Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy

Praha - Poslanci na svém pátečním zasedání schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má za úkol snížit schodek státního rozpočtu. K původnímu znění prošly i pozměňovací návrhy, se kterými dosáhne schodek státního rozpočtu výše 162,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy - anotační foto

Pro hlasovalo 163 z přítomných 192 poslanců. Proti hlasovalo 26 členů dolní parlamentní komory.

"Schválení balíčku v podobě s pozměňovacími návrhy s sebou přinese schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy korun," uvedl ministr financí Eduard Janota s tím, že deficit bude 5,2 procenta HDP.

Po schválení balíčku poděkoval poslancům premiér Jan Fischer. "Otevřela se nám tím cesta sestavit rozpočet s přijatelným schodkem, který zamezí spoustě komplikací pro celou zemi," řekl Fischer s tím, že ekonomika je nyní opravdu v propadu, a proto je nutné přijímat i drastické kompromisy. "Jsem si vědom, že dopady balíčku budou velké, ale není jiná cesta," doplnil premiér.

Po dohodě ODS a ČSSD byly přijaty pozměňovací návrhy Petra Nečase (ODS). Z protikrizového balíčku vypadlo navýšení daně z nemovitosti, navýšení zdanění hazardu, vyššího zdanění lidí s příjmy nad 145 tisíc. V původní výši zůstanou rodičovské příspěvky, porodné a příspěvky pro handicapované. Zvyšovat se nebudou podpory v nezaměstnanosti.

Schválení pozměňovacího návrhu Pavla Němce (ČSSD) otevřelo možnost zdravotním pojišťovnám nakupovat léčivé přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely a zdravotnické prostředky přímo od distributorů.

Zákonodárci schválili i pozměňovací návrhy Hany Šedivé (ČSSD), že poslanci budou v roce 2010 danit i dosud nezdanitelné příjmy, jako jsou výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách, náklady na stravu při zahraničních i tuzemských cestách. Poslancům se nově zdaní také příspěvky na stravu, bydlení, asistenta i tzv. expertné.

Další pozměňovací návrhy, které prošly se týkají například změn ve zdanění za cigarety, kdy pozměňovací návrh Petra Branného (KSČM) počítá s menším navýšením zdanění než původní text. Schválený pozměňovací návrh Pavla Suchánka (ODS) počítá s tím, že v roce 2009 lze vydat pro zdaňovací období roku 2010 platnou obecně závaznou vyhlášku, a to do 30. listopadu 2009 s účinností od ledna 2010.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body - anotační foto

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body

23.03.2017 15:34 Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama