Justice bude znovu řešit kauzu "obchodníků se smrtí"

Praha / Liberec - K došetření vrátil Vrchní soud v Praze případ ilegálních obchodů s protiraketovou technikou i vojenskými letadly. V sobotu to uvedla regionální příloha MF Dnes pro Liberecký kraj.

Přidejte svůj názor

Justice bude znovu řešit kauzu "obchodníků se smrtí" - anotační foto

"Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil jej liberecké pobočce krajského soudu v Ústí nad Labem. Dali jsme zapravdu státnímu zástupci v případu obou obžalovaných," řekl deníku Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

V kauze jsou obviněni dva manažeři firmy Agroplast Petr Pernička a Zbyněk Švejnoha. Za nelegální obchodování se zbraněmi hrozí až osm let vězení.

Pernička i Švejnoha podle státního zástupce obchodovali od května 1994 až do března 1999 se zbraněmi bez platné licence. Údajně uzavírali smlouvy o dodávkách vojenské techniky ze zemí bývalého Sovětského svazu do Bulharska nebo do Severní Koreje.

Obžaloba tvrdila, že sjednávaných obchodů bylo více, uskutečnila se ale jen v srpnu 1998 dodávka protiraketového komplexu za 70 milionů dolarů na Kypr. Když poslední zásilka mířila z Kazachstánu do Severní Koreje, zabavily ji v březnu 1999 ázerbájdžánské úřady při mezipřistání v Baku. V letadle Ruslan objevily šest rozmontovaných migů. Ve stejném letadle byl i Zbyněk Švejnoha, obžaloba tvrdila, že celou transakci organizoval.

Pernička se Švejnohou se od obchodu distancovali a oba tvrdili, že jim v letadle patřila jen nepatrná část nákladu. V té době totiž Agroplast měl licenci na dovoz náhradních dílů do České republiky. "Byla to dodávka pro Omnipol a on ji měl doprovázet, kontrolovat a pak se prokázat originální licencí," hájil Švejnohu advokát při hlavním líčení. Pernička mimo jiné tvrdil, že podpisy na smlouvách, na základě kterých došlo ke sporným obchodům se zbraněmi, jsou falešné. Jak řekl, nikdy ani nedal jiné osobě plnou moc k obchodování se zbraněmi.

Zprošťující rozsudek vynesl liberecký krajský soud letos 4. února. Soudkyně Olga Fričová uvedla, že k odsouzení Perničky a Švejnohy není dost důkazů.

Vrchní soud celou kauzu rozdělil. Liberecká pobočka krajského soudu se bude znovu zabývat jen jedním ze čtyř bodů obžaloby, obchodu s díly stíhaček MIG, ve které figurují oba obžalovaní.

Zbylé body, ke kterým je nutné znovu vyslechnout zahraniční svědky, bude opět vyšetřovat státní zastupitelství. Znovu musí zvážit podání obžaloby.

Témata: zbraně | krimi
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Justice bude znovu řešit kauzu "obchodníků se smrtí"

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama