Miliony z hazardu: politikům i do Afriky

Praha - Hazardní firmy tají, koho sponzorují a ministerstvo financí připouští, že rozdělování peněz se vymklo kontrole. Proto chystá velké změny v návrhu nového loterijního zákona, píší ve středečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Občanské sdružení Astrilux Ideal mělo loni dobrý rok. Od hazardních a loterijních společností získalo 27 milionů korun z peněz určených na veřejně prospěšné účely. Zvláštní ale je, že sdružení nelze najít na internetu a nesídlí ani na oficiální adrese, kterou nahlásilo na ministerstvo vnitra. Až po několika dnech pátrání se listu podařilo získat kontakt na Moniku Uranovou, která má sdružení zastupovat. „Peníze jsme odvedli především na projekty v Africe, loni 9 milionů a letos 10 milionů,“ tvrdí Urbanová. Doklady ale neukázala. Prý je má ministerstvo financí. Detaily o projektech neprozradily ani kasina a herny, které peníze darovaly.

„Nikdy jsem o nich neslyšel. Jde přitom o tak velké částky, že bychom o nich věděli,“ reagoval včera na dotazy Hospodářských novin mluvčí společnosti Člověk v tísni Karel Vrána. Astrilux je jedním z příjemců peněz z třicetistránkového seznamu ministerstva financí, které má hlídat, jak se peníze z hazardu používají. Existuje ale řada pochybností, zda dohled funguje správně a zda všechny peníze vážně putují na obecné blaho. Lze najít i případy, kdy peníze sloužily lobbingu nebo putovaly k firmám spřízněným s politiky.

Loni loterijní společnosti poslaly na dobročinné účely přes 3,6 miliardy korun, zavedené a známé nadace ale dostávají nejvýš jednotky milionů – řádově méně než sdružení, která nikdo nezná. Slabiny systému přiznává i ministerstvo financí a chystá rozsáhlé změny. Hospodářské noviny získaly dosud utajovaný návrh nového loterijního zákona, který by podle ministerstva vnesl do hazardu největší změny za posledních dvacet let.

„Součástí záměru je ztransparentnit systém odvodů těchto peněz. Stát musí mít lepší přístup do těchto nadací a větší kontrolu nad tím, kam peníze tečou,“ řekl náměstek ministerstva financí Tomáš Zídek. Návrh nového zákona počítá například s tím, že nadace i občanská sdružení budou muset podrobně předkládat své účetnictví a seznam příjemců darů, píší Hospodářské noviny.

Témata: loterie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama