Janotův úsporný balíček prošel Senátem

Praha - Senát na pondělním zasedání schválil balíček úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. Pro bylo 61 z 68 přítomných senátorů, čtyři byli proti a tři se zdrželi hlasování. Balíček stáhne deficit veřejných financí na 162,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Senát ČR

Spolu s balíčkem úsporných opatření schváli senátoři doprovodné usnesení navržené senátorem Tomášem Julínkem (ODS), ve kterém apeluje na vládu, aby při dobrém hospodaření rozpočtu použila finační prostředky na snížení schodku místo na další výdaje.

Janotův úsporný balíček obsahuje mimo jiné zvýšení spotřebních daní, daně z přidané hodnoty (DPH) a daně z nemovitostí. Zvýšení nepřímých daní (spotřební daň a DPH) podle Janoty zvýší celkové výdaje domácností jen velmi mírně. "Při nákupu za 500 korun se cena zvýší o 4,50," řekl ministr financí v Senátu.

Kromě toho by se měla částečně obnovit i daňová progrese v případě daně z příjmu. Příjmy nad 145 tisíc korun měsíčně budou zdaněny 23procentní daní z příjmu.

Úsporný balíček prošel i tripartitou. Na její popud z balíčku vypadly slevy na sociálním pojistném.

Podle Janoty je úsporný balíček opatřením, které bude platit pouze příští rok, a díky němu bude deficit veřejných financí v poměru k hrubému domácímu produktu na úrovni 5,3 procenta. Pokud by tato opatření nebyla schválena, dostala by se Česká republika do pozice zemí, které jsou na tom s veřejnými financemi v poměru k hrubému domácímu produktu nejhůře ze všech zemí Evropské unie. "Ostatní země ale nemají takový strukturální problém s veřejnými financemi, jako máme my," řekl Janota s tím, ostatní země, jejichž poměr deficitu veřejných financí k HDP je podstatně vyšší, se do této situace dostaly hlavně kvůli jednorázovým výdajům spojenými s bojem proti ekonomické krizi. "V České republice je to ale otázka trendová," dodal ministr financí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama