Česko zůstane chudé, peníze z unie potečou dál

Praha - Předpovědi, podle nichž se bohatnoucí Česko stane za pár let čistým plátcem do evropské pokladny, se nyní ukazují jako příliš optimistické. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Z materiálu o budoucnosti fondů Evropské unie, který tento týden schválila česká vláda, vyplývá pravý opak: naprostá většina českých regionů zůstane pod „hranicí chudoby“ a nárok na evropské dotace neztratí. Ten mají podle dosavadních pravidel ty oblasti, jejichž hrubý domácí produkt na hlavu nedosahuje 75 procent evropského průměru.

Jedinou výjimkou bude stejně jako dosud bohatá Praha. Dva další regiony se podle výpočtů ministerstva pro místní rozvoj budou pohybovat těsně kolem oné hranice, ostatní budou zaostávat.

„České dohánění zbytku EU se pro tento a příští rok zastavilo,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Připomíná, že zvláště letos je k tomu nutné připočítat nerovnoměrný dopad hospodářského propadu na jednotlivé regiony. Hůře jsou na tom oblasti, kde je silná průmyslová základna – tedy kupříkladu střední Čechy.

Podle propočtů uvedených v takzvané Rámcové pozici ČR k budoucnosti kohezní politiky EU se dokonce hospodářská úroveň středních Čech proti průměru EU letos a napřesrok sníží. Jedním z důvodů mohou být podle Sobíška potíže automobilového průmyslu. Navzdory momentálním problémům nicméně střední Čechy zůstanou v rámci celé země na druhém místě – pokud by „hranici chudoby“ prolomil kromě Prahy nějaký další kraj, byl by to zřejmě právě Středočeský.

Vládní materiál zařazuje do relativně silnější kategorie také region Jihozápad, který sdružuje Jihočeský a Plzeňský kraj.

Témata: česko | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama