V Brně začal strojírenský veletrh

Brno - V pondělí zahájil na brněnském výstavišti 51. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, k vidění jsou expozice 1 500 firem ze tří desítek zemí světa. Brány výstaviště se uzavřou v pátek 18. září.

Přidejte svůj názor

Letošní ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu je poznamenán ekonomickou krizí stejně, jako všechny letošní veletržní akce. Vystavuje zde zhruba o 500 firem méně než v loňském roce. „Mezinárodní strojírenský veletrh se v roce 2008 konal ve zcela jiné ekonomické situaci a zájem vystavovatelů o účast byl enormní. I přes naši snahu o umístění zůstaly desítky firem na čekací listině. Letos krize ovlivnila rozsah všech evropských strojírenských veletrhů," vysvětlil obchodní ředitel veletrhů Jiří Rousek s tím, že rozdílem je i jiný charakter přidružených veletrhů - zatímco vloni se při MSV konal rozsáhlý veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, letos se koná menší veletrh Transport a Logistika.

"Veletrh však i nadále zůstává důležitou součástí podnikatelské strategie předních českých i zahraničních výrobců,“ doplnil marketingový manažer veletrhu Jiří Erlebach.

Mezinárodní strojírenský veletrh tak i letos návštěvníkům nabízí přehlídku nových strojů i technologií. Z devítí oborových celků má výrazně nejpočetnější zastoupení obor kovoobrábění a tvářecí stroje, nářadí, povrchové a tepelné úpravy, svářecí stroje (500 firem), následují materiály a komponenty pro strojírenství (200 firem) a elektronika, automatizace a měřicí technika (180 firem).

Zájem zahraničních firem zůstal na vysoké úrovni posledních ročníků. Vystavovat přijelo 550 zahraničních firem, desítky z nich vůbec poprvé, a podíl zahraničních účastníků dosahuje stejně jako v minulých letech 36 procent. Výstavišti už tradičně dominují němečtí vystavovatelé. Expozice zde rozložilo 250 německých firem, z nichž 60 vystavuje vůbec poprvé. Řada dalších německých firem bude svou nabídku prezentovat prostřednictvím svých českých zástupců či distributorů. V rekordním počtu letos vystavují spolkové země Německa: v pavilonu Z (German Pavilion) návštěvníci najdou oficiální účasti šesti spolkových zemí (Bádensko-Württembersko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko, Bavorsko a Porýní-Falc).

Po Německu je nejpočetněji zastoupeným státem Slovensko s 80 vystavovateli, následují Itálie, Rakousko a Švýcarsko. Přihlásilo se také mnoho nových vystavovatelů, kteří přijeli nejen z Evropy, ale také z asijských zemí. Oficiální účast chystají vedle Německa ještě Francie, Itálie, Norsko, Rusko, Slovensko, Švýcarsko a Tchaj-wan. Na straně návštěvníků je ohlášena řada podnikatelských misí, mj. z Německa, Ruska nebo Velké Británie.

Přidružený veletrh dopravy a logistiky Transport a Logistika očekává účast 150 vystavovatelů z deseti zemí, zahraničních firem jsou letos přibližně tři desítky. Nejpočetnější zastoupení mezi nimi mají sousední Německo a Slovensko, ale nechybí ani vzdálenější účastníci. Raritou je výstavní premiéra společnosti Flexlink z Malajsie, která potenciální klientelu ze střední Evropy osloví nabídkou dopravníkových systémů.

51. Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně spolu s 5. mezinárodním veletrhem Transport a Logistika proběhne od 14. do 18. září 2009. Vloni přijelo na jubilejní 50. ročník veletrhu vystavovat celkem 2008 firem z 29 zemí světa. Na výstaviště si našlo cestu přes 97 tisíc návštěvníků.

Témata: veletrhy | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 12:19 Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 12:09 Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA dnes odpoledne vyhlásí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama