Peněz z EU rychle přibývá

Praha - Česko dohání zpoždění, které nabralo při čerpání prostředků z evropských fondů na léta 2007 až 2013. Uvádí to čtvrteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přestože předseda dočasné vlády Jan Fischer považuje tuto činnost za slabinu v pětiměsíčním působení svého týmu, dosud nezveřejněná čísla o průběžných platbách z Evropské unie za měsíc září ukazují výrazný pokrok.

„Konečným příjemcům bylo k 6. říjnu 2009 proplaceno 42,2 miliardy korun. Od srpna je to nárůst o 13,6 miliardy,“ odpověděl na dotaz deníku E15 k aktuálnímu stavu čerpání Rostislav Vondruška, který vede ministerstvo pro místní rozvoj. Tato částka představuje asi 5,4 procenta z celkových 786,6 miliardy korun, které může Česko do konce roku 2015 získat.

V květnu, kdy Vondruška do funkce nastoupil, nemělo Česko z Bruselu proplaceno ani euro. První průběžné platby začaly chodit až ve druhé půli července.

V průběhu září se také výrazně zvýšil objem schválených projektů. Zatímco k 3. září měly předložené záměry hodnotu 150,7 miliardy korun, aktuálně je to 210,8 miliardy. Meziměsíční skok činí čtyřicet procent. Nejvíce proplaceno dostaly zatím regionální operační programy Střední Morava a Severovýchod. Zaostávají Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výzkum a vývoj pro inovace.

Další kolo debaty o eurobondech otevře Analýza využití operačních programů při řešení důsledků ekonomické krize. Vláda by ji měla dostat na stůl v listopadu.

Témata: dotace | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama