Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy

Praha - Poslanci na svém pátečním zasedání schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má za úkol snížit schodek státního rozpočtu. K původnímu znění prošly i pozměňovací návrhy, se kterými dosáhne schodek státního rozpočtu výše 162,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna PČR

Pro hlasovalo 163 z přítomných 192 poslanců. Proti hlasovalo 26 členů dolní parlamentní komory.

"Schválení balíčku v podobě s pozměňovacími návrhy s sebou přinese schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy korun," uvedl ministr financí Eduard Janota s tím, že deficit bude 5,2 procenta HDP.

Po schválení balíčku poděkoval poslancům premiér Jan Fischer. "Otevřela se nám tím cesta sestavit rozpočet s přijatelným schodkem, který zamezí spoustě komplikací pro celou zemi," řekl Fischer s tím, že ekonomika je nyní opravdu v propadu, a proto je nutné přijímat i drastické kompromisy. "Jsem si vědom, že dopady balíčku budou velké, ale není jiná cesta," doplnil premiér.

Po dohodě ODS a ČSSD byly přijaty pozměňovací návrhy Petra Nečase (ODS). Z protikrizového balíčku vypadlo navýšení daně z nemovitosti, navýšení zdanění hazardu, vyššího zdanění lidí s příjmy nad 145 tisíc. V původní výši zůstanou rodičovské příspěvky, porodné a příspěvky pro handicapované. Zvyšovat se nebudou podpory v nezaměstnanosti.

Schválení pozměňovacího návrhu Pavla Němce (ČSSD) otevřelo možnost zdravotním pojišťovnám nakupovat léčivé přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely a zdravotnické prostředky přímo od distributorů.

Zákonodárci schválili i pozměňovací návrhy Hany Šedivé (ČSSD), že poslanci budou v roce 2010 danit i dosud nezdanitelné příjmy, jako jsou výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách, náklady na stravu při zahraničních i tuzemských cestách. Poslancům se nově zdaní také příspěvky na stravu, bydlení, asistenta i tzv. expertné.

Další pozměňovací návrhy, které prošly se týkají například změn ve zdanění za cigarety, kdy pozměňovací návrh Petra Branného (KSČM) počítá s menším navýšením zdanění než původní text. Schválený pozměňovací návrh Pavla Suchánka (ODS) počítá s tím, že v roce 2009 lze vydat pro zdaňovací období roku 2010 platnou obecně závaznou vyhlášku, a to do 30. listopadu 2009 s účinností od ledna 2010.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama