Těžební limity jsou opět na stole

Praha - Ministerstvo průmyslu plánuje zásadní změny v energetice. Nová energetická koncepce státu počítá s prolomením obou dosud největších tabu – ekologických limitů na těžbu hnědého uhlí a omezování těžby uranu, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podrobnosti nové energetické koncepce s výhledem do roku 2050 zveřejní ministerstvo zítra. Podle informací deníku E15 se však její cíle příliš neliší od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese. Ta vládě už loni doporučila rychle připravit dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a zahájit diskuzi o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a o obnovení těžby uranu. Kromě toho vyzvala bývalý kabinet ke zvýšení podpory ekologických zdrojů energie.

„V samotné zprávě komise bylo prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v pozadí, spíše jako námět k zamyšlení do budoucna. Více se o limitech psalo v oponentuře, kterou si nechal vypracovat premiér Topolánek,“ tvrdí bývalý člen takzvané Pačesovy komise Edvard Sequens.

Zatím není jisté, že kabinet návrh energetické koncepce v této podobě přijme. Premiér Jan Fischer totiž při svém nástupu do funkce uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude. Podle informací E15 už však je ve Strakově akademii dokument, podle něhož má vláda nejdéle půl roku od schválení energetické koncepce státu o limitech definitivně rozhodnout.

Prolomení těžebních limitů nahrává především společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost. Za limity v lomu ČSA jsou největší zásoby uhlí v Česku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama