Chystají se tresty pro manažery

Praha - Politici prosazují limity pro odměny šéfů velkých bank. Hrozí jim také pokuty za špatná rozhodnutí, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pokud bude bankovní manažer neúměrně riskovat a ohrozí tak stabilitu či prosperitu své banky, mohl by na konci roku vracet část svého platu. I takovéto opatření by mohlo být výsledkem jednání finančních expertů o regulaci bankovního sektoru buď v rámci skupiny G20 či na evropské úrovni. Zatím totiž veřejnost jen horečně diskutuje o tom, jak omezit bonusy pro bankéře. Ve hře je přitom i razantnější varianta - zavedení pokut. O tomto návrhu se debatovalo na středečním jednání ekonomických ministrů Evropské unie, na kterém české ministerstvo financí zastupoval námětek Tomáš Zídek, uvádí list.

Požadavek zasahovat do systému odměňování bankovních manažerů vznikl během současné ekonomické krize, kdy bylo mnoho států nuceno zachraňovat své bankovní domy finančními injekcemi. Protože tyto peníze pocházejí z veřejných zdrojů, tedy od daňových poplatníků, cítí vlády povinnost regulovat způsob odměňování bankéřů. "Je to přirozená reakce politiků na to, že banky dávaly svým manažerům velké bonusy, i když utrpěly ztrátu," řekl Lidovým novinám Zídek.

Bankovní manažery a systém jejich odměňování považují mnozí politici za hlavního viníka současné světové krize. Systém je prý vybízel k podstupování velkých rizik, která sice nabízela velké výnosy, ale i nebezpečí velkých ztrát. Manažery prý systém motivoval k zvyšování osobních výdělků bez ohledu na budoucnost firmy, píší Lidové noviny.

Témata: banky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama