Exekutorům roste byznys, ale ne zisk

Praha - Výtěžnost exekucí slábne kvůli klesající bonitě dlužníků. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

371

Českým exekutorům v meziročním srovnání přibývají zakázky v řádu desítek procent. Jenže ukazatel výtěžnosti, tedy sumy, kterou exekutorská firma inkasuje, už tak optimistický není. Oproti předchozím létům totiž ziskovost exekutorů stagnuje či klesá. Důvodem je to, že lidé často na splacení dluhů nemají žádný majetek.

Za růstem počtu exekucí vidí většina exekutorů především dopady finanční krize, ale také rostoucí zadlužování lidí. „Zaznamenali jsme v meziročním srovnání, především kvůli dopadům krize, navýšení objemu zakázek zhruba o šedesát procent. Jenže to neznamená, že vyděláváme víc,“ říká vedoucí oddělení ekonomiky a vnějších vztahů Exekutorského úřadu v Přerově Petr Tichý. Stejný trend hlásí i jiné exekutorské úřady. „Oproti loňsku máme více případů v řádu desítek procent,“ říká Karel Machač ze společnosti Honesta, která spolupracuje s Exekutorským úřadem v Liberci. Z vybraných exekutorských úřadů hlásí růst objemu zakázek také klatovský úřad, a to o 25 procent, brněnský o 30 procent. Podle zástupců exekutorských úřadů v Praze se míra nárůstu objemu exekucí v hlavním městě pohybuje od dvaceti do pětadvaceti procent v meziročním srovnání.

Profesní komora exekutorů ústy mluvčí, Moniky Zajícové podotýká, že exekucí přibývá dlouhodobě už od roku 2001. Tehdy statistiky evidovaly přes 4300 nařízených exekucí, zatímco za celý loňský rok se ukazatel zastavil na čísle 554 128 exekucí.

Horší výsledky ale mají letos exekutoři v ziskovosti. Například přerovskému exekutorskému úřadu za první pololetí roku meziročně vzrostl počet provedených dražeb nemovitostí o 74 procent a počet prodaných nemovitostí o 42 procent, ziskovost úřadu je ale v nejlepším případě stejná jako vloni. Podle Petra Tichého je to kvůli tomu, že bonita dlužníků je čím dál tím nižší. Podobně jsou na tom podle lidí z branže i další exekutorské úřady, podrobnosti ale sdělovat nechtějí.

Exekutorskou scénu rozhýbal v poslední době návrh zavést do exekucí princip teritoriality. Jde v podstatě o to, že by lidé museli nechat provést exekuci jen u toho úřadu, který katastrálně spadá do místa sídla firmy či bydliště.

„Jsme zastánci trhu a trváme na tom, aby si věřitel mohl vybrat jakéhokoliv exekutora, teritorialitou by se totálně snížila konkurence,“ říká Tichý. Ve hře je však to, že podle zastánců omezení by se pro lidi exekuce zlevnila. „My navrhujeme, aby byly stanoveny paušálně výdaje exekutora, a on už musí zvážit, zda se do toho vejde, nebo ne,“ kontruje Tichý. A není sám. Někteří exekutoři říkají, že kdyby k zavedení tohoto opatření v tuzemsku došlo, budou se bránit i u mezinárodních soudních institucí.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama