Šetří se všude. Vyjma zakázek

Praha - Ze státního rozpočtu zbytečně utíkají ročně desítky miliard korun jen tím, že ministerstva a státní úřady společně s firmami obcházejí zákon o veřejných zakázkách a vysoutěžená cena je zbytečně vysoká. Informaci přineslo čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Na problémy se zakázkami upozorňuje čím dál více lidí. Po Transparency International, která před časem vyčíslila možný roční únik až na 35 miliard korun, začali stát kritizovat ve své závěrečné zprávě i členové protikrizového ekonomického týmu NERV. Poslanci sice schválili další novelu zákona o veřejných zakázkách, zadavatelé i firmy však mají stále dost možností, jak ho obejít. V Česku se přitom ročně rozdělí na veřejných zakázkách přes 400 miliard korun.

Podle Davida Ondráčky z Transparency International patří mezi nejčastější způsoby obcházení veřejné soutěže rozdělování zakázek do více smluv, aby se tak obešla povinnost veřejnou soutěž vyhlásit. Fint, jak obcházet zákon a přitom zjevně předraženou zakázku vydávat jako regulérně vysoutěženou je čím dál více. "Hodně přibývá například řízení bez uveřejnění nebo se nastavují příliš přísní kritéria", vypočítává Ondráčka.

Největší podezření, především z kartelu stavbařů, budí soutěže v dopravních stavbách. U zakázky za několik miliard se často sejdou jen dva zájemci. Nad vysokými cenami se však úředníci nepozastavují.

NERV označil veřejné soutěže za jeden z problémů, který má negativní vliv na českou ekonomiku. Jeho členové srovnali i poměr cen staveb bytů k dopravním stavbám v Evropě a zjistili, že v Česku jsou dopravní stavby v poměru k cenám bytů mnohem dražší než jinde. Například v Německu stojí stejná plocha dálnice či železnice méně než stejná plocha nového bytu. V Česku jsou naopak dopravní stavby o 62 procent dražší.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama