Česko zůstane chudé, peníze z unie potečou dál

Praha - Předpovědi, podle nichž se bohatnoucí Česko stane za pár let čistým plátcem do evropské pokladny, se nyní ukazují jako příliš optimistické. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Z materiálu o budoucnosti fondů Evropské unie, který tento týden schválila česká vláda, vyplývá pravý opak: naprostá většina českých regionů zůstane pod „hranicí chudoby“ a nárok na evropské dotace neztratí. Ten mají podle dosavadních pravidel ty oblasti, jejichž hrubý domácí produkt na hlavu nedosahuje 75 procent evropského průměru.

Jedinou výjimkou bude stejně jako dosud bohatá Praha. Dva další regiony se podle výpočtů ministerstva pro místní rozvoj budou pohybovat těsně kolem oné hranice, ostatní budou zaostávat.

„České dohánění zbytku EU se pro tento a příští rok zastavilo,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Připomíná, že zvláště letos je k tomu nutné připočítat nerovnoměrný dopad hospodářského propadu na jednotlivé regiony. Hůře jsou na tom oblasti, kde je silná průmyslová základna – tedy kupříkladu střední Čechy.

Podle propočtů uvedených v takzvané Rámcové pozici ČR k budoucnosti kohezní politiky EU se dokonce hospodářská úroveň středních Čech proti průměru EU letos a napřesrok sníží. Jedním z důvodů mohou být podle Sobíška potíže automobilového průmyslu. Navzdory momentálním problémům nicméně střední Čechy zůstanou v rámci celé země na druhém místě – pokud by „hranici chudoby“ prolomil kromě Prahy nějaký další kraj, byl by to zřejmě právě Středočeský.

Vládní materiál zařazuje do relativně silnější kategorie také region Jihozápad, který sdružuje Jihočeský a Plzeňský kraj.

Témata: česko | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama