V pátek máte volno, platí to stát

Praha - Ministerstvo práce připravuje návrhy, jak by mohl fungovat čtyřdenní pracovní týden v Česku. Píší o tom v pátečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Pokud zaměstnanci pracují jen čtyři dny v týdnu a výplatu za pátek jim nahradí stát, podnik může zachovat pár pracovních míst navíc a stát ušetří za podporu v nezaměstnanosti. V Německu model zafungoval a počet nezaměstnaných prakticky stagnuje. Česko nyní přemýšlí o podobné variantě. Podle členů expertní skupiny ministerstva jsou ale jednání teprve na začátku a zavedení kurzarbeitu rozhodně není otázkou příštího půl roku, uvádí list.

Už nyní je jasné, že by šlo o časově omezenou podporu, například měsíc nebo půl roku, a využít by ji mohly firmy podnikající ve všech odvětvích. Podmínkou je, aby byl podnik bez dluhů vůči státu. "Zřejmě by musel doložit, že má problémy s odbytem a omezenou výrobu," řekl Hospodářským novinám Luděk Mazuch z expertní komise ministerstva. Firma, která by podporu využila, by pracovníkům v čtyřdenním režimu nemohla dát výpověď.

Už dnes mají české podniky možnost zavést čtyřdenní práci a čerpat peníze, pokud zaměstnance pošlou na školení. Z peněz Evropského sociálního fondu se uhradí kurzy i část mzdy. Jenže o program "Vzdělávejte se" je ze strany podniků velký zájem a hrozí, že zdroje brzy vyschnou, píší Hospodářské noviny.

Témata: zaměstnání
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama