SC&C: Čeští manažeři očekávají zlepšení ekonomiky až napřesrok

Výzkumná agentura SC&C se ptala českých manažerů jak hodnotí situaci české ekonomiky a kdy očekávají její zlepšení. Většina z nich zatím žádné zlepšení nepociťuje a neočekává v tomto roce obrat k lepšímu.

Přidejte svůj názor

Průzkum mezi manažery, očekávání zlepšení ekonomické situace ČR

Agentura SC&C se v létě letošního roku ptala 133 manažerů na tři otázky, jak hodnotí současnou situaci, co berou jako největší problém a kdy se domnívají, že nastane obrat.

Podle 87 % respondentů není v současné sobě patrné zlepšení jejich situace a vidí na českém trhu problémy, ty jsou podle 28 % respondentů vážné. Jen osm procent dotázaných vidí blížící se světlo na konci tunelu a soudí, že se situace zlepšuje, podle dvou procent trh již dokonce situaci překonal.

Nepříliš optimističtí jsou manažeři i ve výhledu. Jen 12 % z dotázaných očekává obrat k lepšímu již letos, většina, 52 %, až napřesrok. Celá čtvrtina vedoucích pracovníků ale říká, že ani příští rok nebude zlomový a obrat očekává nejdříve v roce 2011.

Zajímavé jsou i odpovědi na třetí otázku. Zde měli manažeři možnost vybrat tři z devíti nabídnutých problémů, které je v době recese tíží. Zde dominují problémy se slabou poptávkou a situací malého a středního podnikání, tyto potíže zmínilo 53, respektive 52 % dotázaných. Nízkou dostupnost financí a nízkou důvěru na trzích hodnotí jako zásadní problém shodně kolem třetiny dotázaných.

Zajímavé je, že poměrně vysokých procent dosáhly i tradiční potíže podnikání, tedy vysoké daně ( 24 % respondentů), vysoké náklady na práci a legislativní zábrany v podnikání, ty se zásadně nelíbí pětině dotázaných.

Agentura také uvedla, že manažeři považují za nejlepší východisko z recese tvrdou práci na všech pozicích a investice do budoucích zisků. To se ostatně shoduje i s ekonomickou teorií, která recesi obecně považuje za impuls k odstranění neefektivnosti na trhu.

Témata: anketa | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama