Bém: Když zvyšovat daně, tak nepřímé

Praha - Vláda může v době krize dělat dvě věci, zvýšit daně nebo státní dluh. Jako člen konzervativní pravicové strany odmítám zvýšení státního dluhu, když zvýšit daně, tak nepřímé, tedy DPH, řekl v pátek pražský primátor Pavel Bém a jednička kandidátky ODS do sněmovních voleb v Praze.

Přidejte svůj názor

Pavel Bém

"Ministr financí Eduard Janota je pro mě autoritou, a věřím mu, že ví co je nutné, a co stát nezbytně potřebuje. Ale přimlouval bych se za minimalizaci státního dluhu a na nastavení střednědobého vývoje státního dluhu, který umožní za jedno funkční období, tady čtyři roky, dluh umazat," reagoval Bém na opatření, které představil ministr financí Janota ke snížení rozpočtového schodku v příštím roce. Podle aktuálních návrhů ministerstva financí by měl schodek činit v příštím roce 230 miliard korun, což znamená asi sedm procent HDP. Janotovy návrhy mají snížit deficit o 70 miliard korun na zhruba pět procent HDP.

Podle Béma by zvýšení přímých daní v důsledku snížilo podnikatelskou aktivitu a negativně by se promítlo do drobného a středního podnikání. "Zvýšit daně není dobré, ale když už, tak zvýšení DPH," dodal.

"Ekonomická krize musí každou vládu donutit ke škrtům a omezení výdajů, kde je to jen možné. Druhá věc, kterou vláda v době krize musí udělat, je najít alternativní zdroje, které posílí rozpočet státu. Takovéto zdroje jsou státní podniky jako zdroj výnosu," sdělil primátor. Podle něj je možné hledat potenciální příjmy v privatizaci státních společností. Příjmy by měly nastartovat růst ekonomiky, aby se zotavila z krize.

Jako příklad uvedl Bém rozpočtový výhled pro Prahu. "Letošní propad rozpočtových příjmů se odhaduje mezi 3,5 až pět miliard korun. To je obrovská částka pro rozpočet města a podobný vývoj bude pravděpodobně i pro rozpočet na rok 2010," řekl.

Témata: Bém, Pavel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama