Česko nesplní „zelený“ slib

Praha - Republika nesplní svůj závazek, že do roku 2010 zvýší podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na osm procent. Hlavním důvodem neúspěchu je pomalý rozvoj trhu s biomasou, píše pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Uvádí to prý společná zpráva ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu a ministerstva životního prostředí, kterou má deník E15 k dispozici.

„Dosažení stanoveného cíle je již velmi nepravděpodobné, protože už není dostatek času na realizaci projektů v dostatečném počtu,“ píše se ve zprávě. Česko se k osmi procentům zelené elektřiny zavázalo při vstupu do Evropské unie.

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě se v loňském roce zvýšil na 5,18 procenta. Oproti roku 2006 se i přes bouřlivý rozvoj slunečních elektráren zvýšil jen o 0,44 procenta. Podle zprávy, kterou v příštích týdnech bude schvalovat kabinet, vládní stratégové při stanovení závazku přecenili potenciál pěstování biomasy. Další příčinou neúspěchu je špatně nastavený systém podpor, který zvýhodňuje především málo účinnou výrobu elektřiny ze slunce.

„Tyto informace nemohu nijak komentovat. Republice však ze strany Evropské unie ani při případném nesplnění tohoto závazku nehrozí žádný postih,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Autoři zprávy navrhují neomezovat podporu ekonomicky reálných způsobů využití obnovitelných zdrojů, zejména spoluspalování biomasy.

Investiční podpora by se podle nich měla stabilizovat na úrovni 20 až 30 procent investičních nákladů. Ze zprávy také vyplývá požadavek na zvýšení výkupních cen elektřiny z větších zdrojů, což je opět výhodné především pro biomasu.

Témata: Energetika | Ekologie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama