ČSSD připouští schodek až 200 miliard

Praha - Sociálním demokratům by nevadil rozpočtový schodek až 200 miliard. V pátek to oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor

Socialisté odmítají návrh přijmout balíček úsporných opatření jako celek, ale chtějí o jednotlivých návrzích hlasovat jednotlivě. "Hlasování o jednotlivých zákonech zvlášť, ne o celém balíčku, by podle nás usnadnilo hledání shody v krátkém čase," řekl Sobotka.

Politické grémium strany jednalo o takzvaném "Janotově balíčku"."Nechceme o něm rozhodovat v jednom bloku, ale o jednotlivých námětech, které v něm jsou,“ uvedl a dodal, že si sociální demokracie umí představit schodek rozpočtu pro příští rok 170 až 200 miliard korun.

ČSSD také představila své požadavky při pátečním jednání s ministrem financí Eduardem Janotou a s ostatními zástupci politických stran.

"Nebudeme souhlasit se zvýšením daně z přidané hodnoty, zejména pokud jde o zvýšení takzvané snížené sazby DPH, a nebudeme také souhlasit, aby se zvyšovala spotřební daň z pohonných hmot. Pokud jde o spotřební daň tabáku a alkoholu, tak jsme připraveni debatovat a hledat kompromis," řekl Sobotka.

ČSSD chce změny, které se budou týkat takzvaných přímých daní. Navrhuje například zvýšení daně z příjmu právnických osob.

"Chceme, aby se také vláda zabývala platy manažerů státních a polostátních firem a odměnami členů statutárních orgánů. A chceme také snížit platy ústavních činitelů o 20 procent, tak jak jsem to již před časem navrhoval," sdělil šéf ČSSD.

Příjmy státu chce sociální demokracie zvýšit například zrušením slevy na sociálním pojištění, které by zvýšilo příjmy o 18 miliard korun. ČSSD by podpořilo návrh snížení provozních nákladů ministerstev o 10 až 20 procent, podle rezortů. Peníze chtějí také získat již zmíněným snížení platů ústavních činitelů.

Podle balíčku, který navrhuje sociální demokracie, by se mohl snížit deficit státního rozpočtu v příštím roce na 160 miliard.

"Požadujeme, aby součástí návrhu rozpočtu byla také valorizace důchodů v příštím roce aspoň o minimální částku 200 korun v průměru. Nechceme, aby se sociální škrty, dotkly negativně rodin s dětmi a zdravotně postižených občanů. Nebudeme souhlasit se snížením přídavků na děti, rodičovského příspěvku, porodného a příspěvku na péči. Požadujeme, aby v příštím roce došlo k valorizaci plateb státu za zdravotní pojištěnce," informoval Sobotka.

Janota chce zvýšením daní získat 30 miliard korun, stejnou částku navrhuje uspořit na zdravotních dávkách, stavebním spoření či na dotacích do zdravotnictví.

ČSSD se s ODS neshoduje v přijetí návrhu v Poslanecké sněmovně. Občanští demokraté ho chtějí oproti ČSSD přijmout jako celek, ve stejné podobě jak ho navrhne vláda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama