T0P 09 představila ekonomickou část svého programu

Praha - Strana bývalého ministra financí Miroslava Kalouska představila ve čtvrtek svou ekonomickou část programu pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Hlavními cíly nové strany má být boj s ekonomickou krizí, snižování výdajů státu, přijetí eura nebo práce na důchodové reformě.

Přidejte svůj názor

T0P 09 představila ekonomickou část svého programu - anotační foto

Boj s ekonomickou krizí, který si TOP 09 klade jako základní metu stejně jako ostatní strany, chce Kalousek řešit více způsoby. Jedním z nich je schválení státního rozpočtu se schodkem nižším schodkem než předpokládaných 230 miliard korun. "Muselo by se to ale stihnout ještě před volbami. Ve zkráceném jednání, následně by to odsouhlasil Senát a podepsal prezident. Pak už by s tím pracoval ministr financí vzešlý z předčasných voleb. Schodek by byl nižší zhruba o 70 miliard korun," uvedl Kalousek.

Kvůli nižším příjmům státu v důsledku ekonomické krize chce Kalousek snížit provozní vládní výdaje o 20 procent. Dalším úsporným krokem má být omezení výše státní podpory stavebního spoření a jeho důsledné vázaní na zboží a služby, které souvisí pouze s bydlením. Lidé by si tak nemohli využívat výhodného stavebního spoření například na nákup automobilu.

Pomoci klesající ekonomice má také podpora exportu a zavedení jednotné evropské měny. Kalousek s ní počítá od 1. ledna 2014. "Ale tento termín se pochopitelně může ještě změnit. Co však musí dostát změn je fiskální politika státu, která musí k určenému datu jasně směřovat," sdělil bývalý šéf resortu financí s tím, že důležité bude nezvyšovat schodky rozpočtů. Uvedl proto, že je jedním z cílů TOP 09, aby byl stát schopen sestavit vyrovnaný rozpočet při dvou procentním růstu.

Bývalý ministr financí uvedl, že by pouze nerad získal pro státní rozpočet více peněz pomocí zvyšování přímých daní. Zároveň ale vyloučil jejich snížení. "V současnosti na to není v dalších čtyřech letech prostor," poznamenal.

TOP 09 chce proto alespoň systém daní zjednodušit. Pomoci má k tomu novela daní z příjmů, která sjednotí základ daně pro všechny přímé odvody, zruší některé výjimky a zruší daň dědickou, darovací a daň z převodu nemovitosti, které budou zdaněny běžnou daní z příjmu. V rámci rodiny (I. a II. skupina) pak budou lidé od daně zcela osvobozeni. Podpory se dočkají matky vychovávající děti do deseti let věku, které se chtějí vrátit do práce. Prokazatelné náklady, jako hlídání dětí nebo domácí práce, si totiž budou moci zařadit mezi odečitatelné položky ze základu daně.

Dlouhodobě neudržitelný. Tak označil Kalousek stávající důchodový systém. Chce proto prosadit model, který počítá s individuálním spořením každého člověka, který by sedminu z 28 procent své hrubé mzdy určených pro běžný důchodový účet, ukládal na soukromé důchodové konto. Podmínkou by však bylo, že by na soukromý účet platil ještě o dvě procenta více. Podle Kalouska je smyslem takového kroku motivovat lidi k většímu spoření na vlastní důchod.

Témata: top 09 | Volby
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: T0P 09 představila ekonomickou část svého programu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama