Chystají se tresty pro manažery

Praha - Politici prosazují limity pro odměny šéfů velkých bank. Hrozí jim také pokuty za špatná rozhodnutí, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pokud bude bankovní manažer neúměrně riskovat a ohrozí tak stabilitu či prosperitu své banky, mohl by na konci roku vracet část svého platu. I takovéto opatření by mohlo být výsledkem jednání finančních expertů o regulaci bankovního sektoru buď v rámci skupiny G20 či na evropské úrovni. Zatím totiž veřejnost jen horečně diskutuje o tom, jak omezit bonusy pro bankéře. Ve hře je přitom i razantnější varianta - zavedení pokut. O tomto návrhu se debatovalo na středečním jednání ekonomických ministrů Evropské unie, na kterém české ministerstvo financí zastupoval námětek Tomáš Zídek, uvádí list.

Požadavek zasahovat do systému odměňování bankovních manažerů vznikl během současné ekonomické krize, kdy bylo mnoho států nuceno zachraňovat své bankovní domy finančními injekcemi. Protože tyto peníze pocházejí z veřejných zdrojů, tedy od daňových poplatníků, cítí vlády povinnost regulovat způsob odměňování bankéřů. "Je to přirozená reakce politiků na to, že banky dávaly svým manažerům velké bonusy, i když utrpěly ztrátu," řekl Lidovým novinám Zídek.

Bankovní manažery a systém jejich odměňování považují mnozí politici za hlavního viníka současné světové krize. Systém je prý vybízel k podstupování velkých rizik, která sice nabízela velké výnosy, ale i nebezpečí velkých ztrát. Manažery prý systém motivoval k zvyšování osobních výdělků bez ohledu na budoucnost firmy, píší Lidové noviny.

Témata: banky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama