Stát se pustil do boje se "švarcsystémem"

Praha - Stát chce zabránit současnému triku tuzemských firem, které zaměstnance propustí a vezmou ho zpět na dohodu o provedení práce. Zatímco podnik za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, "zaměstnanec" navíc bere podporu.

Přidejte svůj názor

"Zvažujeme právní úpravu dohod o provedení práce, aby nemohlo docházet k jejich zneužívání," řekla novinám vrchní ředitelka ministerstva práce a sociálních věcí Marie Bílková. Na setkání zástupců státu, odborářů a zástupců podniků, které proběhlo minulý týden, padaly návrhy, že by dohody měly podléhat placení zdravotního a sociálního pojištění nebo by se měly úplně zrušit. Samotné ministerstvo práce a sociálních věcí je však v tomto ohledu opatrné: "Dohody pomáhají flexibilitě pracovních vztahů, po které se stále volá. Budeme muset tuto problematiku vážit na lékárnických vahách," řekla Bílková.

Odboráři, podle kterých může stát přijít zneužíváním dohod o 3,5 miliardy ročně, preferují variantu placení pojištění. "Dohody by se staly méně atraktivní. I zaměstnanci by pochopili, že když je firma propustí a přijme je zpět na dohodu, nebude to pro ně příliš výhodné," cituje list předsedu odborového svazu Kovo Josef Středula, podle kterého zneužívá v současnosti systém dohod v tuzemsku přes deset tisíc lidí.

Oslovení odborníci však považují případné zavedení placení pojistného z dohod za nesmyslné. "Dohody ztratí jednu ze svých základních výhod a podniky tak přijdou o možnost získání rychle dostupné a levné pracovní síly," domnívá se daňová poradkyně a auditorka Ivana Pilařová. Obává se, že opatření způsobí spíše pravý opak toho, co stát požaduje - firmy budou lidi zaměstnávat na černo či dojde k renesanci varianty švarcsystému v podobě zaměstnávání na živnostenský list, píší Hospodářské noviny.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama