Absurditou roku je povinnost fyzioterapeutů mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, zrcadlo a ledničku

Praha - V populární anketě Absurdita roku získalo nechvalné prvenství zákonné nařízení pro fyzioterapeuty mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku. Za pořadatele o výsledku ankety informoval ve čtvrtek Michal Kaderka.

Přidejte svůj názor

Z téměř tří tisíc účastníků ankety, která se konala potřetí, pro tuto povinnost hlasovalo téměř 24 procent lidí.

Zákon ukládá provozovateli fyzioterapeutické ordinace mít mimo jiné v ordinaci velké zrcadlo, ledničku a dvě nášlapné váhy. „Ledničku lze použít jen k uložení gelů, to by ale musela ta lednička mít mrazák a o tom se v zákoně nic nepíše. U velkého zrcadla je kámen úrazu, když máte v ordinaci laser. V tom případě nesmíte mít v místnosti žádné odrazové plochy. Nechápu, proč ve věcném vybavení není před těmito ´nezbytnostmi´ uveden například goniometr, olovnice, krejčovský metr, neurologické kladívko – což jsou nástroje, bez kterých nelze fyzioterapii dělat,“ sdělila fyzioterapeutka z Prahy, která uvedenou povinnost nominovala do Absurdity roku 2009.

Velmi těsně s 23 procenty hlasujících se na druhém místě umístila povinnost přijít na správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který dosvědčuje existenci firmy, přičemž samotný úřad si zástupce firmy zve právě proto, že firma existuje. Trojici uzavírá s 19 procenty hlasů absence vyhlášky, která by rozlišovala mezi jednotlivými typy čističek odpadních vod. Dosud tak majitelé malých firem nebo vlastníci rodinných domů podstupují stejný byrokratický proces jako velcí investoři z oblasti nakládání s vodami.

Cílem ankety Absurdita roku upozornit na byrokratické nesmysly a dožadovat se jejich odstranění. „Zájem veřejnosti a médií o tuto anticenu je ohromný, a Absurdita roku se tak stala efektivním nástrojem k nápravě těch nejkřiklavějších z nesmyslných úředních nařízení, která jen zbytečně komplikují rozvoj podnikání v naší zemi, “ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

V prvním ročníku získala anticenu Absurdita roku 2007 povinnost podnikatele nahlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna trvalá provozovna, záměr jet se stánkem na výstavu nebo pouť. Podnikatel měl také oznámit ukončení cesty a tím i dočasné uzavření provozovny. Tato povinnost byla odstraněna novelou živnostenského zákona. Druhé místo v anketě získala povinnost nahlásit za svého zaměstnance s cizí státní příslušností úřadu práce služební cestu v rozsahu sedmi až třiceti dní (přičemž pod sedm nebo nad 30 dní žádná takováto povinnost nebyla) – ta byla odstraněna zákonem o tzv. zelené kartě.

Třetí ročník ankety Absurdita roku byl vyhlášen při příležitosti zahájení podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2009 a Zlaté stránky Živnostník roku 2009, které jsou určené na podporu malého a středního podnikání. Od dubna do září zaslali podnikatelé kolem stovky námětů, ze kterých bylo vybráno sedm nejzajímavějších kandidátů. Od 15. září do 9. října do ankety hlasovali občané i podnikatelé prostřednictvím internetových stránek.

Témata: absurdita roku
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu, Topolánek…

24.07.2017 16:48 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama