by se měly úplně zrušit. Samotné ministerstvo práce a sociálních věcí je však v tomto ohledu opatrné: "Dohody pomáhají flexibilitě pracovních vztahů, po které se stále volá. Budeme muset tuto problematiku vážit na lékárnických vahách," řekla Bílková.

Odboráři, podle kterých může stát přijít zneužíváním dohod o 3,5 miliardy ročně, preferují variantu placení pojištění. "Dohody by se staly méně atraktivní. I zaměstnanci by pochopili, že když je firma propustí a přijme je zpět na dohodu, nebude to pro ně příliš výhodné," cituje list předsedu odborového svazu Kovo Josef Středula, podle kterého zneužívá v současnosti systém dohod v tuzemsku přes deset tisíc lidí.

Oslovení odborníci však považují případné zavedení placení pojistného z dohod za nesmyslné. "Dohody ztratí jednu ze svých základních výhod a podniky tak přijdou o možnost získání rychle dostupné a levné pracovní síly," domnívá se daňová poradkyně a auditorka Ivana Pilařová. Obává se, že opatření způsobí spíše pravý opak toho, co stát požaduje - firmy budou lidi zaměstnávat na černo či dojde k renesanci varianty švarcsystému v podobě zaměstnávání na živnostenský list, píší Hospodářské noviny.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už se chystá novela EET. Verdikt soudu přišel pozdě, zoufají si e-shopy

15.12.2017 16:07 Aktualizováno Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud (ÚS) nezrušil zákon o…

Globus dostal pokutu 183 milionů, dle ÚOHS vnucoval dodavatelům služby

15.12.2017 12:58 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž…

Rána pro EET: Třetí a čtvrtá vlna se musí odložit. Benda jásá

15.12.2017 11:18 Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence…

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v EU, porazila i Paříž či Vídeň

15.12.2017 11:11 Praha - Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské unii. Na základě hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama