Mateřská klesne od ledna až o pětinu

Praha - Programová prohlášení velkých politických stran sice podporují rodiny s dětmi, přesto přijdou v příštím roce ženy o pětinu mateřské. Její snížení je totiž součástí Janotova úsporného balíčku, pro který hlasovali politici jak bývalé vládní koalice, tak ČSSD, píše ve svém pátečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Od prvního ledna se totiž změní způsob výpočtu mateřské, což povede k plošnému snížení až o jednu pětinu.

"Je to pravda, příští rok se bude mateřská vypočítávat jinak než dosud. Už jsme připravili speciální kalkulačku pro rok 2010, s jejíž pomocí si mohou ženy vypočítat novou výši mateřské," řekla Deníku mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Nenápadné snížení mateřské, kvůli kterému přijdou nastávající maminky řádově o stovky až tisíce korun měsíčně, ženy velmi pobouřilo. A to nejen ty, které plánovaly v příštím roce přivést na svět potomka.

"Zaráží mě, že české ženy ještě nejsou na Václaváku. Že si tohle nechají líbit. Všechny ostatní evropské země se snaží lidi motivovat, aby se zvýšila porodnost. Česká republika dělá úplný opak. Statisíce českých samoživitelek žije na hranici životního minima. Sáhnout jim na dávky je nehorázné," řekla bývalá ředitelka Fóra 50 procent a členka České ženské lobby Lenka Bennerová.

Témata: mateřská
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama