V pátek máte volno, platí to stát

Praha - Ministerstvo práce připravuje návrhy, jak by mohl fungovat čtyřdenní pracovní týden v Česku. Píší o tom v pátečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Pokud zaměstnanci pracují jen čtyři dny v týdnu a výplatu za pátek jim nahradí stát, podnik může zachovat pár pracovních míst navíc a stát ušetří za podporu v nezaměstnanosti. V Německu model zafungoval a počet nezaměstnaných prakticky stagnuje. Česko nyní přemýšlí o podobné variantě. Podle členů expertní skupiny ministerstva jsou ale jednání teprve na začátku a zavedení kurzarbeitu rozhodně není otázkou příštího půl roku, uvádí list.

Už nyní je jasné, že by šlo o časově omezenou podporu, například měsíc nebo půl roku, a využít by ji mohly firmy podnikající ve všech odvětvích. Podmínkou je, aby byl podnik bez dluhů vůči státu. "Zřejmě by musel doložit, že má problémy s odbytem a omezenou výrobu," řekl Hospodářským novinám Luděk Mazuch z expertní komise ministerstva. Firma, která by podporu využila, by pracovníkům v čtyřdenním režimu nemohla dát výpověď.

Už dnes mají české podniky možnost zavést čtyřdenní práci a čerpat peníze, pokud zaměstnance pošlou na školení. Z peněz Evropského sociálního fondu se uhradí kurzy i část mzdy. Jenže o program "Vzdělávejte se" je ze strany podniků velký zájem a hrozí, že zdroje brzy vyschnou, píší Hospodářské noviny.

Témata: zaměstnání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama