Bém: Když zvyšovat daně, tak nepřímé

Praha - Vláda může v době krize dělat dvě věci, zvýšit daně nebo státní dluh. Jako člen konzervativní pravicové strany odmítám zvýšení státního dluhu, když zvýšit daně, tak nepřímé, tedy DPH, řekl v pátek pražský primátor Pavel Bém a jednička kandidátky ODS do sněmovních voleb v Praze.

Přidejte svůj názor

Pavel Bém

"Ministr financí Eduard Janota je pro mě autoritou, a věřím mu, že ví co je nutné, a co stát nezbytně potřebuje. Ale přimlouval bych se za minimalizaci státního dluhu a na nastavení střednědobého vývoje státního dluhu, který umožní za jedno funkční období, tady čtyři roky, dluh umazat," reagoval Bém na opatření, které představil ministr financí Janota ke snížení rozpočtového schodku v příštím roce. Podle aktuálních návrhů ministerstva financí by měl schodek činit v příštím roce 230 miliard korun, což znamená asi sedm procent HDP. Janotovy návrhy mají snížit deficit o 70 miliard korun na zhruba pět procent HDP.

Podle Béma by zvýšení přímých daní v důsledku snížilo podnikatelskou aktivitu a negativně by se promítlo do drobného a středního podnikání. "Zvýšit daně není dobré, ale když už, tak zvýšení DPH," dodal.

"Ekonomická krize musí každou vládu donutit ke škrtům a omezení výdajů, kde je to jen možné. Druhá věc, kterou vláda v době krize musí udělat, je najít alternativní zdroje, které posílí rozpočet státu. Takovéto zdroje jsou státní podniky jako zdroj výnosu," sdělil primátor. Podle něj je možné hledat potenciální příjmy v privatizaci státních společností. Příjmy by měly nastartovat růst ekonomiky, aby se zotavila z krize.

Jako příklad uvedl Bém rozpočtový výhled pro Prahu. "Letošní propad rozpočtových příjmů se odhaduje mezi 3,5 až pět miliard korun. To je obrovská částka pro rozpočet města a podobný vývoj bude pravděpodobně i pro rozpočet na rok 2010," řekl.

Témata: Bém, Pavel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama