Miliony z hazardu: politikům i do Afriky

Praha - Hazardní firmy tají, koho sponzorují a ministerstvo financí připouští, že rozdělování peněz se vymklo kontrole. Proto chystá velké změny v návrhu nového loterijního zákona, píší ve středečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Miliony z hazardu: politikům i do Afriky - anotační foto

Občanské sdružení Astrilux Ideal mělo loni dobrý rok. Od hazardních a loterijních společností získalo 27 milionů korun z peněz určených na veřejně prospěšné účely. Zvláštní ale je, že sdružení nelze najít na internetu a nesídlí ani na oficiální adrese, kterou nahlásilo na ministerstvo vnitra. Až po několika dnech pátrání se listu podařilo získat kontakt na Moniku Uranovou, která má sdružení zastupovat. „Peníze jsme odvedli především na projekty v Africe, loni 9 milionů a letos 10 milionů,“ tvrdí Urbanová. Doklady ale neukázala. Prý je má ministerstvo financí. Detaily o projektech neprozradily ani kasina a herny, které peníze darovaly.

„Nikdy jsem o nich neslyšel. Jde přitom o tak velké částky, že bychom o nich věděli,“ reagoval včera na dotazy Hospodářských novin mluvčí společnosti Člověk v tísni Karel Vrána. Astrilux je jedním z příjemců peněz z třicetistránkového seznamu ministerstva financí, které má hlídat, jak se peníze z hazardu používají. Existuje ale řada pochybností, zda dohled funguje správně a zda všechny peníze vážně putují na obecné blaho. Lze najít i případy, kdy peníze sloužily lobbingu nebo putovaly k firmám spřízněným s politiky.

Loni loterijní společnosti poslaly na dobročinné účely přes 3,6 miliardy korun, zavedené a známé nadace ale dostávají nejvýš jednotky milionů – řádově méně než sdružení, která nikdo nezná. Slabiny systému přiznává i ministerstvo financí a chystá rozsáhlé změny. Hospodářské noviny získaly dosud utajovaný návrh nového loterijního zákona, který by podle ministerstva vnesl do hazardu největší změny za posledních dvacet let.

„Součástí záměru je ztransparentnit systém odvodů těchto peněz. Stát musí mít lepší přístup do těchto nadací a větší kontrolu nad tím, kam peníze tečou,“ řekl náměstek ministerstva financí Tomáš Zídek. Návrh nového zákona počítá například s tím, že nadace i občanská sdružení budou muset podrobně předkládat své účetnictví a seznam příjemců darů, píší Hospodářské noviny.

Témata: loterie
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Miliony z hazardu: politikům i do Afriky

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama