Nájemné pro firmy padá

Praha - Boj o klienty otřásá cenami nájemného v komerčních objektech. Nepotvrzují se tak předpovědi konzultantských firem, že podnikatelské nájmy neklesnou nebo se sníží jen mírně, uvádí páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle zjištění E15 se pokles cen netýká jen nově uzavíraných či prodlužovaných nájemních smluv, ale i stávajících vztahů mezi majiteli a nájemníky. V řadě případů se smlouvy aktualizují ještě v průběhu trvání, třeba rok či dva před jejich skončením.

„Developer si chce pojistit přísun peněz a neriskovat, že si klient v mezidobí sežene jiné kanceláře za výhodnějších podmínek,“ vysvětluje Filip Rerko z oddělení zastupování nájemců v realitní společnosti King Sturge. Slevy na nájemném, na které jsou majitelé ochotni přistoupit, se pohybují v řádu jednotek až desítek procent. „Vyjednávali jsme s majitelem slevu deset procent na sedmdesátitisícovém nájmu za kancelář a sklad. Nakonec nám sám nabídl patnáct procent,“ říká manažerka pražské pobočky německé obchodní firmy, které proti loňsku klesly zakázky.

Ke slevám se ale dostanou i nájemci, kteří v potížích nejsou. Snížení v řádu procent aktuálně vyjednávají například banky či obchodní řetězce. „Proti loňsku se dají najít kvalitnější nabídky i lepší podmínky smluv. Při jednání s majiteli objektů se snažíme současnou situaci na trhu zohlednit,“ uvedl mluvčí prodejen potravin Žabka Jakub Kašpar.

Témata: Ekonomika | nájemné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama