Ombudsman: Po exekuci musí lidem zůstat 6252 korun

Brno - Podle nové legislativní úpravy musí exekutoři od 20. července nechat dlužníkům při obstavení účtu dvojnásobek životního minima, tedy 6252 korun, stejnou částku jim nesmí zabavit ani při nalezení hotovosti. Informoval o tom ve středu v Brně ombudsman Otakar Motejl.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Nové ustanovení má zabránit dočasnému absolutnímu nedostatku finančních prostředků,“ vysvětlila mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. V některých případech totiž dlužníkům po exekuci nezbylo vůbec nic, a museli tak řešit další problémy.

„Když měla například matka samoživitelka po rozvodu dluhy po manželovi, na účtu neměla po exekuci vůbec nic. Mohla se proti tomu bránit, ale trvalo to řádově několik měsíců,“ doplnila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Pokud tedy exekutor přistoupí k obstavení účtu, banka vyplatí 6252 korun a vyrozumí o tom soud. Tato částka se týká i movitého majetku. "Exekutor nemůže zabavit věci nezbytně potřebné k uspokojení hmotných potřeb. Jde například o oděv, zdravotnické potřeby a peníze," upřesnila Hrazdílková.

Nadále platí, že exekuci nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky státní podpory a příspěvek na bydlení. Formou srážek lze vymáhání dluhu uplatnit u mzdy, důchodu či nemocenské.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama