Miliony z hazardu: politikům i do Afriky

Praha - Hazardní firmy tají, koho sponzorují a ministerstvo financí připouští, že rozdělování peněz se vymklo kontrole. Proto chystá velké změny v návrhu nového loterijního zákona, píší ve středečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Občanské sdružení Astrilux Ideal mělo loni dobrý rok. Od hazardních a loterijních společností získalo 27 milionů korun z peněz určených na veřejně prospěšné účely. Zvláštní ale je, že sdružení nelze najít na internetu a nesídlí ani na oficiální adrese, kterou nahlásilo na ministerstvo vnitra. Až po několika dnech pátrání se listu podařilo získat kontakt na Moniku Uranovou, která má sdružení zastupovat. „Peníze jsme odvedli především na projekty v Africe, loni 9 milionů a letos 10 milionů,“ tvrdí Urbanová. Doklady ale neukázala. Prý je má ministerstvo financí. Detaily o projektech neprozradily ani kasina a herny, které peníze darovaly.

„Nikdy jsem o nich neslyšel. Jde přitom o tak velké částky, že bychom o nich věděli,“ reagoval včera na dotazy Hospodářských novin mluvčí společnosti Člověk v tísni Karel Vrána. Astrilux je jedním z příjemců peněz z třicetistránkového seznamu ministerstva financí, které má hlídat, jak se peníze z hazardu používají. Existuje ale řada pochybností, zda dohled funguje správně a zda všechny peníze vážně putují na obecné blaho. Lze najít i případy, kdy peníze sloužily lobbingu nebo putovaly k firmám spřízněným s politiky.

Loni loterijní společnosti poslaly na dobročinné účely přes 3,6 miliardy korun, zavedené a známé nadace ale dostávají nejvýš jednotky milionů – řádově méně než sdružení, která nikdo nezná. Slabiny systému přiznává i ministerstvo financí a chystá rozsáhlé změny. Hospodářské noviny získaly dosud utajovaný návrh nového loterijního zákona, který by podle ministerstva vnesl do hazardu největší změny za posledních dvacet let.

„Součástí záměru je ztransparentnit systém odvodů těchto peněz. Stát musí mít lepší přístup do těchto nadací a větší kontrolu nad tím, kam peníze tečou,“ řekl náměstek ministerstva financí Tomáš Zídek. Návrh nového zákona počítá například s tím, že nadace i občanská sdružení budou muset podrobně předkládat své účetnictví a seznam příjemců darů, píší Hospodářské noviny.

Témata: loterie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama