Poslanci schválili Janotův balíček, čeká nás schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy

Praha - Poslanci na svém pátečním zasedání schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má za úkol snížit schodek státního rozpočtu. K původnímu znění prošly i pozměňovací návrhy, se kterými dosáhne schodek státního rozpočtu výše 162,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna PČR

Pro hlasovalo 163 z přítomných 192 poslanců. Proti hlasovalo 26 členů dolní parlamentní komory.

"Schválení balíčku v podobě s pozměňovacími návrhy s sebou přinese schodek státního rozpočtu 162,8 miliardy korun," uvedl ministr financí Eduard Janota s tím, že deficit bude 5,2 procenta HDP.

Po schválení balíčku poděkoval poslancům premiér Jan Fischer. "Otevřela se nám tím cesta sestavit rozpočet s přijatelným schodkem, který zamezí spoustě komplikací pro celou zemi," řekl Fischer s tím, že ekonomika je nyní opravdu v propadu, a proto je nutné přijímat i drastické kompromisy. "Jsem si vědom, že dopady balíčku budou velké, ale není jiná cesta," doplnil premiér.

Po dohodě ODS a ČSSD byly přijaty pozměňovací návrhy Petra Nečase (ODS). Z protikrizového balíčku vypadlo navýšení daně z nemovitosti, navýšení zdanění hazardu, vyššího zdanění lidí s příjmy nad 145 tisíc. V původní výši zůstanou rodičovské příspěvky, porodné a příspěvky pro handicapované. Zvyšovat se nebudou podpory v nezaměstnanosti.

Schválení pozměňovacího návrhu Pavla Němce (ČSSD) otevřelo možnost zdravotním pojišťovnám nakupovat léčivé přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely a zdravotnické prostředky přímo od distributorů.

Zákonodárci schválili i pozměňovací návrhy Hany Šedivé (ČSSD), že poslanci budou v roce 2010 danit i dosud nezdanitelné příjmy, jako jsou výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách, náklady na stravu při zahraničních i tuzemských cestách. Poslancům se nově zdaní také příspěvky na stravu, bydlení, asistenta i tzv. expertné.

Další pozměňovací návrhy, které prošly se týkají například změn ve zdanění za cigarety, kdy pozměňovací návrh Petra Branného (KSČM) počítá s menším navýšením zdanění než původní text. Schválený pozměňovací návrh Pavla Suchánka (ODS) počítá s tím, že v roce 2009 lze vydat pro zdaňovací období roku 2010 platnou obecně závaznou vyhlášku, a to do 30. listopadu 2009 s účinností od ledna 2010.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu, Topolánek…

24.07.2017 16:48 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama