Američané chtějí dostavět elektrárnu v Temelíně

Praha - Jedním z témat, o kterých bude příští týden na své návštěvě v Česku jednat americký viceprezident Joe Biden, je dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Američané chtějí, aby se o dostavbu Temelína postarala firma Westinghouse. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Že se Američané chtějí o zakázku ucházet, potvrdil včera ministr průmyslu Vladimír Tošovský. "Kontaktovala mě paní chargé d' affaires USA, že by se Westinghouse rád účastnil dostavby Temelína," řekl. Ovšem o dostavbu temelínského reaktoru velmi usilují i Rusové. Za favorita tendru na dostavbu elektrárny, který letos vyhlásil polostátní kolos ČEZ je považován ruský Atomstrojexport z polostátního holdingu Rosatom.

Ruský gigant podpořil při středeční návštěvě Moskvy i český prezident Václav Klaus. Podle informací MF DNES se při jednání s Dmitrijem Medveděvem zmínila i možnost, že ruská firma bude spolupracovat s tuzemskými energetickými společnostmi mnohem těsněji, například formou společného podniku.

Podobnou možnost - vyjednávat o těsnější spolupráci s českými firmami - však mají dostat i americký Westinghouse a francouzská Areva, což je další významný kandidát na dostavbu Temelína. Na rozdíl od Atomstrojexportu však zatím tyto společnosti nepřišly s ničím konkrétním. A návštěva amerického viceprezidenta by mohla náskok Rusů o něco zkrátit v tom smyslu, že by se s konkrétní nabídkou začalo počítat.

Atomstrojexport navíc přišel se závazkem, že pokud zakázku, jejíž výše se odhaduje na 500 miliard korun vyhraje, dostanou 60 procent dodávek právě české podniky. Tuto nabídku předal místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov v minulých týdnech ministru průmyslu Tošovskému. "Panu Žukovovi jsem však řekl totéž co nyní americké chargé d' affaires Mary Thompson-Jonesové. Tendr je otevřený, nic víc slibovat nemůžeme," říká Tošovský.

Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže budou podmínky tendru pro všechny potenciální uchazeče stejné. Přihlášky zájemců mají být podány do konce října a výběr dodavatele přijde na řadu na přelomu roku 2010 a 2011.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama