Bém: Když zvyšovat daně, tak nepřímé

Praha - Vláda může v době krize dělat dvě věci, zvýšit daně nebo státní dluh. Jako člen konzervativní pravicové strany odmítám zvýšení státního dluhu, když zvýšit daně, tak nepřímé, tedy DPH, řekl v pátek pražský primátor Pavel Bém a jednička kandidátky ODS do sněmovních voleb v Praze.

Přidejte svůj názor

Bém: Když zvyšovat daně, tak nepřímé - anotační foto

"Ministr financí Eduard Janota je pro mě autoritou, a věřím mu, že ví co je nutné, a co stát nezbytně potřebuje. Ale přimlouval bych se za minimalizaci státního dluhu a na nastavení střednědobého vývoje státního dluhu, který umožní za jedno funkční období, tady čtyři roky, dluh umazat," reagoval Bém na opatření, které představil ministr financí Janota ke snížení rozpočtového schodku v příštím roce. Podle aktuálních návrhů ministerstva financí by měl schodek činit v příštím roce 230 miliard korun, což znamená asi sedm procent HDP. Janotovy návrhy mají snížit deficit o 70 miliard korun na zhruba pět procent HDP.

Podle Béma by zvýšení přímých daní v důsledku snížilo podnikatelskou aktivitu a negativně by se promítlo do drobného a středního podnikání. "Zvýšit daně není dobré, ale když už, tak zvýšení DPH," dodal.

"Ekonomická krize musí každou vládu donutit ke škrtům a omezení výdajů, kde je to jen možné. Druhá věc, kterou vláda v době krize musí udělat, je najít alternativní zdroje, které posílí rozpočet státu. Takovéto zdroje jsou státní podniky jako zdroj výnosu," sdělil primátor. Podle něj je možné hledat potenciální příjmy v privatizaci státních společností. Příjmy by měly nastartovat růst ekonomiky, aby se zotavila z krize.

Jako příklad uvedl Bém rozpočtový výhled pro Prahu. "Letošní propad rozpočtových příjmů se odhaduje mezi 3,5 až pět miliard korun. To je obrovská částka pro rozpočet města a podobný vývoj bude pravděpodobně i pro rozpočet na rok 2010," řekl.

Témata: Bém, Pavel
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Bém: Když zvyšovat daně, tak nepřímé

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama