Sociální demokracie představila návrh na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví

Praha - ČSSD na čtvrteční tiskové konferenci představila opětovný legislativní návrh na úplné zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. Strana je ovšem ochotno ve sněmovně jednat i o kompromisním řešení, které by poplatky jen omezilo, uvedl poslanec David Rath (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Sociální demokracie představila návrh na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví - anotační foto

"Návrh předkládáme s vědomím, že se poměry sil v poslanecké sněmovně zásadně nezměnily a jsme připraveni jednat o kompromisním řešení," uvedl Rath s tím, že strana už vyzvala ostatní parlamentní subjekty, aby předkládaly své postřehy a náměty na legislativní znění omezení poplatků.

Rath upozornil na to, že strana se snaží docílit toho, že návrh nebude sociálnědemokratický ale širokým konsensem všech stran. "Oslovili jsme například stranu lidovou, ať nám ukáže svůj pohled na tuto tématiku a jaký kompromis by byli ochotní podpořit," vysvětlil Rath s tím, že počítá s tím, že s lidovci by se mohli shodnout například za zrušení poplatku 30 korun za každou položku na receptu.

Rath také upozornil na to, že řádné projednání návrhu na zrušení poplatků nestihne dolní parlamentní komora schválit do konce tohoto roku. "Návrh jsme předložili, nyní běží povinné lhůty pro kabinet a projednávání, takže realisticky odhaduju projednání návrhu sněmovnou až na leden," dodal Rath.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka upozornil na to, že o kompromisu sociální demokraté nejspíš nebudou jednat s ODS a poslanci z TOP 09, protože ti žádné změny v hrazení regulačních poplatků nechtějí.


Ve sněmovně byl návrh na zrušení či omezení regulačních poplatků již několikrát. Naposledy schválila sněmovna dva návrhy, jeden návrh poplatky zcela rušil a druhý je zásadně omezoval. Návrh ČSSD počítal s tím, že poplatky nebudou hradit rodiče za děti do 19 let, lidé, kteří za poslední rok byli dárci krve nebo kostní dřeně, dále nositelé Janského plakety, lidé pobírající plný invalidní důchod a ti, jejichž příjmy jsou nižší než dvojnásobek životního minima. Regulační poplatek by se nehradil též při ústavní péči o pojištěnce, který zemřel před propuštěním. Návrhy v červnu 2009 sjednotil senát a k oběma přidal totožný pozměňovací návrh. Sněmovna senátní návrh neschválila ani nepřehlasovala senátorské veto k původním návrhům.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Sociální demokracie představila návrh na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama