Američané chtějí dostavět elektrárnu v Temelíně

Praha - Jedním z témat, o kterých bude příští týden na své návštěvě v Česku jednat americký viceprezident Joe Biden, je dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Američané chtějí, aby se o dostavbu Temelína postarala firma Westinghouse. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Američané chtějí dostavět elektrárnu v Temelíně - anotační foto

Že se Američané chtějí o zakázku ucházet, potvrdil včera ministr průmyslu Vladimír Tošovský. "Kontaktovala mě paní chargé d' affaires USA, že by se Westinghouse rád účastnil dostavby Temelína," řekl. Ovšem o dostavbu temelínského reaktoru velmi usilují i Rusové. Za favorita tendru na dostavbu elektrárny, který letos vyhlásil polostátní kolos ČEZ je považován ruský Atomstrojexport z polostátního holdingu Rosatom.

Ruský gigant podpořil při středeční návštěvě Moskvy i český prezident Václav Klaus. Podle informací MF DNES se při jednání s Dmitrijem Medveděvem zmínila i možnost, že ruská firma bude spolupracovat s tuzemskými energetickými společnostmi mnohem těsněji, například formou společného podniku.

Podobnou možnost - vyjednávat o těsnější spolupráci s českými firmami - však mají dostat i americký Westinghouse a francouzská Areva, což je další významný kandidát na dostavbu Temelína. Na rozdíl od Atomstrojexportu však zatím tyto společnosti nepřišly s ničím konkrétním. A návštěva amerického viceprezidenta by mohla náskok Rusů o něco zkrátit v tom smyslu, že by se s konkrétní nabídkou začalo počítat.

Atomstrojexport navíc přišel se závazkem, že pokud zakázku, jejíž výše se odhaduje na 500 miliard korun vyhraje, dostanou 60 procent dodávek právě české podniky. Tuto nabídku předal místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov v minulých týdnech ministru průmyslu Tošovskému. "Panu Žukovovi jsem však řekl totéž co nyní americké chargé d' affaires Mary Thompson-Jonesové. Tendr je otevřený, nic víc slibovat nemůžeme," říká Tošovský.

Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže budou podmínky tendru pro všechny potenciální uchazeče stejné. Přihlášky zájemců mají být podány do konce října a výběr dodavatele přijde na řadu na přelomu roku 2010 a 2011.

Témata: Energetika
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Američané chtějí dostavět elektrárnu v Temelíně

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body - anotační foto

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body

23.03.2017 15:34 Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama