Těžební limity jsou opět na stole

Praha - Ministerstvo průmyslu plánuje zásadní změny v energetice. Nová energetická koncepce státu počítá s prolomením obou dosud největších tabu – ekologických limitů na těžbu hnědého uhlí a omezování těžby uranu, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podrobnosti nové energetické koncepce s výhledem do roku 2050 zveřejní ministerstvo zítra. Podle informací deníku E15 se však její cíle příliš neliší od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese. Ta vládě už loni doporučila rychle připravit dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a zahájit diskuzi o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a o obnovení těžby uranu. Kromě toho vyzvala bývalý kabinet ke zvýšení podpory ekologických zdrojů energie.

„V samotné zprávě komise bylo prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v pozadí, spíše jako námět k zamyšlení do budoucna. Více se o limitech psalo v oponentuře, kterou si nechal vypracovat premiér Topolánek,“ tvrdí bývalý člen takzvané Pačesovy komise Edvard Sequens.

Zatím není jisté, že kabinet návrh energetické koncepce v této podobě přijme. Premiér Jan Fischer totiž při svém nástupu do funkce uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude. Podle informací E15 už však je ve Strakově akademii dokument, podle něhož má vláda nejdéle půl roku od schválení energetické koncepce státu o limitech definitivně rozhodnout.

Prolomení těžebních limitů nahrává především společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost. Za limity v lomu ČSA jsou největší zásoby uhlí v Česku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama