Sociální stát je na odstřel

Praha - Současná krize, která způsobila nejrychlejší růst státních dluhopisů od druhé světové války, nahlodává samu podstatu fungování evropských států. Na model sociálního státu, který známe od poválečných let, nejsou peníze. Informace přináší pondělní vydání Mladé fronty Dnes.

Přidejte svůj názor

Sociální stát je na odstřel - anotační foto

Udržet výraznější sociální rovnost a záchrannou síť pro méně úspěšné lze jedině za cenu vyšších daní. Podnikatelé však hledají cestu, jak platit co nejmenší daně, a tím se snižuje výkon celého hospodářství. Aby se v sociální síti neudělaly díry, musí vláda znovu buď zvednout daně, nebo si od někoho půjčit a zalátat tyto díry na dluh.

"Sociální stát je historická anomálie. Solidarita sice existovala vždy, ale rozdělovalo se z toho, co reálně bylo. Dnes se rozděluje z něčeho, co neexistuje," říká Evžen Kočenda z CERGE. Neexistujícími penězi myslí půjčky, které si státy berou s tím, že je splatí někdy v budoucnu. Jen země eurozóny přitom už mají veřejný dluh více než sedm tisíc miliard eur a příští rok budou veškeré jejich vládní závazky činit téměř devadesát procent jejich ročního HDP.

Podle Kočendy spočívá největší nebezpečí pro současný sociální stát v tom, že se sám nedokáže financovat. Jinak řečeno, státní příjmy jsou dlouhodobě nižší než výdaje. Zatímco v Česku taktak prošel Janotův úsporný balíček, v předluženém Lotyšsku už se škrtaly o deset procent důchody, platy ve státní správě šly dolů o dvacet procent a školy musely propustit třetinu učitelů.

"Dluhy povedou k většímu prohloubení rozdílů mezi evropskými zeměmi a mohou je donutit přehodnotit priority výdajů," míní René Wokoun šéf katedry regionálních studií na pražské VŠE. Podle něj pak Unie bude mít problém s financováním jednoho ze svých poslání, tedy s odstraňováním ekonomických rozdílů mezi regiony.

Témata: Ekonomika | krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Sociální stát je na odstřel

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama