Dalajláma: Ekonomická krize může lidem pomoci uvědomit si limity materiálna

Praha - Celosvětová ekonomická krize může podle tibetského dalajlámy lidem pomoci uvědomit si limity materiálního bohatství. Dalajláma to uvedl v nedělním televizním vysílání rozhovoru pro Otázky Václava Moravce.

Přidejte svůj názor

pořad ČT

"Materiální bohatství lidem nedokáže zajistit pohodu na duchovní úrovni. Teď se všichni lidé přesvědčují o tom, že materiálno má opravdu své meze," řekl dalajláma. Západní společnost by se tak podle něj měla orientovat na duchovní hodnoty. "Tímto směrem se již ubírají i někteří vědci a lékaři, kteří poukazují na to, že zájem o tyto hodnoty dokáže například snížit stres. A to cestou relaxací a duchovních cvičení," podotkl dalajláma.

Dalajláma také zmínil, že nevnímá tlak západních politiků na Čínu v otázce dodržování lidských práv v Tibetu jako příliš účinný. "Je těžké na Čínu v dnešní době tlačit. Tibetský problém je příliš starý a příliš vzdálený. Co ale Tibetu velmi pomáhá, je zájem západu o tibetské kulturní tradice a tibetskou buddhistickou nauku. Čím více lidí se o ni zajímá, tím více stoupá znepokojení nad stavem v naší zemi," vysvětlil dalajláma.

Důležitým aspektem, v němž by západ mohl Tibetu pomoci, je podle něj ochrana životního prostředí. "Řeky, jež ovlivňují život také milionů Číňanů, pramení na Tibetské náhorní plošině, a odborníci tvrdí, že do několika let vyschnou. Západ by sem mohl poslat své odborníky a navrhnout řešení," řekl dalajláma.

Tibetský duchovní vůdce hodnotil i stav České republiky po 20 letech demokratického vývoje. "Myslím, že nejdůležitější je to, abyste pokračovali ve stejném duchu, jako jste před lety začali. Tehdy zde byl nebojácný lid, který měl zájem na svém dobru a spravedlnosti. Se svobodou přišla větší sebestřednost, od té ale je třeba jít zpátky k odpovědnosti za celou společnost," uvedl dalajláma.

Témata: dalajlama. h. h. | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama