Šetří se všude. Vyjma zakázek

Praha - Ze státního rozpočtu zbytečně utíkají ročně desítky miliard korun jen tím, že ministerstva a státní úřady společně s firmami obcházejí zákon o veřejných zakázkách a vysoutěžená cena je zbytečně vysoká. Informaci přineslo čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Na problémy se zakázkami upozorňuje čím dál více lidí. Po Transparency International, která před časem vyčíslila možný roční únik až na 35 miliard korun, začali stát kritizovat ve své závěrečné zprávě i členové protikrizového ekonomického týmu NERV. Poslanci sice schválili další novelu zákona o veřejných zakázkách, zadavatelé i firmy však mají stále dost možností, jak ho obejít. V Česku se přitom ročně rozdělí na veřejných zakázkách přes 400 miliard korun.

Podle Davida Ondráčky z Transparency International patří mezi nejčastější způsoby obcházení veřejné soutěže rozdělování zakázek do více smluv, aby se tak obešla povinnost veřejnou soutěž vyhlásit. Fint, jak obcházet zákon a přitom zjevně předraženou zakázku vydávat jako regulérně vysoutěženou je čím dál více. "Hodně přibývá například řízení bez uveřejnění nebo se nastavují příliš přísní kritéria", vypočítává Ondráčka.

Největší podezření, především z kartelu stavbařů, budí soutěže v dopravních stavbách. U zakázky za několik miliard se často sejdou jen dva zájemci. Nad vysokými cenami se však úředníci nepozastavují.

NERV označil veřejné soutěže za jeden z problémů, který má negativní vliv na českou ekonomiku. Jeho členové srovnali i poměr cen staveb bytů k dopravním stavbám v Evropě a zjistili, že v Česku jsou dopravní stavby v poměru k cenám bytů mnohem dražší než jinde. Například v Německu stojí stejná plocha dálnice či železnice méně než stejná plocha nového bytu. V Česku jsou naopak dopravní stavby o 62 procent dražší.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama