Česko nesplní „zelený“ slib

Praha - Republika nesplní svůj závazek, že do roku 2010 zvýší podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na osm procent. Hlavním důvodem neúspěchu je pomalý rozvoj trhu s biomasou, píše pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Uvádí to prý společná zpráva ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu a ministerstva životního prostředí, kterou má deník E15 k dispozici.

„Dosažení stanoveného cíle je již velmi nepravděpodobné, protože už není dostatek času na realizaci projektů v dostatečném počtu,“ píše se ve zprávě. Česko se k osmi procentům zelené elektřiny zavázalo při vstupu do Evropské unie.

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě se v loňském roce zvýšil na 5,18 procenta. Oproti roku 2006 se i přes bouřlivý rozvoj slunečních elektráren zvýšil jen o 0,44 procenta. Podle zprávy, kterou v příštích týdnech bude schvalovat kabinet, vládní stratégové při stanovení závazku přecenili potenciál pěstování biomasy. Další příčinou neúspěchu je špatně nastavený systém podpor, který zvýhodňuje především málo účinnou výrobu elektřiny ze slunce.

„Tyto informace nemohu nijak komentovat. Republice však ze strany Evropské unie ani při případném nesplnění tohoto závazku nehrozí žádný postih,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Autoři zprávy navrhují neomezovat podporu ekonomicky reálných způsobů využití obnovitelných zdrojů, zejména spoluspalování biomasy.

Investiční podpora by se podle nich měla stabilizovat na úrovni 20 až 30 procent investičních nákladů. Ze zprávy také vyplývá požadavek na zvýšení výkupních cen elektřiny z větších zdrojů, což je opět výhodné především pro biomasu.

Témata: Energetika | Ekologie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama