Janota ve sněmovně představil návrh státního rozpočtu na rok 2010

Praha - Ministr financí Eduard Janota představil ve středu na zasedání poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2010. Návrh zákona počítá se schodkem veřejných financí 162,7 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

poslanecká sněmovna PČR

V příštím roce přibude do státní kasy 1 022 miliard korun, z ní se ale rozkutálí o 162,7 miliardy více, tedy 1 184,7 miliardy. Deficit rozpočtu vůči HDP bude 5,3 procenta, a ne 5,2 procenta, jak původně ministerstvo financí předpokládalo. Ministerstvo totiž zhoršilo prognózu české ekonomiky pro příští rok. Teď počítá s propadem hospodářství o 0,5 procenta místo původních 0,3 procenta.

Výdaje na rok 2010 ve výši téměř 1 185 miliard korun představují nárůst o 2,8 procenta oproti roku 2009. Z toho 338,5 miliardy korun představují výdaje na důchody. Jak upozornil ministr financí Eduard Janota, důchody se v nadcházejícím roce nebudou valorizovat, protože nebude naplněna podmínka dvouprocentního zvyšování cen. Přesto ale výdaje na vyplácení důchodů stoupnout o 11 miliard korun v závislosti na zvyšujícím se počtu lidí, kteří je budou pobírat.

"Důchody budou příští rok samovolně vzrůstat, a to i bez valorizace. Průměrný důchod se zvýší o 0,7 procenta na 10 095 korun, a to proto, že penzijního věku dosáhnou lidé s vyšším základem pro výpočet důchodu," vysvětlil situaci Petr Nečas (ODS). "Podle mých odhadů vstoupí v roce 2010 do důchodu kolem 40 tisíc penzistů."

Na dávky sociální podpory je v rozpočtu vyčleněno 41,6 miliardy korun, na podporu v nezaměstnanosti 14,3 miliardy korun, tedy o pět miliard korun více než v rozpočtu na letošní rok.

Na zemědělskou politiku půjde příští rok 25,7 miliardy korun, na vědu a výzkum 29,4 miliardy korun, což představuje 0,8 procenta HDP.

Janota upozornil na stoupající deficit veřejných financí, který v příštím roce vzroste v porovnání s rokem 2009 o 15 procent a dosáhne 1 340 miliard korun.

"Z uvedených čísel vyplývá, že Česká republika nebude zdaleka schopná splnit kritéria pro vstup do eurozóny, což budeme Evropské unii těžko vysvětlovat. Mohli bychom se dostat do konfliktu s Evropskou komisí a Ecofinem a přijetí eura se nám tak velmi vzdaluje," varoval Janota. "Musíme si uvědomit, že bez legislativních změn není možné hranice tříprocentního schodku oproti HDP, který je podmínkou pro vstup do eurozóny, dosáhnout. Letos to bylo ještě relativně jednoduché. Snížíme platy státním zaměstnancům, mateřské, nezvýšíme důchody a podobně. To už ale za rok nebudeme moci zopakovat a šetřit se tak bude mnohem, mnohem hůře."


Z evropských fondů přijde do České republiky v roce 2010 95,1 milardy korun, opačným směrem poputuje 34,9 miliardy korun. Obě částky jsou už zahrnuty do návrhu rozpočtového zákona.

Původně hrozil státní schodek o 67 miliard vyšší, tedy 230 miliard korun. Tomu nakonec zabránil tvz. Janotův úsporný balíček. Sněmovnou ovšem prošel se skřípěním zubů poslanců napříč spektrem politických stran.

"Politici si z nás dělají blázny, když mluví o takzvaně protikrizovém balíčku, který prokazatelně krizi prohlubuje. Zvyšuje nezaměstnanost, inflaci a další markoekonomické ukazatele," namítal ve středu Vlastimil Tlustý (Nezařazení).

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi se zase nelíbilo šktání výdajů v resortu výzkumu a školství: "Státní rozpočet zcela ignoruje priority, které dnes ráno deklaroval za svou vládu Jan Fischer. Mluvil o tom, co je motorem ekonomiky 21. století - věda, výzkum, vzdělání a technologie."

Filip dále poukázal na to, že zatímco v České republice jde na sociální výdaje 19 procent HDP, v ostatních zemích Evropské unie to je 27 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama