Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy

Praha - Poslanci na svém pátečním zasedání schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má za úkol snížit schodek státního rozpočtu. K původnímu znění prošly i pozměňovací návrhy, se kterými dosáhne schodek státního rozpočtu výše 162,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna PČR

Pro hlasovalo 163 z přítomných 192 poslanců. Proti hlasovalo 26 členů dolní parlamentní komory.

"Schválení balíčku v podobě s pozměňovacími návrhy s sebou přinese schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy korun," uvedl ministr financí Eduard Janota s tím, že deficit bude 5,2 procenta HDP.

Po schválení balíčku poděkoval poslancům premiér Jan Fischer. "Otevřela se nám tím cesta sestavit rozpočet s přijatelným schodkem, který zamezí spoustě komplikací pro celou zemi," řekl Fischer s tím, že ekonomika je nyní opravdu v propadu, a proto je nutné přijímat i drastické kompromisy. "Jsem si vědom, že dopady balíčku budou velké, ale není jiná cesta," doplnil premiér.

Po dohodě ODS a ČSSD byly přijaty pozměňovací návrhy Petra Nečase (ODS). Z protikrizového balíčku vypadlo navýšení daně z nemovitosti, navýšení zdanění hazardu, vyššího zdanění lidí s příjmy nad 145 tisíc. V původní výši zůstanou rodičovské příspěvky, porodné a příspěvky pro handicapované. Zvyšovat se nebudou podpory v nezaměstnanosti.

Schválení pozměňovacího návrhu Pavla Němce (ČSSD) otevřelo možnost zdravotním pojišťovnám nakupovat léčivé přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely a zdravotnické prostředky přímo od distributorů.

Zákonodárci schválili i pozměňovací návrhy Hany Šedivé (ČSSD), že poslanci budou v roce 2010 danit i dosud nezdanitelné příjmy, jako jsou výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách, náklady na stravu při zahraničních i tuzemských cestách. Poslancům se nově zdaní také příspěvky na stravu, bydlení, asistenta i tzv. expertné.

Další pozměňovací návrhy, které prošly se týkají například změn ve zdanění za cigarety, kdy pozměňovací návrh Petra Branného (KSČM) počítá s menším navýšením zdanění než původní text. Schválený pozměňovací návrh Pavla Suchánka (ODS) počítá s tím, že v roce 2009 lze vydat pro zdaňovací období roku 2010 platnou obecně závaznou vyhlášku, a to do 30. listopadu 2009 s účinností od ledna 2010.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama