Propad faktoringového trhu se začal zmírňovat

Praha - Faktoři v letošním roce doplácejí na nedostatek zakázek podnikatelů, na krachy firem a na podvody. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Faktoring, tedy odkup faktur podnikatelů za jejich odběrateli, je jedním z odvětví nejhůře postiženým krizí. Trh v pololetí propadl mezoričně skoro o čtyřicet procent a dva velcí hráči museli odejít z trhu.

Šéfové faktoringových firem se nyní shodují, že nejhorší už je za nimi, propad sice neskončí, nebude ale tak dramatický: v posledních dvou čtvrtletích letošního roku se podle odhadu zastaví na dvaceti procentech. Podle šéfa Factoringu České spořitelny Lubomíra Civína mají nyní faktoringové firmy více klientů, ale objem zakázek podnikatelů je nižší, takže tržby nahoru nejdou. „Trh je nyní tažen zakázkami z oblasti obnovitelných zdrojů, hlavně solárních projektů, dále infrastrukturními projekty, mírně roste také potravinářství. Konec roku by mohl být lepší, hlavně kvůli tomu, že porostou dodávky do obchodních řetězců pro předvánoční nákupy,“ uvedl Civín. Naopak nejhorší situace je podle něj stále ve stavebnictví, stavebním materiálu a autodopravě.

„Oživení poptávky v západní Evropě se už na českém podnikatelském trhu začíná projevovat,“ dodal šéf ČSOB Factoring Tomáš Morávek. Nejhorší propad faktoringové firmy zažily na přelomu roku. Český průmysl se totiž kvůli krizi prakticky zastavil a nebylo co financovat. Trh opustily DS Factoring a UniCredit Factoring – ten si mateřská banka stáhla dovnitř. Činnost dočasně pozastavil také NLB Factoring.

Některé firmy měly velké ztráty – například jednička na trhu Factoring ČS měl v pololetí prodělek 77 milionů korun. Podle Civína byl způsoben hlavně navyšováním rezerv na nesplácení. To se týkalo hlavně podnikatelů obchodujících s pohonnými hmotami, kde se vyskytla i řada podvodů. Dvojka ČSOB Factoring podle Morávka v pololetí skončila v zisku, ten byl ale nižší než loni.

Faktoringové firmy mimo bankovní skupiny měly podle šéfa Bibby Financial Services Jana Kudery potíže se získáváním úvěrů od bank. „Skoro rok nebylo možné u banky získat navýšení refinancování. Až v uplynulých týdnech některé banky otevřely nové úvěrové linky,“ uvedl. Faktoringové firmy podle České leasingové a finanční asociace profinancovaly do pololetí pohledávky za 44 miliard korun, což je meziročně o 37 procent méně.

Témata: Ekonomika
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Propad faktoringového trhu se začal zmírňovat

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý - anotační foto

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý

27.03.2017 15:53 Tokio - Chystaný bankrot americké jaderné divize japonského konglomerátu Toshiba se oproti původním…

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich jsou miliony - anotační foto

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich…

27.03.2017 15:38 Praha - Pokud ještě vlastníte papírovou padesátikorunu a chcete si ji vyměnit, měli byste si…

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti - anotační foto

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti

27.03.2017 14:27 Jihlava - Návrh na převzetí černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku, státním podnikem Prisko…

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy - anotační foto

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy

27.03.2017 11:58 Praha - Firma ČD Cargo je podezřelá, že se podílela na rozdělení trhu, cenové koordinaci a na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama