Česko nesplní „zelený“ slib

Praha - Republika nesplní svůj závazek, že do roku 2010 zvýší podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na osm procent. Hlavním důvodem neúspěchu je pomalý rozvoj trhu s biomasou, píše pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Uvádí to prý společná zpráva ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu a ministerstva životního prostředí, kterou má deník E15 k dispozici.

„Dosažení stanoveného cíle je již velmi nepravděpodobné, protože už není dostatek času na realizaci projektů v dostatečném počtu,“ píše se ve zprávě. Česko se k osmi procentům zelené elektřiny zavázalo při vstupu do Evropské unie.

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě se v loňském roce zvýšil na 5,18 procenta. Oproti roku 2006 se i přes bouřlivý rozvoj slunečních elektráren zvýšil jen o 0,44 procenta. Podle zprávy, kterou v příštích týdnech bude schvalovat kabinet, vládní stratégové při stanovení závazku přecenili potenciál pěstování biomasy. Další příčinou neúspěchu je špatně nastavený systém podpor, který zvýhodňuje především málo účinnou výrobu elektřiny ze slunce.

„Tyto informace nemohu nijak komentovat. Republice však ze strany Evropské unie ani při případném nesplnění tohoto závazku nehrozí žádný postih,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Autoři zprávy navrhují neomezovat podporu ekonomicky reálných způsobů využití obnovitelných zdrojů, zejména spoluspalování biomasy.

Investiční podpora by se podle nich měla stabilizovat na úrovni 20 až 30 procent investičních nákladů. Ze zprávy také vyplývá požadavek na zvýšení výkupních cen elektřiny z větších zdrojů, což je opět výhodné především pro biomasu.

Témata: Energetika | Ekologie
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Česko nesplní „zelený“ slib

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama