Ombudsman: Po exekuci musí lidem zůstat 6252 korun

Brno - Podle nové legislativní úpravy musí exekutoři od 20. července nechat dlužníkům při obstavení účtu dvojnásobek životního minima, tedy 6252 korun, stejnou částku jim nesmí zabavit ani při nalezení hotovosti. Informoval o tom ve středu v Brně ombudsman Otakar Motejl.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Nové ustanovení má zabránit dočasnému absolutnímu nedostatku finančních prostředků,“ vysvětlila mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. V některých případech totiž dlužníkům po exekuci nezbylo vůbec nic, a museli tak řešit další problémy.

„Když měla například matka samoživitelka po rozvodu dluhy po manželovi, na účtu neměla po exekuci vůbec nic. Mohla se proti tomu bránit, ale trvalo to řádově několik měsíců,“ doplnila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Pokud tedy exekutor přistoupí k obstavení účtu, banka vyplatí 6252 korun a vyrozumí o tom soud. Tato částka se týká i movitého majetku. "Exekutor nemůže zabavit věci nezbytně potřebné k uspokojení hmotných potřeb. Jde například o oděv, zdravotnické potřeby a peníze," upřesnila Hrazdílková.

Nadále platí, že exekuci nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky státní podpory a příspěvek na bydlení. Formou srážek lze vymáhání dluhu uplatnit u mzdy, důchodu či nemocenské.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama