Sociální demokracie představila návrh na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví

Praha - ČSSD na čtvrteční tiskové konferenci představila opětovný legislativní návrh na úplné zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. Strana je ovšem ochotno ve sněmovně jednat i o kompromisním řešení, které by poplatky jen omezilo, uvedl poslanec David Rath (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Návrh předkládáme s vědomím, že se poměry sil v poslanecké sněmovně zásadně nezměnily a jsme připraveni jednat o kompromisním řešení," uvedl Rath s tím, že strana už vyzvala ostatní parlamentní subjekty, aby předkládaly své postřehy a náměty na legislativní znění omezení poplatků.

Rath upozornil na to, že strana se snaží docílit toho, že návrh nebude sociálnědemokratický ale širokým konsensem všech stran. "Oslovili jsme například stranu lidovou, ať nám ukáže svůj pohled na tuto tématiku a jaký kompromis by byli ochotní podpořit," vysvětlil Rath s tím, že počítá s tím, že s lidovci by se mohli shodnout například za zrušení poplatku 30 korun za každou položku na receptu.

Rath také upozornil na to, že řádné projednání návrhu na zrušení poplatků nestihne dolní parlamentní komora schválit do konce tohoto roku. "Návrh jsme předložili, nyní běží povinné lhůty pro kabinet a projednávání, takže realisticky odhaduju projednání návrhu sněmovnou až na leden," dodal Rath.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka upozornil na to, že o kompromisu sociální demokraté nejspíš nebudou jednat s ODS a poslanci z TOP 09, protože ti žádné změny v hrazení regulačních poplatků nechtějí.


Ve sněmovně byl návrh na zrušení či omezení regulačních poplatků již několikrát. Naposledy schválila sněmovna dva návrhy, jeden návrh poplatky zcela rušil a druhý je zásadně omezoval. Návrh ČSSD počítal s tím, že poplatky nebudou hradit rodiče za děti do 19 let, lidé, kteří za poslední rok byli dárci krve nebo kostní dřeně, dále nositelé Janského plakety, lidé pobírající plný invalidní důchod a ti, jejichž příjmy jsou nižší než dvojnásobek životního minima. Regulační poplatek by se nehradil též při ústavní péči o pojištěnce, který zemřel před propuštěním. Návrhy v červnu 2009 sjednotil senát a k oběma přidal totožný pozměňovací návrh. Sněmovna senátní návrh neschválila ani nepřehlasovala senátorské veto k původním návrhům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama