Pražský okruh se prodraží o miliardy

Praha - Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo výsledky auditu vnějšího pražského okruhu, z kterých vyplývá, že stavba úseku mezi D1 a Slivencem se zpozdí přibližně o čtyři měsíce a stavba celého vnějšího okruhu se navíc prodraží o dalších zhruba 18 miliard korun. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

371

"Ceny mají dynamický vývoj. Nedají se srovnávat s těmi, které byly před lety," řekl k tomu šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. Ještě v únoru 2001 se česká vláda usnesla, že po okruhu se bude jezdit v roce 2008 a bude stát necelých 39 miliard korun. O čtyři roky později upozornil Nejvyšší kontrolní úřad na to, že okruh bude dokončen až v roce 2012 a bude stát 47,5 miliardy. Ještě v roce 2005 se odhad ceny zvýšil na 53 miliard.

Nyní ministerstvo dopravy představilo další čísla, podle kterých bude dokončení výstavby okruhu stát téměř 71 miliard korun, přičemž nikdo nedokáže říci, kdy bude hotov. Vyplývá to z harmonogramu výstavby silnic a železnic, který vláda upravovala kvůli finanční krizi. Na úseky, propojující brněnskou s hradeckou dálnicí a ústeckou s mladoboleslavskou silnicí, nejsou podle vládního harmonogramu v letech 2010 a 2012 vyčleněny žádné finanční prostředky.

Za protažení jižní části pražského okruhu může podle ŘSD nepovedený výkup pozemků. " Lidé chtějí být vyvlastňováni, protože za pozemek dostanou vyšší cenu. A to celý proces protahuje. Na úseku 512 od brněnské dálnice jsme museli vyvlastňovat dokonce 90 procent pozemků," řekl Alfred Brunclík.

Situaci měl napravit nový vyvlastňovací zákon, podle kterého se mohlo začít stavět i na pozemcích, o kterých probíhal soudní spor. Sněmovna ho ale smetla ze stolu. Proti byl i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který varoval, že norma může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama