Nájemné pro firmy padá

Praha - Boj o klienty otřásá cenami nájemného v komerčních objektech. Nepotvrzují se tak předpovědi konzultantských firem, že podnikatelské nájmy neklesnou nebo se sníží jen mírně, uvádí páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle zjištění E15 se pokles cen netýká jen nově uzavíraných či prodlužovaných nájemních smluv, ale i stávajících vztahů mezi majiteli a nájemníky. V řadě případů se smlouvy aktualizují ještě v průběhu trvání, třeba rok či dva před jejich skončením.

„Developer si chce pojistit přísun peněz a neriskovat, že si klient v mezidobí sežene jiné kanceláře za výhodnějších podmínek,“ vysvětluje Filip Rerko z oddělení zastupování nájemců v realitní společnosti King Sturge. Slevy na nájemném, na které jsou majitelé ochotni přistoupit, se pohybují v řádu jednotek až desítek procent. „Vyjednávali jsme s majitelem slevu deset procent na sedmdesátitisícovém nájmu za kancelář a sklad. Nakonec nám sám nabídl patnáct procent,“ říká manažerka pražské pobočky německé obchodní firmy, které proti loňsku klesly zakázky.

Ke slevám se ale dostanou i nájemci, kteří v potížích nejsou. Snížení v řádu procent aktuálně vyjednávají například banky či obchodní řetězce. „Proti loňsku se dají najít kvalitnější nabídky i lepší podmínky smluv. Při jednání s majiteli objektů se snažíme současnou situaci na trhu zohlednit,“ uvedl mluvčí prodejen potravin Žabka Jakub Kašpar.

Témata: Ekonomika | nájemné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama