Exekutorům roste byznys, ale ne zisk

Praha - Výtěžnost exekucí slábne kvůli klesající bonitě dlužníků. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Exekutorům roste byznys, ale ne zisk - anotační foto

Českým exekutorům v meziročním srovnání přibývají zakázky v řádu desítek procent. Jenže ukazatel výtěžnosti, tedy sumy, kterou exekutorská firma inkasuje, už tak optimistický není. Oproti předchozím létům totiž ziskovost exekutorů stagnuje či klesá. Důvodem je to, že lidé často na splacení dluhů nemají žádný majetek.

Za růstem počtu exekucí vidí většina exekutorů především dopady finanční krize, ale také rostoucí zadlužování lidí. „Zaznamenali jsme v meziročním srovnání, především kvůli dopadům krize, navýšení objemu zakázek zhruba o šedesát procent. Jenže to neznamená, že vyděláváme víc,“ říká vedoucí oddělení ekonomiky a vnějších vztahů Exekutorského úřadu v Přerově Petr Tichý. Stejný trend hlásí i jiné exekutorské úřady. „Oproti loňsku máme více případů v řádu desítek procent,“ říká Karel Machač ze společnosti Honesta, která spolupracuje s Exekutorským úřadem v Liberci. Z vybraných exekutorských úřadů hlásí růst objemu zakázek také klatovský úřad, a to o 25 procent, brněnský o 30 procent. Podle zástupců exekutorských úřadů v Praze se míra nárůstu objemu exekucí v hlavním městě pohybuje od dvaceti do pětadvaceti procent v meziročním srovnání.

Profesní komora exekutorů ústy mluvčí, Moniky Zajícové podotýká, že exekucí přibývá dlouhodobě už od roku 2001. Tehdy statistiky evidovaly přes 4300 nařízených exekucí, zatímco za celý loňský rok se ukazatel zastavil na čísle 554 128 exekucí.

Horší výsledky ale mají letos exekutoři v ziskovosti. Například přerovskému exekutorskému úřadu za první pololetí roku meziročně vzrostl počet provedených dražeb nemovitostí o 74 procent a počet prodaných nemovitostí o 42 procent, ziskovost úřadu je ale v nejlepším případě stejná jako vloni. Podle Petra Tichého je to kvůli tomu, že bonita dlužníků je čím dál tím nižší. Podobně jsou na tom podle lidí z branže i další exekutorské úřady, podrobnosti ale sdělovat nechtějí.

Exekutorskou scénu rozhýbal v poslední době návrh zavést do exekucí princip teritoriality. Jde v podstatě o to, že by lidé museli nechat provést exekuci jen u toho úřadu, který katastrálně spadá do místa sídla firmy či bydliště.

„Jsme zastánci trhu a trváme na tom, aby si věřitel mohl vybrat jakéhokoliv exekutora, teritorialitou by se totálně snížila konkurence,“ říká Tichý. Ve hře je však to, že podle zastánců omezení by se pro lidi exekuce zlevnila. „My navrhujeme, aby byly stanoveny paušálně výdaje exekutora, a on už musí zvážit, zda se do toho vejde, nebo ne,“ kontruje Tichý. A není sám. Někteří exekutoři říkají, že kdyby k zavedení tohoto opatření v tuzemsku došlo, budou se bránit i u mezinárodních soudních institucí.

Témata: Exekuce
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Exekutorům roste byznys, ale ne zisk

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama