Američané chtějí dostavět elektrárnu v Temelíně

Praha - Jedním z témat, o kterých bude příští týden na své návštěvě v Česku jednat americký viceprezident Joe Biden, je dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Američané chtějí, aby se o dostavbu Temelína postarala firma Westinghouse. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Že se Američané chtějí o zakázku ucházet, potvrdil včera ministr průmyslu Vladimír Tošovský. "Kontaktovala mě paní chargé d' affaires USA, že by se Westinghouse rád účastnil dostavby Temelína," řekl. Ovšem o dostavbu temelínského reaktoru velmi usilují i Rusové. Za favorita tendru na dostavbu elektrárny, který letos vyhlásil polostátní kolos ČEZ je považován ruský Atomstrojexport z polostátního holdingu Rosatom.

Ruský gigant podpořil při středeční návštěvě Moskvy i český prezident Václav Klaus. Podle informací MF DNES se při jednání s Dmitrijem Medveděvem zmínila i možnost, že ruská firma bude spolupracovat s tuzemskými energetickými společnostmi mnohem těsněji, například formou společného podniku.

Podobnou možnost - vyjednávat o těsnější spolupráci s českými firmami - však mají dostat i americký Westinghouse a francouzská Areva, což je další významný kandidát na dostavbu Temelína. Na rozdíl od Atomstrojexportu však zatím tyto společnosti nepřišly s ničím konkrétním. A návštěva amerického viceprezidenta by mohla náskok Rusů o něco zkrátit v tom smyslu, že by se s konkrétní nabídkou začalo počítat.

Atomstrojexport navíc přišel se závazkem, že pokud zakázku, jejíž výše se odhaduje na 500 miliard korun vyhraje, dostanou 60 procent dodávek právě české podniky. Tuto nabídku předal místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov v minulých týdnech ministru průmyslu Tošovskému. "Panu Žukovovi jsem však řekl totéž co nyní americké chargé d' affaires Mary Thompson-Jonesové. Tendr je otevřený, nic víc slibovat nemůžeme," říká Tošovský.

Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže budou podmínky tendru pro všechny potenciální uchazeče stejné. Přihlášky zájemců mají být podány do konce října a výběr dodavatele přijde na řadu na přelomu roku 2010 a 2011.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama