Justice bude znovu řešit kauzu "obchodníků se smrtí"

Praha / Liberec - K došetření vrátil Vrchní soud v Praze případ ilegálních obchodů s protiraketovou technikou i vojenskými letadly. V sobotu to uvedla regionální příloha MF Dnes pro Liberecký kraj.

Přidejte svůj názor

371

"Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil jej liberecké pobočce krajského soudu v Ústí nad Labem. Dali jsme zapravdu státnímu zástupci v případu obou obžalovaných," řekl deníku Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

V kauze jsou obviněni dva manažeři firmy Agroplast Petr Pernička a Zbyněk Švejnoha. Za nelegální obchodování se zbraněmi hrozí až osm let vězení.

Pernička i Švejnoha podle státního zástupce obchodovali od května 1994 až do března 1999 se zbraněmi bez platné licence. Údajně uzavírali smlouvy o dodávkách vojenské techniky ze zemí bývalého Sovětského svazu do Bulharska nebo do Severní Koreje.

Obžaloba tvrdila, že sjednávaných obchodů bylo více, uskutečnila se ale jen v srpnu 1998 dodávka protiraketového komplexu za 70 milionů dolarů na Kypr. Když poslední zásilka mířila z Kazachstánu do Severní Koreje, zabavily ji v březnu 1999 ázerbájdžánské úřady při mezipřistání v Baku. V letadle Ruslan objevily šest rozmontovaných migů. Ve stejném letadle byl i Zbyněk Švejnoha, obžaloba tvrdila, že celou transakci organizoval.

Pernička se Švejnohou se od obchodu distancovali a oba tvrdili, že jim v letadle patřila jen nepatrná část nákladu. V té době totiž Agroplast měl licenci na dovoz náhradních dílů do České republiky. "Byla to dodávka pro Omnipol a on ji měl doprovázet, kontrolovat a pak se prokázat originální licencí," hájil Švejnohu advokát při hlavním líčení. Pernička mimo jiné tvrdil, že podpisy na smlouvách, na základě kterých došlo ke sporným obchodům se zbraněmi, jsou falešné. Jak řekl, nikdy ani nedal jiné osobě plnou moc k obchodování se zbraněmi.

Zprošťující rozsudek vynesl liberecký krajský soud letos 4. února. Soudkyně Olga Fričová uvedla, že k odsouzení Perničky a Švejnohy není dost důkazů.

Vrchní soud celou kauzu rozdělil. Liberecká pobočka krajského soudu se bude znovu zabývat jen jedním ze čtyř bodů obžaloby, obchodu s díly stíhaček MIG, ve které figurují oba obžalovaní.

Zbylé body, ke kterým je nutné znovu vyslechnout zahraniční svědky, bude opět vyšetřovat státní zastupitelství. Znovu musí zvážit podání obžaloby.

Témata: zbraně | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama