Pražský okruh se prodraží o miliardy

Praha - Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo výsledky auditu vnějšího pražského okruhu, z kterých vyplývá, že stavba úseku mezi D1 a Slivencem se zpozdí přibližně o čtyři měsíce a stavba celého vnějšího okruhu se navíc prodraží o dalších zhruba 18 miliard korun. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

371

"Ceny mají dynamický vývoj. Nedají se srovnávat s těmi, které byly před lety," řekl k tomu šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. Ještě v únoru 2001 se česká vláda usnesla, že po okruhu se bude jezdit v roce 2008 a bude stát necelých 39 miliard korun. O čtyři roky později upozornil Nejvyšší kontrolní úřad na to, že okruh bude dokončen až v roce 2012 a bude stát 47,5 miliardy. Ještě v roce 2005 se odhad ceny zvýšil na 53 miliard.

Nyní ministerstvo dopravy představilo další čísla, podle kterých bude dokončení výstavby okruhu stát téměř 71 miliard korun, přičemž nikdo nedokáže říci, kdy bude hotov. Vyplývá to z harmonogramu výstavby silnic a železnic, který vláda upravovala kvůli finanční krizi. Na úseky, propojující brněnskou s hradeckou dálnicí a ústeckou s mladoboleslavskou silnicí, nejsou podle vládního harmonogramu v letech 2010 a 2012 vyčleněny žádné finanční prostředky.

Za protažení jižní části pražského okruhu může podle ŘSD nepovedený výkup pozemků. " Lidé chtějí být vyvlastňováni, protože za pozemek dostanou vyšší cenu. A to celý proces protahuje. Na úseku 512 od brněnské dálnice jsme museli vyvlastňovat dokonce 90 procent pozemků," řekl Alfred Brunclík.

Situaci měl napravit nový vyvlastňovací zákon, podle kterého se mohlo začít stavět i na pozemcích, o kterých probíhal soudní spor. Sněmovna ho ale smetla ze stolu. Proti byl i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který varoval, že norma může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama