Novela katastrálního zákona je protiústavní!

Praha - Majitelé domů a bytů se obávají, že připravovaná novela katastrálního zákona, která počítá s tím, že každý údaj v katastru nemovitostí je pravdivý, je protiústavní. V úterý to řekl Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí (OSMD).

Diskuse: 1

Novela katastrálního zákona je protiústavní! - anotační foto
reklama

Zákon, který připravil pod gescí ministerstva zemědělství Český úřad zeměměřický a katastrální, by měl jít podle OSMD brzy na vládu. Pokud někdo padělá listiny a nechá si převést do katastru nemovitostí majetek, který mu dříve nepatřil, nebude mít pravý vlastník žádnou možnost, jak zápis v rejstříku změnit.

Nový, "ilegální" vlastník totiž může prodat dům dále, a další člověk nabude majetku v "dobré víře". "Vlastníkovi je tak odňata nemovitost," dodala právnička Hana Marvanová.

Zákon schválený v tomto znění by byl podle OSMD protiústavní. Podle Tomislava Šimečka, předsedy OSMD, by zákon odporoval článku 11 Listiny základních práv a svobod, který chrání vlastnická práva.

"Kdokoliv si cokoliv napíše s neoprávněným podpisem, tak má v očích katastru automaticky plnou moc," řekl předseda.

Podobné věci se podle Marvanové dějí už nyní, je však možnost vznést žalobu. "Ta se může vléct roky," upozornila s tím, že je zatím alespoň možnost vrácení nemovitosti.

OSMD navrhuje, aby byl katastrální úřad podle nového zákona povinný zkoumat nejen zápisy, ale také ve sporných případech i reálnou platnost dokumentů. Také by měl říci vlastníkovi nemovitosti, že se chystá provést zápis v katastru, aby se majitelé bytů mohli dozvědět, že se okolo jejich majetku vede nějaké řízení.

Třetí změnou, která by se podle občanského sdružení měla v připravovaném zákoně objevit, by mělo být právo na opravný prostředek proti zápisu.

Zákon by měl v případě hladkého průchodu legislativním procesem začít platit v roce 2014.

reklama
Klíčová slova: ústava čr

Diskuse

Novela katastrálního zákona je protiústavní!

Počet příspěvků: , poslední 06.03.2012 14:35
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Pozor na tento e-shop. Koupíte se slevou, vrátíte s poplatkem, zjistil dTest  - anotační foto

Pozor na tento e-shop. Koupíte se slevou, vrátíte s poplatkem, zjistil dTest

03.09.2015 10:46 Praha - Jestliže nám oblečení objednané po internetu nesedí nebo to prostě jen není ono, stačí ho poslat...

Benzin opět zlevnil, nafta se dostala pod 30 korun. Přehled po krajích

03.09.2015 10:02 Aktualizováno Praha - Nejprodávanější benzin Natural 95 v Česku od minulého týdne zlevnil o 38 haléřů na průměrných 32,04...

Vedra neodradila zákazníky od nákupů, tržby v maloobchodě vzrostly  - anotační foto

Vedra neodradila zákazníky od nákupů, tržby v maloobchodě vzrostly

03.09.2015 09:30 Praha - Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v červenci reálně meziměsíčně o 0,4 %....

MMF: Čína v problémech. Dopad zpomalení bude silnější, než se zdálo

03.09.2015 09:28 Aktualizováno Washington - Dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky bude silnější, než se původně očekávalo. Uvedl to ve...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 21858 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama