Propad faktoringového trhu se začal zmírňovat

Praha - Faktoři v letošním roce doplácejí na nedostatek zakázek podnikatelů, na krachy firem a na podvody. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Faktoring, tedy odkup faktur podnikatelů za jejich odběrateli, je jedním z odvětví nejhůře postiženým krizí. Trh v pololetí propadl mezoričně skoro o čtyřicet procent a dva velcí hráči museli odejít z trhu.

Šéfové faktoringových firem se nyní shodují, že nejhorší už je za nimi, propad sice neskončí, nebude ale tak dramatický: v posledních dvou čtvrtletích letošního roku se podle odhadu zastaví na dvaceti procentech. Podle šéfa Factoringu České spořitelny Lubomíra Civína mají nyní faktoringové firmy více klientů, ale objem zakázek podnikatelů je nižší, takže tržby nahoru nejdou. „Trh je nyní tažen zakázkami z oblasti obnovitelných zdrojů, hlavně solárních projektů, dále infrastrukturními projekty, mírně roste také potravinářství. Konec roku by mohl být lepší, hlavně kvůli tomu, že porostou dodávky do obchodních řetězců pro předvánoční nákupy,“ uvedl Civín. Naopak nejhorší situace je podle něj stále ve stavebnictví, stavebním materiálu a autodopravě.

„Oživení poptávky v západní Evropě se už na českém podnikatelském trhu začíná projevovat,“ dodal šéf ČSOB Factoring Tomáš Morávek. Nejhorší propad faktoringové firmy zažily na přelomu roku. Český průmysl se totiž kvůli krizi prakticky zastavil a nebylo co financovat. Trh opustily DS Factoring a UniCredit Factoring – ten si mateřská banka stáhla dovnitř. Činnost dočasně pozastavil také NLB Factoring.

Některé firmy měly velké ztráty – například jednička na trhu Factoring ČS měl v pololetí prodělek 77 milionů korun. Podle Civína byl způsoben hlavně navyšováním rezerv na nesplácení. To se týkalo hlavně podnikatelů obchodujících s pohonnými hmotami, kde se vyskytla i řada podvodů. Dvojka ČSOB Factoring podle Morávka v pololetí skončila v zisku, ten byl ale nižší než loni.

Faktoringové firmy mimo bankovní skupiny měly podle šéfa Bibby Financial Services Jana Kudery potíže se získáváním úvěrů od bank. „Skoro rok nebylo možné u banky získat navýšení refinancování. Až v uplynulých týdnech některé banky otevřely nové úvěrové linky,“ uvedl. Faktoringové firmy podle České leasingové a finanční asociace profinancovaly do pololetí pohledávky za 44 miliard korun, což je meziročně o 37 procent méně.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama