Pražský okruh se prodraží o miliardy

Praha - Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo výsledky auditu vnějšího pražského okruhu, z kterých vyplývá, že stavba úseku mezi D1 a Slivencem se zpozdí přibližně o čtyři měsíce a stavba celého vnějšího okruhu se navíc prodraží o dalších zhruba 18 miliard korun. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

371

"Ceny mají dynamický vývoj. Nedají se srovnávat s těmi, které byly před lety," řekl k tomu šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. Ještě v únoru 2001 se česká vláda usnesla, že po okruhu se bude jezdit v roce 2008 a bude stát necelých 39 miliard korun. O čtyři roky později upozornil Nejvyšší kontrolní úřad na to, že okruh bude dokončen až v roce 2012 a bude stát 47,5 miliardy. Ještě v roce 2005 se odhad ceny zvýšil na 53 miliard.

Nyní ministerstvo dopravy představilo další čísla, podle kterých bude dokončení výstavby okruhu stát téměř 71 miliard korun, přičemž nikdo nedokáže říci, kdy bude hotov. Vyplývá to z harmonogramu výstavby silnic a železnic, který vláda upravovala kvůli finanční krizi. Na úseky, propojující brněnskou s hradeckou dálnicí a ústeckou s mladoboleslavskou silnicí, nejsou podle vládního harmonogramu v letech 2010 a 2012 vyčleněny žádné finanční prostředky.

Za protažení jižní části pražského okruhu může podle ŘSD nepovedený výkup pozemků. " Lidé chtějí být vyvlastňováni, protože za pozemek dostanou vyšší cenu. A to celý proces protahuje. Na úseku 512 od brněnské dálnice jsme museli vyvlastňovat dokonce 90 procent pozemků," řekl Alfred Brunclík.

Situaci měl napravit nový vyvlastňovací zákon, podle kterého se mohlo začít stavět i na pozemcích, o kterých probíhal soudní spor. Sněmovna ho ale smetla ze stolu. Proti byl i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který varoval, že norma může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama